bilgisayar ekrandaki yazıları yakınlaştırma

Bilgisayar

Bilgisayar Ekranı Büyütme Ve Küçültme -PC Rehberi-

30 Oca , 2017  

Herhangi Bir PC’de Bilgisayar Ekranı Nasıl Büyütülür veya Küçültülür ?

Bilgisayarda bazen girdiğimiz internet sitelerinin yazıları çok küçük olabiliyor veya çok büyük. Bunlar ile uğraşmamamız için bilgisayar ekranı büyütme ve küçültme yazımı okuyalım.

1-Klavyeyi Kullanarak Bilgisayar Ekranı Küçültme

pc ekranı yakınlaştırma

Uzaklaştırmak istediğimiz herhangi bir sayfayı açalım. Bu yöntem genelde dizüstü bilgisayar kullanıcıları için en kolayıdır. “Ctrltuşuna basılı tutarken aynı zamanda “” (tire) işaret tuşuna da tek tıklamanız da sayfayı %25 oranında küçültür. Bilgisayar ekranını eski haline getirmek için ise CTRL+0(sıfır) tuşlarına aynı anda basmalısınız.

 

2- Mouse Kullanarak Bilgisayar Ekranı Büyütme veya Küçültme

pc ekran yazılarını yakınlaştırma

Uzaklaştırmak istediğimiz herhangi bir sayfayı açalım. Bu sayfa word,excel, internet sayfası vb. gibi sayfalar olabilir. Bu yöntem mouse kullanan masaüstü bilgisayar kullanıcıları için en kolayıdır.

Şimdi “Ctrl” tuşuna basarken “mouse tekerleğini ileri doğru it”erseniz bulunduğunuz ekran büyüyecektir. Eğer “mouse tekerleğini geriye doğru çek”erseniz ekran küçülecektir. Bilgisayar ekranını internet tarayıcısında eski haline getirmek için “CTRL+0” tuşlarına aynı zamanda basmanız yeterli olacaktır.

 

3-Google Chrome Ekran Büyütme veya Küçültme

bilgisayar ekranı büyütme ve küçültme

Chrome internet tarayıcısını açın. Ekranın sağ üst köşesindeki 3 noktaya tıklayın. Buradan yakınlaştırmak için “+” işaretine uzaklaştırmak için “-” işaretine tıklayın.

Yine “CTRL” tuşuna basarken mouse tekerleğini ileri veya geri oynatmanız ekranı büyütecek veya küçültecektir.

4- Mozilla FireFox Tarayıcıda Bilgisayar Ekranı Büyütme ve Küçültme

bilgisayar ekranındaki yazı boyutunu büyütme

Mozilla internet tarayıcısında küçük yazılar nedeniyle okumakta zorlandığınız veya ekranı büyütmek istediğiniz herhangi bir web sayfasını açın.

Daha sonra sağ üst köşedeki “yatay çizgilere” tıklatın.

Açılan pencereden “+” işaretine basarak ekranı büyütür veya “” işaretine basarak küçültebilirsiniz. Ekranı eski haline getirmek için “CTRL+0” tuşlarına basman yeterlidir.

 

5- Microsoft Edge Tarayıcıda

İnternet tarayıcınız da herhangi bir web sayfasını açın. Daha sonra ekranın sağ üst köşesindeki “yan yana 3 nokta” işaretine tıklatın. Açılan ekrandan “+” işaretine basarsanız ekran büyüyecek “” tuşuna basarsanız ekran küçülecektir.

 

Küçük Notlar:

1. Herhangi bir internet tarayıcısında ekran boyutu bozuldu ise “CTRL+0” tuşlarına basarak ekranı %100 varsayılan konuma getirebilirsiniz.

2. Bilgisayar ekranını büyütme veya küçültme de sorun yaşarsanız bilgisayarınız “kapat-aç” yapmakta fayda var. Bazen yapılan değişiklikler hemen uygulanmayabilir

3. Bilgisayar ekranını yakınlaştırma veya uzaklaştırma yapmak için bilgisayar büyütecini kullanabilirsiniz. Bunun içim Başlat>Programlar>Aksesuarlar>Erişebilirlik>Büyüteç. Direk olarak erişmek için bilgisayar arama işlevini kullanarak “büyüteç” yazıp ulaşabilirsiniz.

 

Yazımıza sende bir şeyler ekle! Yorum yapmak için üye olmana gerek yok.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir