Bilgisayar

Bilgisayar Harici Harddiski Görmüyor Sorunu Nasıl Çözülür?

10 Mar , 2017  

Bilgisayar Harici Harddiski Görmüyor mu? O zaman birde bunları deneyin!

Harici sürücüler ( USB Flash sürücler veya harici sabit diskler) den oluşur. Ve kullanımı gayet kolaydır. Çünkü; bilgisayara takarız verilerimizi aktarırız ve bilgisayar ile bağlantısını kesip yanımızda taşımaya devam ederiz. Şimdi bu soruna gelecek olursak temel nedeni windows sürücüsünde sıkıntı olabilir, usb portları çalışmıyor olabilir veya sizin harici diskiniz tamamen bozulmuş olabilir. Tabi son söylediğim en kötüsü.

 

Aşağıda söylenilenler hem usb sürücler hem de yüksek alanlı harici disklerdir sonuçta ikiside aynı düzende çalışıyor. Yani usb belleğinizde bilgisayarda çalışmıyorsa yine bu adımları okuyabilirsiniz.

 

Takmış Olduğunuz Harici Harddisk Disk Yönetiminde Görünüyor Mu?

İlk olarak windows sürücüsünün takmış olduğumuz harici diski görüp görmediğini anlamalıyız. Bunun için elinizde ki harici diski bilgisayara takınız. Bazen bilgisayarların harici diski okuması için harici diskin üzerinde yer alan bir anahtarı açmanız gerekebilir. Hatta bazı harici diskler güç kablosuna bile ihtiyaç duyabilir.

Şimdi bunun için disk yönetimi aracını açalım. Bunun için ilk önce windows logo ve R tuşuna aynı anda basın. Bu komut çalıştır kısmını açacaktır. Buraya diskmgmt.msc yazın ve enter tuşuna basın.

bilgisayar harici harddiski görmüyor

Bilgisayar harici harddiski görmüyor

Bu adımdan sonra disk yönetimi penceresinde listelenen diskleri görmelisiniz. Yine burada bilgisayara takılmış olan haricidiskleri de görebilirsiniz.

Eğer burada sürücünüzü görüyorsanız cihazınızı biçimlendirebiliriz bunun için son adıma bakınız. Eğer göremiyorsanız bir sonraki adımı uygulayın.

 

Windows’a Sürücü Tanıtımı Nasıl Yapılır?

Windows takmış olduğunuz harici diski görmüyorsa ilk önce bilgisayarınızın sürücü sorunu, donanım sorunu veya çalışmayan bir usb port olabilir.

İlk olarak, takmış olduğunuz sürücüyü bilgisayardan çıkarın ve başka bir bilgisayarda çalıştırmayı deneyin. Eğer farklı bilgisayarda çalışıyorsa usb portlarınız çalışmıyor olabilir.

Yine büyük harici diskleri çalıştırmak için bilgisayarınızın usb port yeterli güç sağlamayabilir. Bu yüzden usb yerine biliyorsanız direkt bilgisayara bağlamayı deneyin.

Farklı bir yol olarak bilgisayarınızda bulunan farklı usb portlarını deneyin. Farklı kombinasyonlar denememizin temel nedeni bilgisayar veya sürücünüzde sorun olup olmadığını anlamak gerçekten zor. Bu yüzden hepsini tek tek denememiz gereklidir.

Eğer sürücü farklı bilgisayarlarda çalışır veya etrafta sürücüyü test etmek için bilgisayar yoksa sürücü sorun yaşıyor olabilir. Bunun için Aygıt yöneticisini kullanarak kontrol edelim.

Aygıt Yöneticisini açmak için Windows Logo + R tuşuna basıp sonra devmgmt.msc yazın ve enter tuşuna basınız.

bilgisayarım taktığım diski okumuyor

Bilgisayar harici harddiski görmüyor

Buradan disk sürücülerine bakınız. Eğer sarı ünlem işareti varsa bu sürücülerde sorun var demektir. Bunun için sarı ünlem işareti olan sürücüye sağ tıklayıp ne nedenini öğrenebilirsiniz. Ve yine buradan windows size bu sorunu çözmeniz de yardımcı olacak yönergeleri size sunacaktır.

Eğer size bir çözüm yolu sunmaz ise sorunu öğrendikten sonra Google‘da aratarak çözüm yolunu bulabilirsiniz.

Eğer bu sorunu son zamanlarda yaşıyorsanız sistem geri yükleme yaparak bu sorunu giderebilirsiniz.

Farklı bir yol olarak sürünün üzeri de sağ tıkladığınızda sürücüyü güncelleşti seçeneğini seçip sürücü güncelleme yapınız. Bazen eski bir sürücüde bu soruna neden olabilir.

Bilgisayarım harici harddiski görmüyor sorunu son adım bölümlendirme ve biçimlendirme

Bu sorunu çözmenin diğer yolları ise diski bölümlendirme ve biçimlendirme yöntemleridir.

Sürücünüzün bölümlendirilmemiş ve dolu olduğunu görebilirseniz bunun için harici harddiskinize yeni bir alan oluşturmalısınız.

Bunu gerçekleştirmek için  disk yönetim aracını açın. Burada harici diskinize sağ tıklayın. Buradan sürü yolu ve harfi değiştir diye bir seçenek olacaktır. Buradan Değiştir seçin. Sonra herhangi bir harfi seçin. Örneğin g harfi. Bundan sonra bilgisayarımdan sürücünüze erişim sağlayabilirsiniz.

Eğer bu yöntemi yaptığınız halde sürücünüze ulaşılamıyorsa sürücünüzün format biçimi FAT32 veya NTFS değildir. FAT32 veya NTFS’ye çevirmek için sürücünüzün üzerine sağ tıklayın ve sürücüyü biçimlendir tıklayın. Buradan istediğiniz dosyalama sistemini seçiniz.

 

Biçimlendirme yapmadan önce harddiskiniz de önemli veriler varsa kapalı bir biçimde yedeklemenizi öneririm. Çünkü biçimlendirme sonrası tüm dosyalar silinecektir.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir