bilgisayardan ses gelmiyor windows 8 10

Bilgisayar

“Bilgisayardan Ses Gelmiyor” Sorunu Çözümü

6 May , 2017  

Bilgisayardan Ses Gelmiyor Sorunun Çözümü

Bazen bilgisayardan ses gelmiyor sorununu yaşayabiliriz. Bunun için ya gözden kaçırdığımız küçük bir şey veya bilgisayarda uğraşırken bir yerini karıştırdık sonra değiştirmeyi unutmuş olabilir.

Sorunun çözümü için farklı farklı bir kaç küçük seçenek var. Belki de ses donanımında bir problem oluşmuş olabilir bunu yeniden yüklemeniz gerekebilir.

İlk önce biz bilgisayardan ses gelmiyor vey bilgisayara kulaklıktan ses gelmiyor gibi sorunlara göz atalım.

En başta uygulamamız gereken belki de gözden kaçırdığımız bilgisayar sesinin kapalı olabileceğidir. Hadi canım bunu unutamam demeyin. İnsanlık halidir unutabiliriz. Ekranın sağ alt köşesindeki ses simgesine tıklayınız.

[vurgu color=”#dd3333″]1-) Bilgisayardan Ses Gelmiyor – Bilgisayara Kulaklık Takılı Yine Ses Gelmiyor[/vurgu]

Bilgisayara kulaklığı taktığınız halde bilgisayardan ses gelmiyor diyorsanız. Kulaklık girişinin doğru takıldığından emin olunuz ve kulaklık taktığınız yerin yanlış yer olmadığına emin olunuz.

Kulaklık girişi bilgisayarda farklı bir giriştir. Yanlış girişe taktıysanız bunu değiştirmeniz gereklidir.

Genelde bilgisayar arkasına 3 yuvarlak giriş olur. Bunlardan herhangi biri ses çıkış donanımıdır. Bunları deneyiniz.

Kulaklığı taktıktan sonra ses seviyesini de kontrol etmenizde fayda var. Ses seviyesi düşük olduğunda herhangi bir ses duymayabilirsiniz.

 

2-) Bilgisayar Hoparlör ve Kulaklık Aygıtı Varsayılan Olmalı

Bilgisayardan ses gelmiyor sorunlarından en temel çözüm ise hoparlör aygıtının varsayılan olarak çalışmamasıdır. Bu kulaklığı bilgisayara taktığınız halde de geçerlidir. Otomatik olarak seçim yapmıyorsa el ile yapabilirsiniz.

Şimdi bunu nasıl yapacağız; Bilgisayarımızın sağ alt köşesinde ses simgesine mouse’a sağ tıklayın. Kayıttan yürütme aygıtlarını seçiniz.

bilgisayardan ses çıkmıyor

Buradan eğer bilgisayar hoparlöründen çıkış yapmasını istiyorsanız hoparlör seçeneğine tıklayın sonra varsayılan aygıt seçiniz.

Eğer kulaklıktan ses gelmesini istiyorsanız kulaklığı bilgisayara taktıktan sonra kulaklık seçeneğini seçiniz.

Burada eğer kulaklık veya hoparlör takılmadı ise “takılı değil” olarak görebilirsiniz.

 

3-)

Hoparlör veya kulaklığın bilgisayara takıldığından eminseniz ayarlarını sıfırlayın. Seçilen aygıtın ayalarını sıfırlamak için.

Aygıtın üstüne gelip özellikler seçeneğine tıklayınız. Gelişmiş sekmesini seçiniz. Varsayılan ayarları geri yükle tıklayıp windows’un kendi ayarlarını yüklemeniz sorununuzu çözebilir.

bilgisayardan ses gelmiyor

4)

Tüm bunlar olmadıysa ses sorunu için birde bunu deneyin. Bilgisayarınızın ses sürümü eski veya bozulmuş olabilir. Bunun için windows update kısmına tıklayın güncelleştirmeleri denetle diyerek güncelleme yapabilirsiniz.

Windows güncelleme işlemini yapmak için; windows 8 üstü sürümleri için bilgisayar arama kısmından güncelleştirmeleri denetle yazın ve enter’layın. Buradan güncellemeleri denetleyebilir ve sonra yükleyebilirsiniz.

 

        Bilgisayardan ses gelmiyor sorununuza çözüm bulup bulmadığınızı yazar mısınız?

, , ,


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir