Blog tasarım

En Yaygın WordPress Hataları Ve [ÇÖZÜMLERİ]

 

En Yaygın Wordpress Hataları

wordpress-hataları-en-yaygin

 

 

 

      WordPress Hataları kullanıcıların sitelerinde karşılaştığı veya karşılaşabildiği üzücü şeylerdir. Bu tür yazıları araştırarak ve daha detaylandırarak siz wordpress kullanıcılarına sunacağım. Çünkü; wordpress kullanıcısı çok uzağa gitmeden karşılaştığı wordpress hataları ‘nı burada halletmesini istiyorum.

      Eğer birde Wordpdress’te eklentilerle, temalarla veya kodlarla uğraşmak sizin için eğlenceli ise bu tür sorunlarla karşılaşmanız kaçınılmazdır. (Çünkü bende çoğu hatayla karşılaştım.)

      Bu tür hatalarla yeni wordpress kurmuş işler yolunda giderken herhangi bir hatayla siz değerli WordPress kullanıcılarını en baştan sıkılmasını istemiyorum. Düşünüyorum ki bu paylaşımlarla sizlerin sorunlarını çözmek istiyorum.

 

HATALAR

 

1- UNUTTUĞUN WORDPRESS ŞİFRESİ VE E-POSTASI

2- BEYAZ EKRAN HATASI

3- ERROR ESTABLİSHİNG A DATABASE CONNECTİON

 

 

 

UNUTTUĞUN WORDPRESS ŞİFRESİ VE E-POSTASI

 

 Nasıl Bir Hata Alırsın;

 

 Wordpress’ten oluşturduğunuz siteye girmek istediniz. Girmeye çalışıyorsunuz. O da Ne, Şifre veya E-posta hatalı diyor. Aklınıza da gelmiyor. Sitenize girmek için herhangi bir yolda görünmüyor.Böyle bir hata aldınız. Endişelenmeyin.

 

 Nasıl Düzeltirim;

 

 1-)Sitenizi alırken size verilmiş olan cpanel şifrenizle PhpMyAdmin üzerinden veritabanınıza erişin.phpmyadmin

 

2-) Kullandığınız wordpress veritabanını seçiniz. WordPress sitenizi kurarken oluşturduğunuz veritabanı adıdır. Ona tıklayın.

3-) Buradan wp_users dosyasına tıklayın. Sitenize erişim yetkisi olan tüm yönetici şifreleri burada saklanır. Buradan şifreleri ve e-postaları görebilirsiniz.

4-)Buradan kendi kullandığınız kullanıcıyı bulup “EDİT” yani “Düzenle” seçeneğini seçiniz.

5-)Buradan istediğiniz şifreyi koyabilirsiniz. E-posta adresinizi değiştirebilirsiniz Dikkatli olun büyük ve küçük harfe duyarlıdır. 

6-)İstediğiniz düzenlemeleri yaptıktan sonra kaydediniz. Şimdi sitenize giriş yapabilirsiniz. 

 

 

BEYAZ EKRAN HATASI

 

Nasıl bir hata alırsın;

 

Web siteni düzelttin yazılarını yazdın problem yok yattın. Sabah bir kalktın sitende 500 Interval Server Error hatası. Tabi bu sadece küçük bir örnek başka nedenlerle de olabilir.

 

 

Neden Böyle Bir Hata Oluşur;

 

  • 500 Interval Server Error hatasının en sık rastlanan sebeplerinden birisi .htaccess doyasıdır. Buna ek olarak küçükte olsa eklentilerin birbiri ile çakışması veya tema ile
  • Hatta bozuk WordPress kurulumundan bile kaynaklanabilir.
  • Geçersiz dosya isimlerinden,
  • Dosyalarınızın herkes tarafından yazılabilir olması. Bu aslında PHP dosyalarının genel bir sorunudur. WordPress dosyaları da genel olarak .php den oluştuğu için bu tür hatalar ile karşılabiliriz.

 

Hata Kaynağını Nasıl Tespit Ederim;

 

Bunun için cPanel üzerinden hata kayıtlarından sitenizdeki hatanın kaynağını bulabilirsiniz. Cpanel’den sitenizi nasıl düzenleyeceğinizi bilmiyorsanız. SİTENİZİ CPANEL’DEN DÜZENLEYİN adlı yazımdan yararlanabilirsiniz.

 

 

Nasıl Düzeltirim;

 

1-)Bozuk .htaccess dosyası hatasını şöyle düzeltirsiniz;

Bunu için FTP ile yani FileZilla üzerinden sitenin veri tabanına bağlanın. Buradan .htacces doyası ismini .htaccess_old yapın. Burada dikkat etmeniz gereken şey başındaki noktayı unutmamanız. Daha sonra normal olarak sitenize girin AYARLAR-KALICI BAĞLANTILAR kısmına girerek hiçbir değişiklik yapmayıp kaydet tuşuna basınız. 

 

2-)Bozuk wordpress kurulumu ise eğer;

 

Bunun için hosting firmanızla görüşmenizi tavsiye ederim. Bundan önce site yedeğinizi alın.

 

3-)Geçersiz dosya isimleri;

 

Dosyalarınızın adlarında Türkçe karakter kullanmayın. Eğer böyle bir kullanım varsa değiştirin.

 

4-)Dosyalarınızın herkes tarafından yazılabilmesi;

 

Bu aslında verilen izinlerle alakalıdır. index.php nin izinlerini 644 olarak değiştirmeniz gerekir.

 

NOT:TÜM BUNLARI UYGULAMADAN ÖNCE KESİNLİKLE SİTE YEDEĞİNİ ALINIZ.

 

 

 

ERROR ESTABLİSHİNG  A DATABASE CONNECTİON

 

Nasıl bir hata alırsın;

Wordpress Hataları

WordPress Hataları

Web sitenize erişmeye çalışırken yukarıdaki gibi bir hata alırsınız. Bu demek oluyor ki veritabanınıza erişilmeye çalışırken wordpress sorun yaşıyordur.

 

Neden Böyle Bir Hata Alırım;

 

Buradaki neden doğrudan wp_config dosyası ile ilgili olabilir. Eğer bundan kayaklı ise büyük ihtimalle veritabanınıza ilişkin ayrıntılar yanlış girilmiştir.

 

Veya veritabanınıza ayrılan kotayı geçmişseniz böyle bir hata alabilirsiniz.

 

Son olarak siteniz siber saldırıya uğramış olabilir.

 

Nasıl Düzeltirim;

 

1-) İlk önce FTP üzerinden sitenizin veritabanına erişim sağlayarak. wp_config dosyasındaki veritabanı adı, kulanıcı adınızı ve paralonızı gibi bilgilerinizi kontrol edin. Yanlışlıklar varsa düzeltin.

 

2-)Eğer ayrılan kotayı geçtiyseniz temizlik yapma zamanı gelmiştir. 

 

3-)Siber saldırıya uğrama ihtimaliniz için şu siteden analiz yaptırabilirsiniz. Sucuri SiteCheck buradan risk analizi yapabilirsiniz.

 

 

Bu şekilde wordpress hatalarını ve çözümlerini yazmaya çalışacağım Eğer sizde bulamadığınız bir hata ile karşılaşırsanız küçük bir not bırakabilirsiniz. Araştırabilirim.Kolay gelsin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir