Bilgisayar

Bilgisayara Format Atmak Windows 8.1 |USB FLASH BELLEK İLE

Format Atmak Windows 8.1 Kurulumu

Evet arkadaşlar artık USB Flash belleklerimizi format CD gibi kullanarak bilgisayarımıza format atabiliyoruz. İlk önce bize gerekli olan 4 ila 8 GB hafızası olan bir bir USB Flash bellek. Flash belleğinizi nasıl format CD yapacağınızı bilmiyorsanız. Flash Belleği Programsız Format Atma CD’sine Çevirme adlı yazıma bir göz atın derim.  Bilgisayara format atma cd’siz nasıl yapılır.

 

Şİmdi USB belleğimizi format atmak için hazır hale getirdik. Bilgisayarınızda sizin için önemli olan tüm dosyaları yedekleyin.Bilgisayarı ilk gün ki kadar temiz yapacağız:D

 

Sırada .İSO dosyasını flash’a atmak var. .İSO doyasını buradan indirebiliriz. MİCROSOFT 8.1 İNDİR buradan indirme aracını indiriyoruz. İndirdiğimiz dosyayı açıyoruz. Karşımıza şu şekilde bir ekran gelecek.

bilgisayar-pc-format

 

 

Language: Bu seçenekte kullanmak istediğimiz dili seçiyoruz.

Edition: Windows’un hangi sürümünü indirmek istiyorsanız onu indirin. Windows 8.1 veya Windows 8.1 Pro’yu indirin.

Architecture: Bu seçenekte ise kullanmak istediğiniz sürümü yani 32 bit mi 64 bit mi bunlardan birini seçin. 64 bit iyidir.Sonra Next butonuna basınız.

 

bilgisayar-pc-format

 

Buradan ekranda gördüğünüz gibi ISO file ı seçiyoruz. Ve next butonuna tıklıyoruz. Burada ise çıkan ekrandan bilgisayarımıza bağlı olan (En az 4GB olan format CD’si haline getirdiğimiz) USB Flash belleğimizi seçerek indirme işlemine başlıyoruz. İndirme işlemi tamalandıktan sonra Flash belleğimizdeki .İSO dosyasına sağ tıklayıp buraya çıkart diyoruz bu işlem de 30-35 dakika kadar sürecektir.

 

 

Bilgisayarımızı yeniden başlat butonuna tıklarken hemen shift butonuna tıklayıp bekliyoruz. 5-10 saniye sonra shift tuşundan parmağımızı çekiyoruz. 

Çıkan ekrandan SORUN GİDER>BİLGİSAYARI SIFIRLAYIN SEÇENEĞİ SEÇİP bilgisayarımızı sıfırlama işlemine başlıyoruz.

Bundan sonra bilgisayarınızı nasıl sıfırlmak istiyorsanız ona göre seçim yapın. Seçiminizi yaptıktan sonra bilgisayar sizden disk isteyecektir.Hazırladığımız USB Flash belleğimizi bilgisayara takıyoruz.  Bilgisayar sizi yönlendirecektir.

 

ÖNEMLİ NOTLAR: BUNLARI YAPIN

 

1-) Çünkü bilgisayarınızı sıfırladıktan sonra sizden etkinleştirmek için ürün anahtarı isteyecektir.Bunu da şu şekilde halledebilirsiniz.

 

Bilgisayarımıza indireceğimiz basit bir program yardımıyla BIOS’a gömülü Product Key yani ürün anahtarımızı bulacağız. Programı ProduKey indir yazarak indirin. Programı indirdikten sonra kurmanıza gerek yok çok sade bir program. İndirdiğiniz dosyaya tıklayın.

Format Atmak Windows 8.1

 

Zip dosyasını açtıktan sonra bu şekilde bir ekran gelecektir. Karşınıza ProduKey.exe ye tıklayarak ürün anahtarınızı bulabilirsiniz. Bunu kaydedin bir yere.Burada Windows OEM KEY sizin bilgisayarımızı etkinleştirmemiz için gerekli olan ürün anahtarıdır.

 

Birde şunu söyleyeyim. Bilgisayarınız Win 8 Pro ise ürün anahtarınızda sadece win8 Pro’ya uyumludur.Bu şekilde indirin.

 

2-)Bilgisayarınıza format attıktan sonra driver yani tüm sürücülerinizi güncellemeniz gerekiyor. Bunuda DRİVER BOOSTER programıyla tüm sürücülerimizi güncelleştirebiliriz. Programı BURADAN indirebiliriz. 

 

3-) Bilgisayarınıza antivirüs programı kurmak istiyorsanız. Bu yazımı da okumalısınız.  ÜCRETSİZ ANTİVİRÜS PROGRAMLARI 

 

Format Atmak Windows 8.1 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir