Bilgisayar

Linux Nedir? Linux İşletim Sistemine Giriş

Linux nedir, UNIX temel işletim sistemidir. “UNIX nedir” diye sorarsanız kısaca; çok değerli makinalardan, en ucuz en basit ev bilgisayarlarına kadar çalışan işletim sistemlerine verilen addır. Linux işletim sistemini özgün olarak tasarlayan kişi Linus Torvals adlı Finlandiyalı bir bilgisayar mühendisidir. Linux, “açık kaynak kodlu” işletim sistemidir. Linux’un en büyük özelliği kimseye ait olmamasıdır. Açık kaynak kodlu işletim sistemi nedir? İstediğiniz gibi kaynak kodlarını değiştirebilir ve geliştirebilirsiniz. Windows’a karşı alternatif olarak kullanılan çok popüler bir işletim sistemi çünkü güçlü bir sistem haline geldi.

Kurulumu ve kullanımı tamamen ücretsizdir. Format olayına çok fazla gerek duymayan Windows işletim sistemine göre daha güvenilir bir sistem. Düşük bütçeli işletmelerin daha çok tercih ettiği sistemdir.

Linux Nedir? Linux İşletim Sistemine Giriş

Linux Nedir? Linux’un Avantajları ve Faydaları;

Linux gibi açık kaynak kodlu yazılımların en büyük avantajı sahibi olmamasıdır. Çünkü bir lisans sahibi olmadan debug edilebilir olmasıdır. Karmaşık anlamadığımız en önemlisi Türkçe olmayan lisans koşullarının olmayışı. İşletim sistemini alın isteğiniz gibi kullanın, değiştirin, geliştirin.

Bir diğer büyük avantajı maliyeti. Birçok yazılım uygulamaları ile yüklü olarak gelirken işletim sistemleri ücretlidir ama bu işletim sistemi tamamen ücretsizdir. Aynı zamanda bilgisayarı yavaşlatan çok bir etken olmaz gerçekten çok hızlı.

PC’ler, Mac’ler, ana bilgisayarlar, cep telefonları ve endüstriyel robotlar da dahil olmak üzere geniş bir yelpazede çalışır. Linux sistemini Windows’a tercih edebilirsiniz.

LİNUX vs WİNDOWS

Linux Nedir?

Bu karşılaştırmayı yapmazsak olmaz düşünüyorum. Diğer işletim sistemlerine özellikle Microsoft Windows’a karşı temel faydaları şunlardır;

Kullanımı ve dağıtımı tamamen ücretsizdir.

Herhangi bir sorununuzda yardım sitelerini, blogları ve formları bulabilirsiniz. Çoğunda ücretsiz yardım bulabilirsiniz.

Diğer işletim sistemlerine nazaran çok az çökme durumu olur. Bunun için daha güvenilirdir.

Spyware, adware ve virüslere karşı dayanıklıdır.

Ücretsiz açık kaynak kodlu işletim sistemidir.

Hassas uygulamalarınız için daha fazla güvenlik sunmakta böylece “arka kapılar” ı kolayca farkedebilirsiniz.

İşletim sisteminin yapılandırma esnekliği yüksek bir yazılımdır. Kaynak kodunda istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz.

Bu işletim sistemi ev ve iş ortamlarında kullanımı her gün artmaktadır. İlerleyen zamanlarda Windows’u geçeceği düşünüyor.

Ücretsiz olan işletim sistemini indirmek için==>LİNUX

Peki sen LİNUX’u kullanmak ister misin?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir