bilgisayar güvenliği

Bilgisayar

Bilgisayar güvenliği nasıl sağlanır?

4 Eyl , 2016  

BİLGİSAYAR GÜVENLİĞİ

Bilgisayar güvenliği hakkında bilmeniz gereken bir kaç bilgi. Basit gibi görünebilir ama yapılması gerekenler bunlardır.

GİRİŞ PAROLASI VE EKRAN KORUYUCU PAROLASI

bilgisayar-güvenligi

Bilgisayarımızda önemli veya önemsiz bir bilgi olması önemli değildir. Açarken 5-10 saniye parola için zaman ayrılması sizin için çokta önemli olmasa gerekli.Her bilgisayarda giriş parolası olması gerekli. Birde şifreli ekran koruyucusu koyun. Koyduğunuz parolalar basit olmamalı. Rakam, büyük ve küçük harf, sembollerden oluşması gereklidir. Tabi bu şifreyi sizin unutmamanız gerekir. 🙂

ANTİ-VİRÜS PROGRAMLARI

Bilgisayarda bu programlar kullanılması bir ihtiyaç. Nasıl bir insan susuz yaşamazsa bir bilgisayarda anti-virüs programsız uzun süreli çalışamaz. Yani bunu şöyle düşünmek gerek her girdiğiniz siteye ve bilgisayarınıza her taktığınız USB Flash belleklere güvenemezsiniz. Evde kendi halinde bilgisayar kullanan biriyseniz büyük çapta bir anti-virüs programına ihtiyacınız yok. Ama kendi işinizin belgelerini internet bağlantılı bir bilgisayarda tutuyorsanız büyük çapta program kurmanızı tavsiye ederim. Evde bilgisayar kullanan biri ücretsiz programlardan yararlanabilir. İş yeri bilgisayarlarına bu programların PRO sürümleri yüklenmelidir.Programların USB Flash bellekleri taktığınız anda tarayan programlar olmasına dikkat edin.

 

Güncelleştirmeler

Bilgisayarınızda yüklü olan güvenlik duvarı(firewall) anti-virüs programları vb. güvenlik sağlayan programların güncel olduğuna dikkat edin. Genelde bu programlar günlük olarak güncelleştirilir. Çünkü virüslerde sürekli olarak kendilerini yeniliyor ve geliştiriyorlar. Sürekli güncel olması gerekiyor. Ve işletim sistemininde güncelleştirilmesi.

 

Paylaşım

Yine bilgisayarlarınızda yüklü program ve dosyalarınızdan hangilerinin paylaşıma açık olduğunu bilmeniz gerekli. Yanlışlıkla size özel bir dosyayı paylaşma açmış olabilirsiniz. Bilmekte fayda var.

 

E-POSTA ile Bilgisayar Güvenliği

İlk önce bilmediğiniz kaynatan gelen e-postları açmayınız. Bunlar açtığınız anda bilgisayarınıza casus program yükleyen zararlı e-postalar olabilir. Yine e-posta şifreniz karışık harf,rakam ve sembollerden oluşmalıdır. Bilmediğiniz sitelerde e-postanızı paylaşmayınız. Birde unutmamak gereli çok önemli bilgi içeriğine sahip dosyalar güvensiz bir ortamdan gönderilmemeli. Gönderirken daima şifre korumalı olarak gönderilmeli.

 

Girdiğiniz sitenin sertifika bilgilerinin eksiksiz olması. Burada kredi kartı bilgilerinizi gireceğimiz sitede https kısmı yeşil olursa güvenli demektir. Günümüzde artık çoğu alışveriş işlemi mağazaya gitmektense mağazayı ayağımıza getiren internetten yapıyor. Nasıl malın iyisini seçmeye çalışıyorsak gireceğimiz sitenin de iyisini seçmeliyiz.

Bilgisayar Güvenliği DİĞER ÖNLEMLER;

  1. Bilgisayarımızı kullanmadığımız zaman ekranın kapatılması. Bu işlemi Windows tuşu+L kombinasyonu ile yapabilirsiniz. Yine internetin kesilmesi.
  2. -Dosya ve belgelerin şifreli olarak bilgisayarda saklanması,
  3. -Kullandığınız şifrelerinizin gizli tutmanız ve belli aralıklarla değiştirmeniz..
  4. -Bilgisayarınızdaki dosyalarımızın düzenli olarak yedeklemeniz (bilgisayardan başka bir ortamda USB Flash bellek, CD, DVD gibi.) önemlidir. Çünkü virüs bulaştığında dosyalarınızı yedeklemeniz bir anlam ifade etmeyecektir. Çünkü virüs dosyalarada bulaşmış olabilir.
  5. -Artık bilişim suçları kanunu vardır. Yasalarla da korunmfiziksel olarak ta güvende tutmanız gerekir. En çok güvenlik zafiyeti dizüstü bilgisayarlarda olur. Dikkatli olmak gerekir. Unutmayın ki; bilgisayarın içindeki bilginin değeri ve koruma önlemleri doğru orantılıdır.

Bunlar herkesin bildiği şeyler fakat bilmek yetmiyor uygulamak gerekiyor. Aklıma bunlar geldi başta kısaca sizlere bilgisayarımızı nasıl güvenle kullanacağımızdan bahsettim. Bilgisayar dünyasındaki gelişmeler ışığında bu yazı güncellenecektir. Başka bildiğiniz bir-şeyler varsa yorum kısmına yazabilirsiniz. Unutmayın bilgi paylaştıkça çoğalır.

Telefonlarınız için başlıca güvenlik önlemleri buraya tıklayınız


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir