Bilgisayar

Bilgisayarınızı Oyun İçin Nasıl Optimize Edeceğinizi Öğrenin!

Bilgisayar oyun optimizasyonu

Bazı amaçlar için yepyeni bilgisayar almak isteyebilirsiniz. Hatta bu konuda profesyonel arkadaşlarımız bilgisayar parçalarını kendi zevklerine göre alıp ortaya yepyeni bir pc çıkarıyor.Bu işlemlerde bilgisayar oyun optimizasyonu işlemlerini yapmalısınız. Bu yazıda oyun bağımlıları ve çokta bağımlı olamayıp arada oyun oynayan fakat oyunu en iyi şekilde oynamak isteyen kullanıcılara göredir. Oyun için bilgisayar satın almaya çalıştığınızda durum daha farklıdır. Yani sadece oyun için tasarlanmış bilgisayarlar var mı varsa da pahalı olduklarına eminim. Bu yazıda bilgisayarlarınızı oyun optimizasyon programlarında önce nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz. Bu yazıda denemeye değer ve etkili yöntemler mevcuttur.

Donanımlarınızı Gözden Geçirin ve Gerekiyorsa Yenileyin

Oyunlar için olmazsa olmaz bazı donanımsal parçalar var. Eğer siz yeni yayınlanan 3d grafik ve sağlam efektleri olan bir oyunu güzelce oynamayı planlıyorsanız. 1GB RAM ve 1Ghz işlemciye sahip bilgisayar için optimize etmen gereken bir yok. Çünkü. başta bu donanımları karşılaman gerekiyor. Yani temel olarak minimum gereksinimleri karşılaman gerekiyor ki optimize etmek işe yarasın.

Bunu dışında bilgisayarınızda istikrarı ve performansı artırmak için katı hal sürücünüzün SSD olması gerekli. Çünkü normal sürücülerde yazma hızı 150 mb/sn iken SSD’lerde bu 560 mb/sn çıkmakta. Yani istenilen bilgiye anında ulaşma hızı çok yüksek. Çalışma mantığını RAM gibi düşünebiliriz. RAM kullanımdan bahsetmişken şuan çıkan oyunlarda en düşük RAM 4GB veya üstü olmalıdır.

Bilgisayar Aksesuarları

Bilgisayar oyun optimizasyonu

Bilgisayar oyun optimizasyonu

Bilgisayarınızda çok daha iyi bir oyun deneyimi elde etmek için sağlam bir klavye ve fare gerekir. Bakınız; Lol oyununu oynayanların çoğu klavye fare’yi ayriyeten almaktadır.   Oyun oynarken bir süre sonra size rahatsızlık vermeyecek ergonomik aksesuara ihtiyaç vardır. Hatta şuan piyasada bulunan farelerde “skill” atabileceğiniz tuşlar hazır olarak bulunmakta bu da oyunda ki etkinliğinizi artırmakta. Ne olursa olsun size özel donanımlar oyun için iyi bir optimizasyondur.

 

Çok İyi Bir Ekran Kartı Alın

Çok İyi Bir Ekran Kartı Alın

Bilgisayar oyun optimizasyonu

Eğer basit türde oyunlar oynamak istersen senin için ekran kartı problem çıkarmayacaktır. Eğer 3D grafik ve efektlerle donatılmış oyunları oynayacaksanız orada durun. Çünkü basit bir ekran kartı buna izin vermeyecek. Hemen bir ekran kartı almalısınız. Fakat ekran kartı herkese göre değişebilir. Kendin için en uygun olanını aratırıp almalısın. Ama GTX marka ekran kartlarına bir göz atabilirsin.

Yazılımı Güncelleyin!

Eğer bilgisayarında sağlam bir ekran kartı var olduğunu düşünüyor ve hala oyunu oynarken sıkıntı çekiyorsan ekran kartını güncellemenizi öneririm. Her zaman son sürüm daha iyi ve daha stabil olur. Eski sürümlerde performası kötü yönde etkileyebiliyor. Donanımları hızlıca güncelleyebileceğini bilmiyorsan. Driver Booster ı deneyebilirsin. IObit firmasına ait bir güncelleme programı çok ta kaliteli. Ücretsiz sürümü işini görür.

Bilgisayarınızı temizleyin

Bilgisayarınızı temizleyin

Bilgisayarınızı temizleyin

Bilgisayarı temizlemek her zaman hız ve optimizasyon açısından iyidir. Bunun için Bilgisayarı temizleme programları adlı yazıma bir göz atın.Sorunsuz çalışan işletim sistemi oyun oynamak için iyidir. Arka planda çalışan işe yaramaz uygulamaları durdurun ve silin! Ayrıca, disk birleştirme programlarını da deneyebilirsiniz. Windows da hali hazırda disk birleştirme uygulamaları bazen yeterli olmayabilir.

 

Başka Fikirler;

Bilgisayarınızı optimize etmek için çeşitli yollar sunduk. Bunların dışında kullanmak isteyebileceğin bazı ipuçları vardır.

=Oyun sırasında bilgisayarınızın oyun için en yüksek performans’ta çalıştığından emin olun.

=Arka plan uygulamalarını kapatın.

Burada bulunan optimizasyon fikirleri hakkında ne düşünüyorsun? Söyleyecek daha fazla güzel fikirlerin varsa yorum kısmına yazarak yazıya ekleyebilirim.

Yazıyı 5 üzerinden değerlendir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir