Bilgisayar

Bilgisayar Ekranı Büyütme Ve Küçültme -PC Rehberi-

Herhangi Bir PC’de Bilgisayar Ekranı Nasıl Büyütülür veya Küçültülür ?

Bilgisayarda bazen girdiğimiz internet sitelerinin yazıları çok küçük olabiliyor veya çok büyük. Bunlar ile uğraşmamanız için bilgisayar ekranı büyütme ve küçültme yazımı okuyalım.

[vurgu color=”#dd3333″]1-Klavyeyi Kullanarak Bilgisayar Ekranı Küçültme[/vurgu]

pc ekranı yakınlaştırma

Uzaklaştırmak istediğimiz herhangi bir sayfayı açalım. Bu yöntem genelde dizüstü bilgisayar kullanıcıları için en kolayıdır. “Ctrltuşuna basılı tutarken aynı zamanda “” (tire) işaret tuşuna da tek tıklamanız da sayfayı %25 oranında küçültür. Bilgisayar ekranını eski haline getirmek için ise CTRL+0(sıfır) tuşlarına aynı anda basmalısınız.

 

[vurgu color=”#dd3333″]2- Mouse Kullanarak Bilgisayar Ekranı Büyütme veya Küçültme[/vurgu]

pc ekran yazılarını yakınlaştırma

Uzaklaştırmak istediğimiz herhangi bir sayfayı açalım. Bu sayfa word,excel, internet sayfası vb. gibi sayfalar olabilir. Bu yöntem mouse kullanan masaüstü bilgisayar kullanıcıları için en kolayıdır.

[button url=”http://bulutekno.com/telefon/arka-planda-youtube-nasil-calistirilir/.html” target=”_blank” color=”#898989″]Arka Planda Youtube Nasıl Çalıştırılır? Yazının devamı için Tıklayın..[/button]

Şimdi “Ctrl” tuşuna basarken “mouse tekerleğini ileri doğru it”erseniz bulunduğunuz ekran büyüyecektir. Eğer “mouse tekerleğini geriye doğru çek”erseniz ekran küçülecektir. Bilgisayar ekranını internet tarayıcısında eski haline getirmek için “CTRL+0” tuşlarına aynı zamanda basmanız yeterli olacaktır.

 

[vurgu color=”#dd3333″]3-Google Chrome Ekran Büyütme veya Küçültme[/vurgu]

bilgisayar ekranı büyütme ve küçültme

Chrome internet tarayıcını açın. Ekranın sağ üst köşesindeki 3 noktaya tıklayın. Buradan yakınlaştırmak için “+” işaretine uzaklaştırmak için “-” işaretine tıklatın.

Yine “CTRL” tuşuna basarken mouse tekerleğini ileri veya geri oynatmanız ekranı büyütecek veya küçültecektir.

[vurgu color=”#dd3333″]4- Mozilla FireFox Tarayıcıda Bilgisayar Ekranı Büyütme ve Küçültme[/vurgu]

bilgisayar ekranındaki yazı boyutunu büyütme

Mozilla internet tarayıcısında küçük yazılar nedeniyle okumakta zorlandığınız veya ekranı büyütmek istediğiniz herhangi bir web sayfasını açın.

Daha sonra sağ üst köşedeki “yatay çizgilere” tıklatın.

Açılan pencereden “+” işaretine basarak ekranı büyütür veya “” işaretine basarak küçültebilirsiniz. Ekranı eski haline getirmek için “CTRL+0” tuşlarına basman yeterlidir.

 

[vurgu color=”#dd3333″]5- Microsoft Edge Tarayıcıda[/vurgu]

İnternet tarayıcınızda herhangi bir web sayfasını açın. Daha sonra ekranın sağ üst köşesindeki “yan yana 3 nokta” işaretine tıklatın. Açılan ekrandan “+” işaretine basarsanız ekran büyüyecek “” tuşuna basarsanız ekran küçülecektir.

 

[infobox color=”#1e73be”]Küçük Notlar:[/infobox]

1. Herhangi bir internet tarayıcında ekran boyutu bozuldu ise “CTRL+0” tuşlarına basarak ekranı %100 varsayılan konuma getirebilirsiniz.

2. Bilgisayar ekranını büyütme veya küçültme de sorun yaşarsanız bilgisayarınız “kapat-aç” yapmakta fayda var. Bazen yapılan değişiklikler hemen uygulanmayabiliyor.

3. Bilgisayar ekranını yakınlaştırma veya uzaklaştırma yapmak için bilgisayar büyütecini kullanabilirsiniz. Bunun içim Başlat>Programlar>Aksesuarlar>Erişebilirlik>Büyüteç. Direk olarak erişmek için bilgisayar arama işlevini kullanarak “büyüteç” yazıp ulaşabilirsiniz.

 

Yazımıza sende bir şeyler ekle! Yorum yapmak için üye olmana gerek yok.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir