site içi optimizasyon nasıl yapılır

Blog tasarım

Site İçi Optimizasyon Diğer Adıyla On Page Seo

10 Nis , 2017  

12 Adımda Site İçi Optimizasyon

Evet yeni bir site açtıysanız site içi optimizasyon ve on page seo adlarını sıkça duyuyorsunuzdur. Bu adların ikisi de aynı şey. Seo işlemlerinin ilk adımı olan on page seo’dur. Buradaki işlemler seo’nun on page kısmını oluşturur. Yazınızı nasıl seo uyumlu yazacağınızı kısaca burada okuyabilirsiniz. Seo odaklı yazı yazarken seo eklentilerinden birini kullanmanızı tavsiye ederim.

İsterseniz seo eklentisi olan yoast’ın seo ayarları hakkında detaylı yazımı okuyabilirsiniz. –> Yoast seo ayarları nasıl olmalı?

Site içi optimizasyon nedir nasıl yapılır kısaca anlatalım;

1-) İlk Olarak başlık kısmında Odak anahtar kelimenizi kullanarak başlayın

Yazının başlığında odak anahtar kelime kullanmak seo için son derece önemlidir. Belirlediğiniz anahtar kelimenizi seo başlığından ilk sırada kullanmanız aslında daha iyidir. Eğer başlıkta ilk sırada kullanırken başlık anlam bütünlüğünü bozacaksa ortalarda veya son kısımda kullanın. Sonuçta yazımızı insanlara yazıyoruz robotlara değil. (:

2-) Seo dostu güzel bir kalıcı bağlantı seçin .

Seo dostu kalıcı bağlantı nedir gibi yazıları yüzlerce sitede bulabilirsiniz. Kısaca bu bağlantı da bir anlam ifade etmeyen ifadelerden kaçının. Örneğin; buluekno.com/0124abc gibi. Bağlantı kısmında mutlaka anahtar kelimenizi geçirin. Yine bu sadece odak anahtar kelimenizde olabilir veya anahtar kelimenizi geçirdiğiniz bir anlamlı kelime grubu olabilir. Bu yazı için seo dostu bir bağlantı bulutekno.com/site-ici-optimizasyon-nasil-yapilir gibi olabilir.

3-) İçeriği zenginleştirin

İçeriğinizde fotoğraf kullanmaktan vazgeçmeyin. Her yazınızda dikkat çeken ve içerikle alakalı bir iki fotoğraf serpiştirin. Fotoğraflarınızın da seo ve optimizasyonunu yapın tabi ki.  Google sıralamalarında fotoğraf kullanımı da önemlidir. Elinizde imkan varsa video, ses eklemeleri ile içeriğinizi zenginleştirebilirsiniz. Fotoğraf kullanırken abartıya kaçmamak gerek.

4-) Dışarı link vermekten çekinmeyin.

Dışarı link verirken nofollow bağlantısı da yapabilirsiniz. Ama konunuzla alakalı yardımcı kaynak veya konunuzu destekleyen bir sayfaya link vermek sizin için iyi olabilir. Bu verilen linkler kaliteli içeriklere sahip sitelere verilirse daha güzel olur. Örneğin bir olayı anlattıktan sonra sizin yazınızı destekleyen wikipedia sayfasından örnek gösterebilirsiniz.

5-) İçeriğinizin başlığında h1 etiketi kullanın.

İçerik başlığında h1 etiketi kullanmanız gerekir. Çoğu wordpress blogunda otomatik olarak bu başlığı koyar. Siz sadece yazı başlığını yazıp geçersiniz. Eğer kullanılıp kullanılmadığından emin değilsen siteniz h1 etiketini kontrol et.

6-) İlk 100 kelimede odak anahtar kelimeyi kullanın.

İçeriğinizi yazarken odak anahtar kelimenizi ilk 100-150 kelime içinde kullanmaya özen gösterin.  İlk sıradaki cümlelerde bu kelimeyi kullanmanız hem okuyucunun  aradığı şeyin yazıda olup olmadığını anlar hem de içeriğin ne gerçekten ne hakkında yazıldığını botlara tanıtırsınız.

7-) İçerik Yüklenme Hızı

Aslında site yüklenme hızı da dersek yanılmış olmayız sanırım. İçeriğiniz ne kadar iyi olursa olsun eğer 10 saniye de açılıyorsa bir kullanıcı beklemez hemen sayfayı terk eder ve bu da yazınızda hemen çıkma oranını artırdığı gibi ziyaret süresini de kısaltır. Bunun sonucunda içeriğiniz sıralamalarda sıra kaybetmeye mahkumdur. Zaten google sıralama kriterleri arasında özgün içerikten sonra neredeyse site açılma hızı geliyor. Sitenizin açılma hızı 4 saniyeden az olmak zorunda. Site içi optimizasyon işlemlerinde ilk başlarda halletmeniz gerek bir maddedir.

8) H1 Başlığına Eklemeler Yapın

Başlığınız kullanırken en başına 2017’nin, en iyi, rehber gibi ilgi çeken eklemeler yapabilirsiniz. Hatta anahtar kelimenizde rekabet yüksekse anahtar kelimenize bu tür kelimeler ekleyerek kullanabilirsiniz.

9-) Sosyal Paylaşım Butonları Sayfanızda Olsun.

Sosyal sitelerde paylaşılması için sosyal paylaşım butonlarını unutmayın. Unutmayın günümüzde en çok kullanılan siteler sosyal paylaşım siteleri. Bakarsınız bir içeriğiniz binlerce kez paylaşılmış. Ve paylaşılan içeriklerden geri dönüşüm oranı gerçekten çok yüksek oluyor.  Bu paylaşımlar sırasında linkinizin bu kadar bağlantı bulundurması yazınızın üsst sıralarda yer almasına katkı sağlayacaktır.

10-) İçerikleriniz uzun olsun.

Evet yazılarınızın uzun olması sıralama açısında önem arz ediyor. Yani ille de çok kelime olsun diye ziyaretçiyi sıkmaya gerek yok. Sonuçta onlar okusun diye yazıyoruz. Ziyaretçiler okunmayacak derece sıkıcı ve uzun bir içerik hiçbir işe yaramaz. Yani en iyi şekilde anlatmanız 100 kelime ise bırakın öyle kalsın.

11-) Hemen çıkma oranı

Yazılarınızda kullanıcı belirli bir süre kalsın. Sonra da direkt olarak siteyi terk etmesin başka bir yazıyı okusun. Bunu nasıl yapacağım diyorsanız yazı içeriğinize bunu da okumalısın veya belirli kelimelerde site içi bağlantılar koyarak hemen çıkma oranını düşürebilirsiniz. Aslında burada site içi linkleme olayı oluyor. Sitenizde yazılarınız arasında linkleme yapmaktan korkmayın. Bu kullanıcının hemen çıkma oranını düşürebilir.

12-) Semantik Seo

Son yıllarda google’ın buna da dikkat ettiğini açıklamıştı. Bu ise bir kelimenin eş anlamlı kelimelerle birlikte yazı içerisinde kullanılması gerektiği yazının arama da üst sıralara çıkmasında etkilidir. Site içi optimizasyon da herkesin çok fazla kullanılmayan bir özellik eğer yukarıdaki maddeleri yaptığınız düşünüyorsanız bu işlemi de yapmanız içeriğinizin kalitesini artıracaktır.

Kısaca yazınızı google’a ve diğer arama motorlarına nasıl sevdireceğinizi anlattım. Umarım “aa bak bunu bilmiyordum iyi oldu” dediğiniz bir şeyler vardır (:

, , ,


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir