Bilgisayar

BAŞLANGIÇTA AÇILAN PROGRAMLARI KAPATMA

BAŞLANGIÇTA AÇILAN PROGRAMLARI KAPATMA, AYARLAMA, UYGULAMA EKLEME

En sevdiğiniz birkaç programı bilgisayar açıldığında başlatmayı veya başlangıçta açılan programları kapatma yı eminim hepimiz istiyoruz. Bunları artık şimdi okuyacağınız yazıda ki yöntemler ile yapabileceksiniz. Sadece programlar mı hayır. İstediğimiz dosyalar, klasörler, programlar vb. tercihlerimizi düzenleyebiliriz. Yapacağımız yöntemlerde herhangi bir uygulama, program indirmemize gerek yok.

Bununla beraber başlangıçta otomatik açılan istenmeyen programları kaldıracağız. Hadi başlayalım.

Windows Başlangıçta Açılan programları kapatma yöntemlerini göstererek başlayalım

1.Windows Başlangıç Yöneticisini Açarak

Windows’un halihazırda başlangıç yöneticisi vardır. Buradan başlangıçta açılan programları görebilirsiniz. Hatta Windows 8 ve üstü sürümlerde açılış hızına etkisini Yüksek, Orta, Düşük düzeyler de olup olmadığını gösteriyor.

Eğer Windows sürümünüz Windows 8 ‘in altında bir işletim sistemine sahip ise “Sistem Yapılandırma” seçeneğinin içinde bulabilirsiniz. Direkt olarak erişmek isterseniz “çalıştır” komutunu açarak “msconfig” yazıp erişebiliniz.

Görev yöneticisine erişmek için CTRL + Shıft + Esc tuş kombinasyonuna tıklayınız.

[button url=”http://bulutekno.com/bilgisayar/bilgisayar-klavye-kisayol-tuslari/.html” target=”_blank” color=”#d1d1d1″]Diğer tüm klavye kısayol tuşlarını öğrenmek isterseniz. Devamını oku…[/button]

Eriştikten sonra tüm Windows “başlangıç” sekmesine giderek görebilirsiniz. Alttaki resimde başlangıçta çalışan uygulamaları görüyor ve Son BIOS zamanını gösteriyor. Son BIOS zamanı bilgisayarın açılma süresidir.

bilgisayar başlangıç uygulamalarını düzenleme

Buradan herhangi bir uygulamaya sağ tıklayarak “Devre Dışı Bırak” yapabilirsiniz. Eğer işlem başarı ile tamamlanırsa uygulamanın yanında “Devre Dışı” görünür. Buradan uygulamaların yine “Dosya Konumunu Aç” diyerek dosya konumuna gidebilirsiniz. Böylece bilgisayar da başlangıçta açılan programları kapatma işlemini yapabilirsiniz.

2.”Autoruns for Windows” Uygulaması İle Başlangıçta Açılan Programları Kapatma

Windows’un her ne kadar kendine ait başlangıç uygulamaları yönetme seçenekleri olsa da bazı kullanıcıların üst seviye istekleri var. Bir de çok nadir de olsa Windows başlangıç uygulaması yöneticisi çalışmayabiliyor. Bu amaçla, bizzat Microsoft’un geliştirdiği [button url=”https://technet.microsoft.com/tr-tr/bb963902″ target=”_blank” color=”#dd3333″]Autoruns[/button] uygulaması var.

[infobox color=”#ffa33a”]Küçük Bir Bilgi: Acemi bilgisayar kullanıcıların bu uygulamayı kullanmasını önermiyorum. Çünkü içinde başlangıca etki eden sistem dosyalarını da görüntüler. Küçük bir hata Windows başlatmasını sıkıntıya sokabilir.[/infobox]

İndirmeye karar verirseniz. Programı şu şekilde kullanacaksınız;

Programı açtığınıza şu şekilde bir ekran gelecek ve “Everthing(her şey)”  seçeneğini tıklayarak Windows’un tüm başlangıç uygulamalarını sistem dosyaları dahil görebilirsiniz. Eğer Microsoft uygulamalarını listede karıştırmak istemiyorsanız. Yukarıdaki seçeneklerden “Options” tıklayın “Hide Microsoft Entries” seçeneğine tıklayın artık Microsoft başlangıca etki eden uygulamaları gizlemiş oldunuz.

Artık başlangıçta açılan programları kapatma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 

Eğer Windows başlangıca uygulama, dosya vb. şeyler ekleyip bilgisayar açıldığında otomatik başlamasını istiyorsanız. Bu adımları uygulayınız;

1.Windows Başlangıç Klasörüne Ekleyerek Otomatik Başlatma

Muhtemelen hiç işinizin düşmediği “Startup” klasörüne uygulama kısa yolları ekleyerek başlangıç programlarına ekleyeceğiz. Bu şekilde istediğiniz klasör ve uygulamayı otomatik başlangıçta çalıştırabilirsiniz. Buraya ekleyeceğiniz tüm kısayollar başlangıç ta açılır.

Başlangıç klasörüne en kısayolda erişmek için Windows Logo Tuşu + R tuşlarına basınız. Daha sonra açılan küçük ekrandaki aram kutusuna shell:startup yazın ve “Enter” tuşuna basınız. Açılan ekran şu şekilde olacaktır.

otomatik bilgisayar başlangıç uygulamaları yönetme

Açılan ekrana istediğiniz klasör ve uygulama kısayolunun atabilirsiniz. Klasör veya uygulama kısayol oluşturmayı bilmiyorsanız şu adımları izleyin;

1.Başlangıçta çalışmasını istediğiniz uygulama, klasör vb. bir dosyanın üzerine Mouse ile sağ tıklayınız.

2.Sağ tıkladıktan sonra “Kısayol Oluştur” tıklayın.

3.Oluşturulan kısayolu “Kes” yapın. Önceden açtığımız Startup klasörüne yapıştırın. İşlem tamamdır. Artık uygulamalarınız bilgisayar başlangıcın da otomatik olarak açılacak.

Yaptığımız işlemlerin doğruluğunu öğrenmek için Win + R tuşlarına basın. Daha sonra shell:common startup yazın. “Enter” tuşuna basınız. Başlangıç ekranına koyduğunuz uygulamalar açılacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir