Blog tasarım

Google Search Console Nasıl Kullanılır? Tam Bir Rehber

GOOGLE SEARCH CONSOLE NEDİR? ESKİ ADIYLA WEBMASTER TOOLS…

Google Search Console Nedir

Google’ın web site sahiplerine, yöneticilerine,  web pazarlamacıları ve SEO uzmanlarına web sitelerinin google arama endeksinde performanslarını izlemesine yardımcı olan google search console ücretsiz bir araçtır. İçerisinde arama görünümü, arama trafiği, google dizini, tarama gibi ana başlıklardan oluşur.Bu ana başlıkların alt başlıklarını da tek tek ne işe yaradığını anlatacağım.

Google Search Console site sahipleri için bulunmaz bir nimet. “Bulduk ta bunu nasıl kullanacağım” diye sorma kendine. Kısaca ne işe yarar bu yazıyı okuduktan sonra öğreneceksiniz.

Neyse bu kadar lak lak yeter hemen başlayalım. SEARCH CONSOLE  ‘a giriş yapıyoruz. Hesabınızın olduğunu varsayarak anlatıyorum.Hesabımıza girdikten sonra ekran şu şekilde açılıyor;

Google'a site nasıl eklenir.

Google Search Consol-GİRİŞ SAYFASI

Bu kısımdan ÖZELLİK EKLE diyerek sitenizi ekleyebilirsiniz.Eğer sitenizi eklediyseniz. Site adınıza tıklayarak kontrol panelimize erişim sağlıyoruz.

 

 

Search Konsol

Google Search Console Kontrol Paneli

KONTROL PANELİ

 

Bu ekranda tarama hataları kısmına bakarak kısaca DNS. Sunucu, Robots.txt Getirme ayarlarında problem olup olmadığına bakabiliyoruz. Eğer sitemizde URL hatası varsa bu ekrandan görebiliyoruz. Search Analytics kısmında ise sitene hangi gün ne kadar tıklanma aldığını görebilirsin. Site Haritalar kısmında ise Mavi olanlar gönderilen kırmızı olan  alan ise google dizinine eklenen URL sayısını gösterir. Eğer tarama hatalarına tıklarsak;

TARAMA HATALARI

Google search console nasıl kullanılır

Google Search Console Tarama Hataları

 

 

Karşımıza çıkan ekrandan Masaüstü bilgisayarlarımızda ve akıllı telefonlarda oluşan sunucu kaynaklı ve bulunamayan URL hatalarını istatistiksel olarak görebiliriz. Sayfanın alt kısmında ise hangi URL’nin hatalı olduğunu google bize gösteriyor. Buradan tek yapmamız gereken hatalı URL leri sitemizde kaldırmak veya düzenlemek. URL kaldırma ile ilgili yakın zamanda bir yazı paylaşacağım. Buradan tekrar Kontrol paneline dönüyoruz. Search Analytics’e tıklıyoruz,

SEARCH ANALYTİCS

 

Search console

Google Search Console-SEARCH ANALYTİCS

 

Bu bölümde ise sitemizi ziyaret eden kullanıcıların hangi kelimeleri aratıp bizim sitemize ulaştığını en çok hangi kelimeden tıklama aldığımızı görebiliriz.Veya hangi kelimelerde bizim o konuyla ilgili yazımız aramada görünmüş. Yukarıdaki kısımda ise sorgu, gösterim, ülke, cihaz, arama türü vb. gibi ana başlıklar altında istatiksel olarak sonuçları görebiliyoruz. Bu sonuçları ise filtre ekleyerek daha da özelleştirebiliyorsunuz. Sonra kontrol paneli üzerinden site haritaları bölümüne göz atacak olursak.

 

SİTE HARİTALARI

 

site haritaları

Google Search Console-SİTE HARİTALARI

 

Aslında bizim en çok dikkat etmemiz gereken kısımlardan bir tanesi sitemizin haritasını bu kısımdan google’a gönderiyoruz. Ekranın sağ üst köşesinde SİTE HARİTASI EKLEME\TEST ETME butonundan sitemizin haritasını gönderiyoruz. Eğer yoast seo kullanıyorsanız bu seo aracı otomatik olarak site haritasını google sunucularına iletiyor. Eğer yoast seo kullanmıyorsanız. Ve kullandığınız seo aracı site haritası gönderme gibi bir özelliği yoksa buradan “www.siteadınız.com\sitemap.xml” olarak google’a göndermeniz gerekiyor.

Eğer site haritalarınızda problemli bir durum olursa site haritanızın yanında bir ünlem işareti ile google bizlere gösteriyor. Google bize her daim hatalarımızı belirtiyor. Ve böylece sitemizin daha üst sıralara çıkarmak için yol gösteriyor.

 

Böylece kontrol paneli üzerinden gösterilen kısımları inceledik. Şimdi sol sütunda gösterilen arama görünümü, arama trafiği, google dizini, tarama başlıklarını tek tek kısaca açıklayalım. Kim ne işe yarar.

 

ARAMA GÖRÜNÜMÜ

Google Search Console nedir? Nasıl Kullanılır?ARAMA GÖRÜNÜMÜ

Google Search Console nedir? Nasıl Kullanılır?ARAMA GÖRÜNÜMÜ

 

 

 

 

Yapılandırılmış Veri: Yazdığınız yazıları yani verilerinizi işaretleyerek daha detaylı bir anlatım. Yani burada işaretlenen verileriniz tamamı görünüyor. Burada yine hataları ve eksiklikleri google bize söylüyor.

Veri İşaretleyicisi: Google’a yazınızın yazarı, başlıkları,resimleri, yazı tarihinizi vb. bilgilerinizi işaretlemenize yarayan bir yapısal veri test aracıdır. Bu işlemi de yine Yoast Seo eklentisi hallediyor.

Zengin Kartlar: Google’ın açıklaması şu şekilde ” Zengin kartlar, web sitenizdeki etkinlikler, ürünler ve fırsatlarla ilgili olarak Google Arama’ya veri sağlamak için kullanışlı bir yöntemdir. Zengin kart verileri kullanıcılara, farklı cihazlarda farklı biçimlerde görüntülenebilir ve web sitenize gelen trafiği artırmanıza yardımcı olabilir.

HTML Geliştirmeleri: Bu kısımda ise sitemizi daha kullanışlı yapmak için HTML kodlarımızdaki yapılan yanlışlıkları gösteriyor. Meta açıklaması, Başlık etiketi, Dizine eklenemez içerik gibi hatalar var ise gösteriyor. 

Site bağlantıları: Sitenize yapılan bir arama sorgusu için belirli bir URL nin sıralamasını düşürmenize yarıyor.

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar: Eğer AMP eklentisi kullanıyorsanız. Burada dizine gönderilen ve dizine eklenen .amp sayfalarını görebilirsiniz.

 

 

ARAMA TRAFİĞİ

Google Search Console-ARAMA TRAFİĞİ

Google Search Console-ARAMA TRAFİĞİ

 

Search Analytics: Yukarıda ayrıntılı bir şekide anlatmıştım.

Sitenize Bağlantılar: Sitemize hangi siteler üzerinden link verildiğini gördüğümüz yerdir.

Dahili Bağlantılar: Sitemizde kendi içimizde hangi yazı ve sayfalara kaç adet link verdiğimizi gösteren kısımdır.

Manuel İşlemler: Burada spam işlemi olup olmadığına bakıyoruz.

Uluslararası Hedefleme: Burada hangi ülkeleri hedeflediğimizi gösteriyoruz. Ve sitemizde herhangi bir hreflang etiketi olup olmadığına bakabiliyoruz.

Mobil Kullanılabilirlik: Mobil kullanıcıların karşılaşabileceği bir takım hataların olup olmadığına bakabilirsiniz. Örnek; Tıklanabilir ögeler birbirine çok yakın, İçerik, ekrandan geniş vb. hataları gösterir.

GOOGLE DİZİNİ

Google Search Console- GOOGLE DİZİNİ

Google Search Console- GOOGLE DİZİNİ

 

 

 

Dizin Durumu: Dizine eklenen toplam URL sayısını gösterir. Haftada 1 defa güncellenir. Ya da en azından ben de öyle.

İçerik Anahtar Kelimeleri: Web sitenizde kullandığınız kelimeleri analiz ederek hangi kelimeyi kaç defa kullandığınızı belirliyor.

Engellenen Kaynaklar: Google arama botlarına engellediğiniz kaynakların hangilerini olduğunu gösteriyor.

URL’leri Kaldır: Burada google ön belleğinden geçici olarak bir URL yi kaldırabilirsiniz.

 

TARAMA

 

 

Google Search Console Nedir? Nasıl Kullanılır?-TARAMA

Google Search Console Nedir? Nasıl Kullanılır?-TARAMA

 

 

 

 

Tarama Hataları: Yukarıda detaylı bir şekilde anlatmıştım. Geçiyorum.

Tarama İstatistikleri: Bu kısımda günlük Googlebot etkinliği gösterir.

Google gibi Getir: Burada hızlıca dizine eklenmesini istediğiniz URL leri GETİR VE OLUŞTUR yapın. Eğer bir sayfanızı Google’ın nasıl gördüğünü görmek istiyorsanız GETİR yapın.

Robots.txt Test Aracı: Yayınlanan robots.txt dosyasını görebilirsiniz. Eğer bu dosyanızda hata varsa buradan görebilirsiniz.

Site Haritaları: Yukarıda detaylı bir şekilde anlatmıştım. Geçiyorum.

URL Parametleri: Buraya çok bulaşmayın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hala aklınızda google search console nedir ile ile ilgili soru varsa. Yorum kısmına yazınız. İyi Bloglamalar!

This Post Has 2 Comments

  1. Necmi Reply

    Çok başarılı çalışma olmuş.

  2. Tekin Loji Reply

    Bilgilendirici makale olmus. Tesekkurler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir