Bilgisayar

Bilgisayarım Yavaşladı -Ne Yapabilirim?

Bilgisayarınızı Hızlandırmak İçin 10 Yöntem

Bilgisayarım yavaşladı sorunu bilgisayarlarda karşılaşılan en büyük sorunlardan birdir. Kullanıcıları deli eder. Bu yazımda “bilgisayarımı nasıl hızlandırabilirim” ve ” bilgisayarım yavaşladı neden” gibi benzeri sorularınıza cevabını bulacaksınız. Hastalığı bilmeden ilaç verilmezAşağıda adım adım bilgisayarınızı nasıl hızlandıracağınız anlatılmıştır. Bilgisayarı hızlandırmak için birçok yöntem olabilir. 

 

ARKAPLAN PROGRAMLARI

      Bilgisayarım yavaşladı dememizin en temel sorunu arkaplan da çalışan programlardır. Arkaplan da genelde antivirüs programları veya varsa casus yazılımdan korunma programları çalışır. 

 

      Bu programları görmek için CTRL+ALT+DELETE tuş kombinasyonları görev yöneticisi ile bunu halledebilirsiniz. Veya direkt olarak WİN+R tuş kombinasyonu daha sonra taskmgr.exe yazarak başlangıç programlarını görebilirsiniz.

 

      Buradan arkaplan programlarını görebilir. İsterseniz durdurabilirsiniz. GÖREV YÖNETİCİSİ üzerinden siz bilgisayarınızı açarken çalışan programları devre dışı bırakabilirsiniz. Bu şekilde bilgisayarınızın açılma hızını artırabilirsiniz.Çünkü başlangıç kısmındaki uygulamalar her bilgisayar açtığınızda otomatik olarak açılmaya çalışırlar. Bu yüzden bilgisayar hızını düşürürler.

 

    GEÇİCİ DOSYALARI SİLMEK

      Bir program çalıştırdığınızda geçici dosyalar sabit diskte saklanır. Bunları silerek bilgisayar performansını artırabilirsiniz. Disk temizleme programlarını kullanmak sizin için iyi olabilir. Fakat bu programlar her zaman her şeyi silemezler elle silmek gerekir. Bunu da şu şekilde halledeceğiz.

 

      Bu dosyayı hemen açmak için WİN+R ardından %temp% klasörünü açın. Buradaki tüm dosyaları silin. Bilgisayarınızı bir nebze hızlandırır.

 

    BOŞ SABİT DİSK ALANI

       Sabit diskinizin en az 500MB lık bir alan olması gerekir. Bu alan yukarıda belirttiğim geçici dosyaların kaydedilmesine olanak verir. Sabit diskiniz programların kurulduğu disktir. Genelde C:/ olur

 

     BOZULMUŞ VEYA PARÇALANMIŞ DİSK

        Böyle bir hatanın olduğunu anlamanız için sizin diskinizi denetlemeniz gerekiyor. Bunu da programsız olarak şu şekilde halledebilirsiniz.

 

        BİLGİSAYAR-AÇILAN EKRANDAKİ C, D, E veya farkı isimlerdeki disklerinize sağ tıklayıpözellikler seçeneğinizi tıklayın. Açılan ekranda ARAÇLARSÜRÜCÜLERİ DENETLE tıklayın. Sürücülerin hatalı olup olmadığını öğrenirsiniz. Eğer win 7 veya daha üstü bilgisayar işletim sistemine sahipseniz Windows logo(sağ tık) DİSK YÖNETİMİ seçeneğiyle disklerinizin sağlam olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

 

     ZARARLI YAZILIMLARA KARŞI TARAMA

       Günümüzde casus ve kötü amaçlı yazılımlar kişisel bilgisayarımızda inanılmaz bir yavaşlamaya neden olmaktadır. Ücretsiz olarak bilgisayarınızı antimalware tarama(yani kötü amaçlı yazılım) yapmanızı öneririz. MALWARE BURAYA tıklayarak programı ücretsiz bir şekilde indirip kullanabilirsiniz.

 

    VİRÜS TARAMASI

       Bilgisayarınıza bulaşmış olan virüsler yavaşlamaya neden olur. Çünkü virüslerin genel amacı dosyaları programları işleyemez hale getirmedir. Bunu için bir virüs taraması yapmanızı öneririz.Eğer bilgisayarınızda virüs programına sahip değilseniz. Bu yazımı inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz. En İyi 5 AntiVirüs Programı | HEMDE ÜCRETSİZ

 

    WİNDOWS GÜNCELLEMELERİ

        Yayınlanan son güncellemelerin bilgisayarınızda yüklü olduğundan emin olunuz. Eğer internette gezinirken bilgisayarınız yavaş çalıyorsa bunun için tarayıcınızda çalışan eklentilerin güncel olup olmadığına bakın.

 

        CHROME için; sağ üst köşedeki 3 noktaya tıklayın. buradan AYARLAR- UZANTILAR

        İNTERNET EXPLORER için; Sağ üst köşedeki dişli çarka tıklayın- Eklentileri Yönet seçeneğinden eklentilerinizi görebilirsiniz.

 

    DRİVER(SÜRÜCÜLER)

       Sürücülerinizin güncel olup olmadığını kontrol edin. Elle uğraşmanıza gerek yok. DRİVER BOOSTER ücretsiz programı ile bilgisayarınızdaki sürücüleri çok basit bir şekilde güncelleyebilirsiniz.

 

       Bu adımları yaptınız hala yavaş çalışıyorsa bilgisayarınızı bir kere yeniden başlatın. Tüm değişikliklerin uygulanması için.Devam ediyoruz.

bilgisayarım yavaşladı

 

     KAYIT DEFTERİ TEMİZLEME ONARMA

        Bazen kayıt defterindeki hatalardan da bilgisayar yavaş çalışabilir. Ccleaner programıyla bilgisayarınızdaki kayıt defteri hatalarını onarabilirsiniz.

 

     ISINMA

        Eğer bilgisayarınız yavaş çalıştığı veya programları çalıştırırken ısınmaya neden oluyorsa. Bilgisayarınızın içine toz, saç, kir gibi nedenlerden zorlanabilir. Bunun için bilgisayar fanınızı kontrol edin.

 

Bu yazımda bilgisayarım yavaşladı nasıl hızlandırabiliriz? sorusuna ve bilgisayarım yavaşladı neden gibi sorularınıza cevap vermeye çalıştım.Umarım faydası olmuştur.

 

      SON CÜMLELER;

         Bütün adımları uyguladığınız halde bilgisayarım yavaş çalışıyor diyorsanız artık yapılacak son şey format atmak olacaktır. En baştan sıfır tertemiz bir kurulum bilgisayarınız için iyi olacaktır. Format attım yine bu halde derseniz artık bilgisayarınız eskimiş olabilir. Yeni bir bilgisayar almanızı tavsiye ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir