Bilgisayar

İşletim Sistemleri-Windows’a Alternatif Sistemler

Konuya girmeden önce, Windows şuan işletim sistemleri piyasasında en çok tanınan işletim sistemi. Windows’un popüler bir İşletim Sistemi olduğunu unutmayalım! Kurulduğu ilk günden beri(1985 yılından itibaren) kişisel bilgisayar deyince akla ilk gelen Windows oluyor. Hatta çoğu kişi bilgisayar ve windows kelimelerinin aynı anlama geldiğini düşünüyor. Zaten aldığımız bilgisayarın hemen hemen hepsinde yüklü olarak geliyor Windows işletim sistemi. Bu işletim sisteminin bazen yeterli olmadığı durumlar oluyor. Bu yüzden alternatif işletim sistemler alternatif olabiliyor.

 

1: Ubuntu

İşletim Sistemleri-Windows'a Alternatif Sistemler

Windows’a Alternatif Sistemler

Eğer etrafta ücretsiz başka bir işletim sistemi arıyorsanız ubuntu deneyimini yaşayabilirsiniz.Aynı zamanda Ubuntu Linux olarak bilinir. Araştırma yaparken karıştırmayın. Şuanda akıllı telefonlar ve sunucular için Ubuntu yazılımı da vardır. Şuan microsoft harici bir işletim sistemi kullanmak isteyenler Ubuntu’yu tercih ediyorlar. Şuanda ubuntu’nun son sürümü 16.04 Xenial xerus çıkmıştır.  Linux tabanlı bir işletim sistemi olması dolayısıyla görünümü ve özellikleri Microsoft’tan farklıdır. Ubuntu Linux’ta Microsoft Windows gibi genel amaçlı bir işletim sistemidir.

Linux işletim sistemleri önceden yüklenmiş arayüzü ile bilikte gelmektedir. LibreOffice, Mozilla FireFox,Thunderbird vb. programlar kurulu olarak gelir. Ve yine linux için programları indirebileceğiniz GNOME firmasının mağazasından Ubuntu için Chrome, Skype, DropBox, TeamViewer vb. yazılımları yükleyebilirsiniz.

Siteyi ziyaret Edin==> UBUNTU

2: Moac OS X veya MacOS-Apple işletim sistemleri

İşletim Sistemleri-Windows'a Alternatif Sistemler

Windows’a Alternatif Sistemler

Bu işletim sisteminin alternatif ama özel bir yazılım olduğunu belirtmek isterim.  MacOS Apple tarafından geliştirilen masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda kullanılmaktadır. Yani siz her bilgisayarda kullanamıyorsunuz. Apple dünyada bilinen en stabil ve kaliteli akıllı cihazlar ürettiğine göre Microsoft’a rakip MacOs’un dünyada en çok tercih edilen bir diğer işletim sistemleri ‘den bir tanesidir. Teknik olarak konuşursak yani hangi Apple cihazlarında kullanılıyor. MacOs, MacBook, Mac Pro, iMac vb cihazlarda için kullanılabilir. Şuanda son sürümü Mac Sierra. Yukarda belittik ama MacOs işletim sistemini Windows tabanlı sistemlerde de kullanabilirsiniz. Lakin Apple’ın bazı özelliklerini atlayarak kullanabilirsiniz.

 

Eğer Windows’a rakip profesyonel bir alternatif arıyorsanız, MacOs güvenebileceğiniz bir markadır. Apple cihazları ve sistemi Microsoft ve Windows’tan farklı bir deneyim sunar kullanıcılarına.

Siteyi Ziyaret Edin==>MacOS Sierra

3: Chrome OS

İşletim Sistemleri-Windows'a Alternatif Sistemler

Windows’a Alternatif Sistemler

Bu kadar işletim sisteminin bulunduğu bir bilgisayar sisteminde Google’ın el atmayacağını düşünmediniz. Bu da Google tarafından üretilen Linux işletim sistemli, açık kaynak ve web uygulamalrıyla çalışan bir sistem. 2011 yılında ChromeBook ile piyasaya sürülmüştür.

Chrome OS işletim sistemi zamanın çoğunu internet’te geçen kullanıcılar için tasarlandı. Halka satıştan ziyade şirketlere satılıyor.

Siteyi Ziyaret Edin==>ChromeOS 

4: Remix OS

İşletim Sistemleri-Windows'a Alternatif Sistemler

Windows’a Alternatif Sistemler

Bilgisayarınızı Android tabanlı bir işletim sistemine çevirmek isterseniz. İşte bu Remix OS tüm beklentilerinizi karşılayacak. Tabi bu sistem altyapısını Linux’tan almaktadır. 2 milyondan fazla Android uygulamasını barındıran bu işletim sistemi sayesinde bilgisayarınızı kolayca android gibi kullanın. Bir nevi bluestacks uygulamasının işletim sistemie dökülmüş hali diyebiliriz. Tabi ki işletim sistemi olması uygulamaların çok daha hızlı bir şeklide kullanılmasına olanak sağlıyor.

Siteyi Ziyaret Edin==>Remix OS 

5: Kubuntu

işletim sistemleri-Windows'a Alternatif Sistemler

Windows’a Alternatif Sistemler

İsmi ubuntu ya ne kadar da benziyor. Yanlış okumadınız Kubuntu. Kubuntu, ubuntunun altyapısını başka bir masaüstü programıyla kullanan farklı bir sürümüdür. Kubuntu işletim sistemi her altı ayda bir yeni bir sürüm çıkarır. Bu sürümleri ücretsiz olarak kendi sitelerinden indirebilirsiniz.  Ayrıca Türkiye forumlarından kubuntu DVD paylaşımı yapılıyor ve isteyen kullanıcılar “ücretsiz olarak” CD paylaşımı yapabiliyor.

Siteyi Ziyaret Edin==>Kubuntu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir