Bilgisayar

Bilgisayar sürekli yeniden başlıyor – Çözüm Yolları

Bilgisayar kendi kendine yeniden başlıyor

Yazılımsal Sorundan Kaynaklı Bir Hata Yüzünden Bilgisayar Sürekli Yeniden Başlıyor

Microsoft’un Windows’u piyasaya sürdüğünden bu yana bilgisayar içinde meydana gelen ufak bir hata da hemen bilgisayar uyarmadan kendini yeniden başlatır. Yeniden başlatmasının nedeni çoğu zaman ortaya çıkan hataları gidermek içindir. Bu aniden kapatma özelliğini kapatmak için adımları takip ederek uygulayınız.

#1 Masaüstünde bulunan bilgisayarım üzerine sağ tıklayın.

#2 Özellikler seçeneğine tıklayın.

#3 Açılan ekranda gelişmiş veya gelişmiş sistem ayarları sekmesini tıklayın.

#4 Buradan başlangıç ve kurtarma sekmesinde bulunan ayarlar tuşuna basınız.

#5 Buradan sistem kısmındaki otomatik olarak yeniden başlat seçeneğinin yanındaki işareti kaldırmanız yeterlidir.

Bunu yaptıktan sonra bilgisayarımız büyük bir olasılıkla yeniden başlatma olamayacak.

Bilgisayar virüsünden kaynaklı bilgisayar sürekli yeniden başlıyor

Bilgisayar sürekli yeniden başlıyor sorununa neden bir diğer etken ise bilgisayar virüsleridir. Bazı virüsler bilgisayarımızın yeniden başlamasına neden olur. Herhangi bir uyarı vermeden tekrar tekrar başlatma için oluşturulmuş bir virüstür. Eğer bu virüs bilgisayarımıza bulaşmışsa bilgisayarınızı her başlattığınızda belli bir süre sonra yeniden başlatmaya ayarlanmıştır. Bu süre 5, 10, 15 veya 30 dk gibi belirli sürelerden olur.

Bilgisayarınız söylediğim gibi belirli bir süre sonra kapanıyor veya yeniden başlıyorsa bu virüs var olabilir. Bunu temizlemek için Microsoft’un sitesini inceleyerek yapabilirsiniz. Adres blaster virüs temizleme

Bu sıkıntı sadece blaster virüsünden ötürü nedeniyle olmayabilir. Bilinen virüs programlarını indirip bilgisayarınızı taratmanız öneririm. Veya antivirüs programlarını incelediğim yazımı okuyup karar verebilirsiniz. Yazı adresim –> En İyi 5 AntiVirüs Programı 

Bilgisayarımızda oluşan yüksek ısı nedeniyle olabilir

Bugün çoğu bilgisayarın işlemcisi, ekran kartı ve diğer parçalarının fazla ısınmasından kaynaklı yeniden başlatma seçeneği vardır. Eğer bilgisayarınızdan ince tiz bir ses geliyor veya anormal bir ses duyuyorsanız ısınma problemi olabilir. Veya ısınmaya neden olan bir donanım bileşeninden kaynaklanıyor olabilir.

Bunun için bilgisayar fanınızın çalışıp çalışmadığını kontrol etmenizi öneririm. Veya yeterli hızda dönüyor mu onu da kontrol edin. Fan önemli!

Eğer elinizde sıcaklı seviyesini ölçen bir alet varsa onunla bilgisayar parçalarının sıcaklı seviyelerini ölçebilirsiniz.

Eğer kullandığınız bilgisayar bir dizüstü bilgisayarsa laptobunuzun yanlarında bulunan hava üfleyen kanalları kontrol edin.

 

Bilgisayar sürekli yeniden başlatma sorunu çözdünüz mü? Eğer bu yazı çözüme katkısı olmadıysa ve başka bir yöntemle çözdüyseniz hangi yöntemle çözdüğünüzü yorum kısmına yazarsanız problemle karşılaşan diğer okuyucularda faydalanabilirler. 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir