Bilgisayar

Bilgisayara Yazı Tipi Yükleme -PC REHBERİ-

Windows ve MacOS İşletim Sistemlerine Yazı Tipi Yükleme Nasıl Yapılır?

Fontlar yani yazı tipleri bilgisayarımızda en azından bizim farklılığımızı temsil eder. İşte bunu çok basit bir şekilde yapabilmen için bilgisayara yazı tipi yükleme yazısını hazırladım. Otomatik olarak yüklü gelen bilgisayar yazı tipini değiştirmek istemez misin? 

Burada Windows tüm sürümlerine ve macOS işletim sistemlerine nasıl yazı tipi indirip kuracağınızı anlattım. Giriş kısmını fazla uzatmadan yazımıza geçelim. Buyrun;

 

[vurgu color=”#dd3333″]Windows 7, 8, XP ve Vista Kullanıyorsanız Bilgisayara Yazı Tipi Yüklemek İçin;[/vurgu]

1– İlk önce yüzlerce sitede ücretsiz yazı fonları bulabiliriz. Bunları yine güvenli bir şekilde bilisayrımıza indirip kurabiliriz.Bu yazıları indirmek için hiçbir programa veya yardımcı araca gerek yok. Bu yazı tipleri tamamen açık kaynak kodlu olarak bizlere sunulmuş. Bunların arasında en çok bilinen yazı font siteleri Dafont, Google Fonts, Font Squirrel, 1001 Fonts, Fonts.com bulunur. Bu sitelerin adlarını google arama çubuğuna yazarak direkt olarak bulabilirsiniz.

bilgisayara yazı tipi yükleme resimli anlatım

bilgisayara yazı tipi yükleme

2-Şimdi herhangi bir siteye girelim. Ben şimdi dafont sitesine girdim. Resimde görüldüğü üzere herhangi bir yazı tipini bilgisayarıma yüklüyorum.Çoğu bilgisayar font tipi .zip uzantılıdır bilgisayarınızda zip programı olması gereklidir. İndirdikten sonra indirdiğimiz dosyanın üzerine sağ tıklayıp buraya çıkart diyoruz.

 

3. Dosyanın içinden çıkan yazı tipleri uzantıları genelde .ttf, .ttc ve .otf İndirilen dosyanın uzantısını öğrenmek için sağ tıklayıp özellikler diyerek dosyanın uzantısını öğrenebilirsiniz. Neyse çıkan dosyaları C:\Windows\Fonts yolunu izleyerek buraya yapıştırıyoruz. Zaten burada da önceden yüklü olan yazı tiplerini de görebiliriz.

bilgisayara yazı tipi yükleme

[vurgu color=”#dd3333″]MacOs İşletim Sistemli Bir Bir Bilgisayara Yazı Tipi Yükleme;[/vurgu]

1- Şimdi bilgisayarınıza güvenli bir siteden yazı fontu indirin. Veya daha önceden elinizde var olan yazı tipi dosyalarını yüklemek istiyorsunuz.

2- Yazı fontlarının bulunduğu dosyaya çift tıklayıp dosyayı açın.

3- Sonra buradaki .ttf, .ttc, .otf gibi uzantıların bulunduğu yazı font dosyasına çift tıklayın. Çift tıklattığınızda ekrana “Yazı Tipini Yükle” veya “Install Font” seçeneği çıkacaktır. Buraya tıklayın. İşlem tamamdır. Yazı fontumuz bilgisayara yüklendi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir