Bilgisayar

Bilgisayarda Siyah Ekran Sorunu Çözüm Yolları

Bilgisayar siyah ekran kalıyor sorunu çözümü

bilgisayar ekranı siyah ekran şeklinde kalıyor. Bilgisayar ekranı gelmiyor veya bilgisayar ekranı çalışmıyor derseniz bu yazıyı okuyun.

[vurgu color=”#dd3333″]Monitör’ün açık mı?[/vurgu]

Bazen bilgisayardan kalkarken monitörü kapatabiliriz. Tekrar bilgisayarı açtığımızda ekran gelmeyince siyah ekranda kaldıheyecana kapıldığımız için monitörü kapattığımı unutabiliriz. Bunun için monitör ekranınıza bir bakın açık mı kapalı mı? Fotoğrafta gösterdiğim şekilde monitör ekranında tuşlar bulunur. Kontrol ediniz. Açık mı o zaman yazıyı okumaya devam edin.

 

[vurgu color=”#dd3333″]Bilgisayarımız uykuda olduğu için siyah ekran olabilir?[/vurgu]

Yine bilgisayarınızla haşır neşir olan biriyseniz kısa süreliğine kapat-aç yapmamak için uyku moduna almış olabiliriz. Bunu için bilgisayar mouse’unu sağa-sola oynatın ve klavyeden herhangi bir tuşa veya space(boşluk tuşuna) basın.

 

[vurgu color=”#dd3333″]Bilgisayar düzgün bağlanmamış o zaman[/vurgu]

#Veri Kablosu tam oturmamış veya bağlanmamış

Bilgisayarınızı yeni kurduysanız veya içini açıp tozunu alayım dedikten sonra bu sorun çıkabilir. bilgisayar güç kablosu Yandaki resimde olduğu gibi bir kablo olacak. Heh! işte bu kabloyu bi kontrol edin. Tam oturmuş mu oturmamış mı? Bilgisayarınızın elektriğini kesin ondan sonra deneyin. Ne olur ne olmaz(:

 

#Güç Kablosu

Bilgisayarın can damarından biri de güç kablosudur. Bu kablo düzgün bağlanmamışsa bilgisayar elektrik alamaz. Yine bu güç kablosu bilgisayar ile monitör arasında da vardır. Monitörümüz bu kablo yardımı ile elektrik alır ve çalışır. Bi zahmet bunu da bi kontrol edelim.

 

#Monitör Led Işıkları Kontrol Edelim

Monitörün önünde bir ışık var. Işığın rengi turuncu yanıyorsa.Bilgisayarınız askıya almışsınızdır. Bundan kurtulmak için fareyi oynatmanız veya klavyeden bir tuşa basmanız yeterlidir.

Bunlarda işe yaramazsa monitör arkasındaki kabloyu çıkarıp tekrar takın.

 

[vurgu color=”#dd3333″]Monitör Karanlığa Gömülmüş[/vurgu]

Siyah ekran olmasının ardında monitör parlaklık ayarlarınızı en düşük seviyeye almış olmanızdan kaynaklanabiliriz. Bu parlaklık ayarlarını kontrol edin.

 

[vurgu color=”#dd3333″]Bilgisayar çalışıyordu aniden siyah ekran geldi[/vurgu]

Bilgisayarınız çalışırken aniden ekran gittiyse şöyle yapın. Bilgisayarınızın güç düğmesine bilgisayar kapanana kadar basılı tutun. Sonra 30-60 sn bekleyip tekrar bilgisayarı çalıştırın.

 

[vurgu color=”#dd3333″]Bilgisayar Donanımından Kaynaklanıyor Olabilir[/vurgu]

Yukarıdaki her şeyi denediniz ve hala bu yazıyı okuyorsanız. Donanımda problem olabilir.

#Bilgisayarınıza farklı bir monitör bağlayıp deneyin. Eğer çalışırsa sizin monitörde sorun vardır.Monitörü nasıl bulacağım ki diye sormayın komşudan, arkadaştan vs. isteyebilirsiniz. İnsanlık ölmedi ya(:

#Yine monitörünüzü de farklı bir bilgisayara bağlamanızı tavsiye ediyorum. Belki kablo kaynaklı sorun olabilir.

Bilgisayar ile ilgili diğer yazılar

Bilgisayarda geri dönüşüm kutusundan silinen dosyaları geri getirme

Bilgisayar ekranındaki görüntüyü büyütmek veya küçültmek nasıl yapılır

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir