wifi şifresi değiştirme

Bilgisayar

Wifi Şifresi Değiştirme Nasıl Yapılır?

24 Mar , 2017  

Wifi Şifresi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Wifi şifresinin sağlam olması hem bir başkasının hem de kişisel bilgilerimizin bir başkasının eline geçmesini önemli derecede artırır. Wifi şifresi değiştirme işlemini ise düzenli aralıklar ile yaparsanız  bu güvenliği bir kat daha artırabilirsiniz. Eğer aynı parolayı sürekli kullanırsanız şifrenizin bilinme ihtimali artar ve eğer internetiniz kotalı ise kotanızın daha hızlı bitmesine yol açar. Neyse ki varsayılan olarak gelen wifi kullanıcı adı ve şifresini değiştirebiliyoruz.

 

İnternet şifresi değiştirmek için ilk önce;

yönlendiricimiz yani modemimizin yapılandırma sayfasını açıyoruz. Bu sayfaya internet ağınıza bağlı herhangi bir bilgisayardan bağlanabilirsiniz. Eğer modeme wi-fi ile bağlanırken problem yaşarsanız bir ethernet kablosu takarak bağlanın.

       # Genel olarak yönlendirici adresleri 192.168.1.1 ,  192.168.0.1 veya 192.168.2.1 adreslerinden herhangi birisini deneyin genelde bunlardan biri olacaktır.

       # Yukarıda kullandığınız yönlendirici adresleri olmadıysa bilgisayarından komut satırına erişmek için WİN+R  tuş kombinasyonu ile çıkan kısma cmd yazarak ulaşın. Komut satır ekranı çıkınca direkt ipconfig yazın ve enter tuşuna basın. Aşağı doğru bir kısım yazılar serisi çıkacak. Bunlardan DEFAULT GATEWAY kısmını bulun. Bunun karşısındaki kısım sizin yönlendirici sayfasına erişmek için kullanacağınız adres yazacaktır.

       # Bu yollardan herhangi bir de olmazsa modemizi varsayılan ayarlarına döndürmek için 30 saniye kadar tuşuna basılı tutun.

       # Bu işlem yönlendiricinizin sıfırlanmasını sağlayacaktır.

 

Yöneticinizin Kullanıcı Adını ve Şifresini Giriniz.

Wifi şifresini değiştirme için yönlendiricimize ulaştıktan sonra kullanıcı adını ve şifrenizi yazınız. Eğer modemde daha önce bir değiştirme yapmadıysanız veya ilk defa modemi kurduysanız şifrenizi ve kullanıcı adınızı modem üzerinden veya modeminizin kutusundan bulabilirsiniz. Genelde kullanıcı adı “admin” şifresi “admin” veya “password” olur.

       # Eğer şifreniz bu kısımlar ile uyuşmuyorsa modeminizi sıfırlamanız gerekir. Bunun içinde modeminizin sıfırlama tuşuna 30 saniye boyunca basınız. Bu işlem modemi varsayılan ayarlarına sıfırlar.

 

Wifi Şifresini Değiştirme için yönlendirici yapılandırma sayfasına kullanıcı adı ve şifremizle giriş yaptıktan sonra kablosuz bölümüne tıklayın. Kablosuz bölümünde birden fazla sekme varsa kablosuz güvenliği sekmesini tıklayın.

 

Sonraki gelen kısımdan yeni şifrenizi yazınız. Şifreniz sadece rakam veya harflerden oluşmamalı. Şifreniz de küçük ve büyük harf, rakam, özel işaretler bulunmalı. Yine bu kısımdan wifi şifresi değiştirme yanında kullanıcı adını da değiştirebilirsiniz.

Bir sonraki adım olan güvenli mod sekmesinde WPA2 olanı seçiniz bu şifreleme türü gene olarak kullanılır.

Son olarak ayarlarınızı kaydedin. Bu işlemi yaptıktan sonra bilgisayarınızı değiştirdiğiniz ağa tekrar bağlamanız gerekmektedir.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir