Bilgisayar

Bilgisayarda Geri Dönüşüm Kutusundan Silinen Dosyaları Geri Getirme

Geri Dönüşüm Kutusundan Silinen Dosyaları Geri Getirme

Bazen bilgisayarda bir temizlik yapmak isteriz. Bu temizlik sırasında silmek istemediğiniz dosyaları yanlışlıkla silebilirsiniz. Geri dönüşüm kutusundan silinen dosyaları geri getirme bazı programlar ile halledilebiliyor.

Çünkü bu programlar ile shift-delete yapmış olduğunuz hatta geri dönüşüm kutusundan Yanlışlıkla Sildiğiniz Dosyaları Geri getirebilirsiniz. Programlar sadece bilgisayardan sildiğiniz dosyalar için değil dijital kameralar ve mp3 playerlarınızdan silinen dosyalara da bir çözüm yolu üretiyor.

Her ne kadar ben bilgisayardan anlıyorum ben böyle şeylere kalkışmam derseniz bile bazen böyle küçük çapta yanlışlıklar oluyor.

Bu yüzden yanlışlıkla sildiğimiz dosyaları geri getirebiliriz.

[vurgu color=”#dd3333″]RECUVA ile Geri Dönüşüm Kutusundan Silinen Dosyaları Geri Getirme[/vurgu]

Logo tasarımı zaten diskin yanına inşaat kaskı koymuşlar. Gerçekten bilgisayarınızdaki dosyalarınızı bulmak konusunda çok iyiler:).Karınca gibi çalışıp yanlışlıkla sildiğiniz tüm dosyalarınızı geri getirebilme özelliğine sahip.

RECUVA NASIL KULLANILIYOR

#1 İlk önce programı http://filehippo.com/download_recuva  bu adresten indiriyoruz. Programın kurulum aşamalarını gerçekleştirin. Diğer silinen dosyaları kurtarma programları şunlardır.

 • Recuva
 • Restoration
 • Glary Undelete
 • Puran File Recovery
 • Bu programlar da ücretsizdir.

 

#2 Sürücülere herhangi bir şey indirmeyin. Yani bilgisayarınızdan bir şey silmeyin ve yüklemeyin. Bu sayede geri dönüşüm kutusundan silinen dosyaları geri getirme işlemi daha kolay olacaktır.

#3 Kurtarma programını açın. Yukarıda söylediğim programlar ve çoğu silinen dosya, resim vb. kurtarma programları aynı mantıkta çalışır. Bu yüzden en çok kullanılan ücretsiz recuva programını açıkladım.

silinen fotoğrafları kurtarma programı

Program Açıldığında

#4 Recuva programını açtıktan sonra bu şekilde bir ekran geliyor. Burada silinen ve kurtarmak istediğiniz dosya tipini belirtin. Dosyalarınızı herhangi bir USB diskten de bu şeklide kurtarabilirsiniz. Yine bu programda yanlışlıkta sildiğiniz dosyanın adını belirtebilir ve dosya kurtarma işleminden sonra ön izlemeleri size gösterilir.

#5Next” butonuna tıkladıktan sonra geri dönüşüm kutusundan silinen dosyaları getirme işlemini başlatmak için. “In the Recycle Bin” seçeneğini işaretleyin.

#6 Derin arama seçeneğini işaretlediğiniz takdirde dosyaları bilgisayarınızda ararken derinlemesine arama yapar. Bu işlem normale göre daha uzun sürer. Ancak çok daha fazla dosyayı bulabilir.

#7 Arama işlemi bittikten sonra  bulunan dosya adları görünür. Buradan geri yüklemek istediğiniz dosyayı seçin ve recovery(geri yükleme) seçeneğini işaretleyin.

 • Unutmayın ki tüm dosyaları %100 kurtarmak ücretsiz programlarla kazanılabilir değil. Bu tip programlar eğer dosya silindikten sonra herhangi yükleme ve silme işlemi yapılmaması gerekir.

[infobox color=”#0a0a0a”]NOT:Programın dosyaları kesinlikle kurtaracağı gibi bir garantisi yok.[/infobox]

HANGİ TÜR DOSYALARI GERİ GETİREBİLİYOR?

Bilgisayardan silinen fotoğraf, video, pdf, office dosyaları ve diğer dosya türlerini bulabilir.

HANGİ İŞLETİM SİSTEMLERİNDE ÇALIŞIYOR?

Windows 2000, Windows XP, Windows 2003, Windows Vista, Windows 7, 8 8.1

Programın boyutu ise 4-5 MB civarı. Bilgisayarınızı yavaşlatmaz. Programın dili İngilizcedir.

RECOVERY MY FİLES ile Bilgisayarda Silinen Dosyaları Geri Getirme

Yanlışlıkla sildiğiniz veya sildikten sonra “keşke silmeseydim” dediğiniz dosyaları geri getirebilme özelliğine sahiptir. Fotoğraf kameralarınızdan silmiş olduğunuz fotoğraf ve videolarınızı,sıkıştırılmış dosyalarınızı, müzik de diğer dosya biçimlerinizi kurtaran ÜCRETLİ bir programdır.

 

 • Recovery My Files, Geri Dönüşüm Kutusundan Silinen Dosyaları Geri Getirme.
 • Formatlamış olduğunuz bilgisayarlarınızın sürücülerindeki dosyaları kurtarabilir.
 • Hatta hiç kaydedilmeyen geçici sistem dosyalarını geri getirebilir.
 • Bilgisayarınızdaki silmiş olduğunuz dosyaları kurtarmak için bilgisayarın altını üstüne getirmeden rahatça kurtabilmenize olanak sağlıyor.

 

HANGİ TÜRDEKİ DOSYALARI KURTARABİLİRİM?

Neredeyse kurtaramadığı dosya türü yok gibi. 

HANGİ İŞLETİM SİSTEMLERİNDE ÇALIŞIYOR BU PROGRAM?

Windows 98, Windows 98 SE, Windows ME, Windows 2000, Windows NT, Windows XP, Windows 7,8

Programın ÜCRETLİ sürümünü buradan indirebilirsiniz.

This Post Has 2 Comments

 1. Can Reply

  Geri dönüşüm kutusundan silinen ögeleri geri getiriyor fakat hepsini değil. Olsun birazını kurtardık ya.

 2. Akif Reply

  Silinen Dosyaları Geri Getirme konusu uzun uzun ve ince detaylarla anlatılmış büyük emek harcanmış bu özverili davranışınız için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir