BilgisayarProgramlar

Her Bilgisayarda Olması Gereken Programlar

Her Bir Bilgisayarda Olması Gereken Ücretsiz Programlar

Herhangi bir bilgisayarda olması gereken programlar başlıklar halinde sizin için toplandı. Hepsi de ücretsiz programlar. Bu başlıklar altındaki programların ücretlileri mevcut ancak herkes basit bir ev bilgisayarına ücret ödemek istemez. İşte bunun için bu listeyi hazırladık.

[vurgu color=”#dd3333″]Bilgisayar İçin Antivirüs ve Kötü Amaçlı Yazılım Programları[/vurgu]

Her bilgisayarda olması gereken programlar listesinde ilk başta tabiki de virüs temizleme programı olmalı. Bir çok bilgisayarda aldığınızda antivirüs programı kurulu olarak gelir. Fakat daha iyi bir virüs programı yüklemek sizin de hakkınız. Birde kötü amaçlı yazılım yüklemeniz gerekiyor. Ne var ki piyasada çok fazla bu tarz programlar bulunmakta. Bunlardan en iyi ücretsiz antivirüs programı ve yine en iyi ücretsiz kötü amaçlı yazılım engelleme programlarını seçtik. Gönül rahatlığıyla ücretsiz versiyonlarını kullanabilirsiniz.

Antivirüs programı => Avast Ücretsiz versiyonu indirin.

Kötü amaçlı yazılım engelleme ve tarama programı > Malwarebytes ücretsiz versiyon.

Bu iki programı ayrıca telefonlarımızda da kullanabiliriz. Google Play Store’da ücretsiz olarak sunulmakta.

 

[vurgu color=”#dd3333″]Bilgisayarda dosyaları uzak sunucularda yedekleme ve depolama[/vurgu]

Bilgisayarlarımız için ücretsiz olarak yüzlerce depolama siteleri bulunmaktadır. Yedekleme sayesinde bilgi ve belgeleriniz sadece sizin bildiğiniz kullanıcı adı ve şifreyle uzak sunucularda barındırılıyor. Eğer bilgisayarınıza bir şey olursa bu yerlerden tekrar dosyalarınızı indirebilirsiniz. Depolama için online yedekleme hizmetlerini kullanmanız sizin için daha iyidir. Bu sayede istediğiniz bilgiye her yerden ulaşabilirsiniz.

Çevrim içi Yedekleme Veri Depoları: DropBox ve Google Drive

 

[vurgu color=”#dd3333″]İnternet’e Girmek İçin Güzel mi Güzel Bir Tarayıcı[/vurgu]

Windows işletim sistemli bir bilgisayar aldıysanız bilgisayarda önceden kurulu Microsoft İnternet Explorer yüklüdür. Ama herkesin denemesi gereken başka alternatifler de bulunmakta. Bu ücretsiz alternatifler İnternet Explorer’dan daha iyi olabilir sizin için.

Sade ve Hızlı Internet Tarayıcıları: Mozilla FireFox veya Google Chrome isteyen son zamanlarda kullanılmaya başlayan OPERA tarayıcısını da deneyebilir. Opera içinde bir çok özelliği bulundurmakta.

 

[vurgu color=”#dd3333″]Sıkıştırma programları[/vurgu]

Internet üzerinden çok fazla uygulama veya dosya indiriyorsanız bilgisayarda olması gereken programlar’dan bir tanesi de sıkıştırma programı. Dosya indirdiğinizde ki genelde .zip veya .rar oluyor bu tür dosyaları açmak için bu programı indirin.

Dosya Sıkıştırma Programı: 7-Zip

 

[vurgu color=”#dd3333″]CD yazma ve Oluşturma Programı[/vurgu]

Artık çok fazla kullanılmasa da masaüstü bilgisayarlarda CD sürücüleri bulunmaktadır. Eğer CD/DVD oluşturmak istiyorsanız bu programı kullansanız iyi olacak.

CD Yazıcı => CDBurnerXP

 

[vurgu color=”#dd3333″]FTP,STP ve SSH Programı[/vurgu]

Kendi web siteleri olan kullanıcıların web sayfalarının yedeklerini korumak için bilgisayara indirirken yardımcı olan programlardır. Bunun için aşağıda belirttiğimiz programları ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

FTP İstemcisi: FileZilla

SSH İstemcisi: Putty

 

[vurgu color=”#dd3333″]Resim Düzenleyici Programlar[/vurgu]

Bir fotoğrafı bilgisayarınızda rahatlıkla düzenlemek için sunduğumuz programları deneyebilirsiniz. Resim düzenleyici programlar ücretsizdir.

Resim Düzenleyici Program=> GIMP

Boya Programı= Paint.net

 

[vurgu color=”#dd3333″]Multimedya Programları[/vurgu]

Farklı farklı bir çok multimedya programı vardır. Ses düzenlerken, video izlerken ve müzik dinlerken kulanabileceğiniz ücretsiz multimedya programları aşağıda listelendi.

Ses düzenleme ve Oluşturma Aracı=> Audacity

Video ve DVD Oynatıcı=> VLC

 

[vurgu color=”#dd3333″]Office Programları[/vurgu]

Microsoft Office gibi programları kullanmak her bilgisayarda olması gereken programlar. Fakat lisansları pahalı olduğu için ikinci bir tercih olarak ücretsiz olan bu programları deneyebilirsiniz.

Office Paket Programı => OpenOffice

Not defteri ve Kod Yazma ve Düzenleme Editörü=> Notepad ++

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir