Blog tasarım

Şaşırtıcı WordPress İstatistikleri 2016

 

WordPress İstatistikleri ve Bilinmeyenleri

Şüphesiz wordpress dünyada en popüler içerik yönetim sistemidir. İlk başta kişisel bir proje olarak başlayan wordpress yolculuğu şimdi web sitelerinin yeni yüzü. Milyonlarca kullanıcısı var. Gelin hep beraber WordPress İstatistikleri ile inceleyelim.

Sizler bu yazıyı okurken “Gerçekten Mi” gibi sözcükleri kendiniz için söyleyebilirsiniz. WordPress platformu kullanımı hakkında bazı şaşırtıcı gerçekleri bir yazıda yazmak iyi olacaktır.

 

Hemen şaşırmayın. Okumaya devam edin.

 

1-) WordPress internet sitelerinin %27 ‘ni Oluşturuyor

 

WordPress İstatistikleri yazımda ilk sırada tabiki de bu oran olmalıydı. Evet yanlış duymadınız. WordPress şuanda online olan milyonlarca sitenin büyük bir kısmı olan neredeyse %27 ye yakını WordPress’i içerik yönetim sistemini kullanıyor. Hatta daha da ilginç olan yanı pazar payının %60’ı wordpress tabanlı sitelerde!!

Ona en yakın içerik yönetim sistemi Joomla sadece %3. Aslında sadece buraya bakarak bile wordpress’in ne kadar güçlü bir platform olduğunu anlayabiliriz.

Wordpress İstatistikleri

WordPress’ Bilinmeyenleri

Dünya üzerinde 1 milyardan fazla site var .Evet bu inanılmaz bir rakam.Ve sürekli olarak artıyor.

Dünyada Kaç Site Var

Dünyada Kaç Site Var

 

2-) WordPress blogları ayda 46,6 milyon yorum alıyor

 

AYDA 46 MİLYON YORUM

AYDA 46 MİLYON YORUM

Bazı sitelerdeki konuşkan ziyaretçilere bağlıyorum bu rakamı:) Düşünsenize her ay 46 milyondan fazla yorum alıyor wordpress. Bu nedenle diyorum ki wordpress tabanlı sitelerde şiddetli tartışmalar oluyor gibi. Ayrıca burada belirtmek isterim ki bu yorumlara yapılan spam yorumlarda eklenmiş değil.

Eğer Akismet eklentisi bize gerçekleri söylüyorsa. Spam yorumlarda yaklaşık yorumların 3katı. Akismet sayesinde wordpress tabanlı siteler her yıl 1 milyardan fazla spam yorumlara karşı korunuyor. Bu gerçekten muazzam bir rakam.

3-) WordPress için aylık 3,3 milyon arama!

WordPress.com sitesinin tek başına bu kadar işlemi gerçekleştirmesi ve popüler olması bu kadar arama şaşırtıcı gelmese gerek.

Yani sadece Türkiye’de bile 3,350,00 kez aranılan bir kelime. Bunun içine “WordPress eklentiler”, ” WordPress temaları” ve daha neler neler bunların hiçbiri bunun içinde değil. Bu muazzam arama rakamları wordpress’in gücünü gösteriyor olsa gerek. Bunları işin içine koyacak olursak aylık 10-20 milyon aralığında bir arama hacmi. Eğer sizde wordpress için rekabet etmek istiyorsanız gerçekten çok sağlam içeriğiniz olmalıdır.

 

4-) WordPress 4.6 Şuana Dek 22,2 milyon kez indirildi!

Ancak bu kadar büyük bir topluluğa sahip bir içerik yönetim sistemi bu kadar indirebilirdi. Bu kadar büyük arama hacmine sahip WordPress için çok güzel bir rakam. WordPress’in diğer sürümlerini söylemiyorum bile!

Ve bu sayı her saniye giderek artıyor.Sizde bu sayacı takip edebilirsiniz. WordPress indirme sayacı.

WordPress’in planlanan bir sonraki güncellenme tarihi ise ARALIK 2016.

 

5-) WordPress Tam 72 Dile Çevrilmiştir

WordPress altyapısının neden bu kadar kullanıldığı buradan bile anlaşılabilir. 72 dile çevrilmiş olması azımsanacak bir rakam değil. Bu sayede çoğu eklentide bu dillere çevrilmeye çalışılıyor.

6-) 47000 den Fazla WordPress Eklentisi

 

WordPress’in diğer platformlardan önde olmasının ana nedenlerinden biri de bu olsa gerek. Bu eklentiler WordPress üzerinden yapacağınız değişiklikler için kullanılabilir. Sadece arayıp bulmanız gerekli.

WordPress.org üzerinden eklenti sayılarına bakabilirsiniz. Ve diğer müthüş rakam ise bu eklentilerin indirilme sayısı tam 1,5 milyar kez indirilmiş.

 

7-) Akismet hala En Fazla İndirilen 1.Eklenti

 

Binlerce eklenti arasından ilk sıraya yerleşmek kolay olmasa gerek. Akismet toplamda 52 Milyon kez indirilmiş. Akismet’in bu kdar falza indirlme nednelerinden biri de spam koruması sağlaması. Belkide bu kadar ünlü olması WordPress tabanını kurduğunuzda önceden yüklü olarak gelmesidir.

 

8-)2015 Yılında 21000 Katılımcı ile 34 Ülkede 89 WordCamps

Sürekli artan wordpress kullanıcı ile, WordPress toplulukları da giderek artıyor. Bu nedenle bu kadar WordCamps yapılması hiç de şaşırtıcı olmasa gerek.

2015 yılında altı kıtada 34 farklı ülkede düzenlenen 89 WorldCamps. Sizlerde merak ediyorsanız internetten araştırabilirsiniz.

 

9-) WordPress Sitelerinde EnFazla Popüler Siteler HABER Siteleri

 

Dünyanın en iyi ve en çok kullanılan sitelerinin çoğu WordPress tarafından desteklenmektedir. Ve buradaki pazar payının büyük bir bölümünü haber siteleri almaktadır. Biz buna halk arasında”aslan payı” diyoruz.

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir