Bilgisayar

Ping Düşürme Azaltma Yolları-Online Oyunu Rahatlıkla Oynayın

Online oyun oynarken ekranın sürekli olarak donuk donuk gelmesinin ana nedenidir. Bunun için ping hızınızı ölçmeniz ve ping düşürme yollarını denemeniz gerekir. İşte bu yollar nelerdir bu yazıyı okuyup öğrenebilirsiniz.

Siz online oyun oynarken gecikme sorunu yaşıyorsanız ping süreniz uzun demektir. Yani oyunda oyuncuların aniden yürümeden atlaması sanki video değilde fotoğraf karesi geçiyormuş gibi bir görüntü oluşturur. İşte bu çok sinir bozucu bir şeydir. Bende online oyunlarda çok karşılaştım.

Bu yazıda kısaca şunlara değindim. Ping nedir, ping hızı nasıl ölçülür ve ping düşürme azaltma yollarını anlattım.

Ping Düşürme : Ping Nedir ?

Birçok kişi bu oyunlarda download ve upload hızı iyi olursa oyununu rahatlıkla oynayabileceğini sanıyor. Aslında sadece bunlar değil birde ping hızı var işin içinde. Eğer bir ping süresi 98ms veya üstünde bu şu demek kullandığınızı bilgisayarın diğer bilgisayarın isteğine yanıt vermesi çok uzun sürümüş demek.

Ping süresi özellikle belirli bir karakter üzerinden oynanan oyunlarda daha önemli oluyor. Örneğin eskilerden knight online, silkroad şimdilerde ise L.O.L için önemli.

Ping düşürme işlemlerine başlamadan ping hızınızı ölçelim.

Bir ping ölçer sitesine girin. İster Google’da ping ölçer yazarak aratıp bulun. İster bu verdiğim ping ölçer sitesine girerek ping hızınızı ölçün. Şuan yazıyı yazarken bende ölçtüm fotosunu koydum. Ping hızım 39ms bu gayet iyi bir ping süresi. Sizde ping sürenizi ölçün.

ping süresi nasıl ölçülür

Ping Ölçer

Ping düşürme nasıl yapılır?

#1-) Olası çözümler kesinlikle yüzlercedir ama burada kesin bir kaç tanesini yazdım. Bu bir deneme yanılma süreci gibidir. İlk ve en basit çözüm bilgisayardaki tüm programları kapatın. Arka planda çalışan programları da kapatın. Arka planda internet bağlantı aracılığıyla yükleme yapan programlar olabilir.

#2-) Evinizde internet bağlantınızı kullanan başka birileri olabilir. Yani normal olarak girmesi çok etki yaratmaz ama Netflix ve HD filmler veya videolar izliyorsa bu yüksek ping oluşturacaktır. Bunları kapatarak ping düşürme işleminin önemli bir adımını yapmış olursunuz. Zaten bazı internet kafelerde oyun mu yoksa internete mi gireceksiniz diye sorarlar. Bu yüzden farklı internet bağlantıları kullanıyor olmalarıdır.

#3-) Bunları yapmanıza rağmen ping düşürmeyi başaramadıysanız internet modeminize yakın bir yerde oyununuzu oynamanızı öneririm. Hatta mümkünse kablolu bağlantı yapmanız ping hızınızı artıracaktır. Bunun nedeni ise wifi sinyal gücünün yeterli gelmemesidir.

Sizinde kendinizce bulduğunuz yöntem varsa yazıyı okuyan diğer kullanıcılara yardım etmek için yorum yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir