bilgisayar özellikleri nasıl bakılır

Bilgisayar

Bilgisayar Özelliklerine Nasıl Bakılır ve Anlamları Nelerdir ?

24 Mar , 2017  

Bilgisayar Özellikleri Kısmına Nasıl Bakarım ve Burada Bulunan Terimlerin Anlamları Nelerdir?

Bilgisayarınızın özelliklerini öğrenmek çoğu zaman size bir program veya oyun indirmeden bakacağınız önemli etkenlerdir. Bilgisayar özellikleri kısmını bilirseniz uygulamalarınızın sistem gereksinimlerine bakıp kendi bilgisayarınızla karşılaştırsınız. Buna göre de uygulamayı bilgisayarınızın kaldırıp kaldırmayacağını öğrenebilirsiniz. Veya bilgisayarınızın buradaki özelliklerine bakarak yükseltmek istediğiniz özelliğini öğrenebilirsiniz.

Bilgisayar özellikleri kısmına erişmek için;

>>> Masaüstü veya laptonuzun ana ekranında bulunan Bilgisayarım uygulamasına sağ tıklayıp özellikler diyerek bilgisayar özelliklerine erişebilirsiniz.

>>> Eğer ana ekranda bilgisayarım uygulaması yoksa Denetim masası > sistem ve güvenlik > sistem yolunu takip ederek bilgisayarınızın özelliklerine ulaşabilirsiniz.

>>> Eğer windows 8 ve üstü sürüm kullanıyorsanız Başlangıç ekranından sol üstte yer alan arama kısmına bu bilgisayar yazdıktan sonra gelen bilgisayar uygulamasına sağ tık özellikler seçeneğine tıklayın. Bu şekilde yine bilgisayar özelliklerine erişmiş olursunuz.

Bilgisayar özelliklerinde sisteminizin yani bilgisayarınızın herhangi bir oyunu donmadan oynayabileceğimizi anlayabiliriz. Bunu yapmak için de oyun veya uygulama sistem gereksinimleri ile bilgisayar özelliklerini karşılaştırın.

Şimdi bilgisayarımızın özelliklerin ne anlama geldiğini yazalım kısaca;

İşlemci nedir; bilgisayarımızda bulunan işlemci bilgisayarda yapılan işlemleri yorumlayıp gerekli yerlere yönlendirir. CPU olarak adlandırılır. Bilgisayarın beynidir diyebiliriz.

RAM nedir; Türkçe anlamı rastgele erişim belleğidir. Bilgisayarınızda bir işlemin hızla yapılmasını sağlar. Bilgisayar ne kadar yükse olursa işlemler o kadar hızla gerçekleşir.

Sistem Türü nedir; İşlemci mimarilerine verilen addır. Başındaki “x” ise serinin devamı gibi bir anlama gelir.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir