Programlar

Adobe Photoshop cs6 Detaylı Resimli Anlatım

ADOBE PHOTOSHOP CS6 NASIL KULLANILIR?

Oldukça ilgi çekici olan ve sınırları sadece sizin hayal gücünüz olan Adobe Photoshop cs6 programını tanıcağız ve basit olarak içindeki araçların ne işe yaradığını öğreneceğiz. Bu yazımızla birlikte kısaca adobe photoshop cs6 nasıl kullanılır konularında bilgi sahibi olacaksınız. 

Adobe Photoshop içerisinde çok sayıda aracın olduğu gelişmiş bir resim düzenleme programıdır. Yıllar geçtikçe kendisini oldukça geliştirmiş. Zamanla yeni sürüm ve versiyonları emsallerine göre aşırı derecede beğenilmiş ve ilgi çekmiştir.

Bu tanıtacağım sürümü gerek kullanımı gerekse de araçlar açısından zenginliği ile büyük beğeni görmüştür. Adobe Photoshop cs6 programında önceki sürümlerinde de olduğu gibi istediğin her değişken, grafik ve durum için ayrı bir pencere açılabilir ve bu  pencereler kullanım kolaylığı için taşınabilir. Sebebini bilmiyorum. Belki birbirimizden gördüğümüz belki de ilk olarak bu şekilde açıldığı için olabilir. Resimde görüldüğü düzende çalışıyoruz.

adobe photoshop cs6 nasıl kullanılır

Adobe Photoshop cs6 başlangıç ekran görüntüsü

 

Bu pencerelere ek olarak açılan pencereleri de ekranın sol tarafında sıralarsak rahat bir çalışma alanı oluştururuz.

 

ARAÇLAR VE PENCERELER HAKKINDA

Yukarıdaki resimde inceleyecek olursak programın genel, standart sekmeleri sol-üst köşede yer almaktadır. Resim düzenlemek için gereken araçlar ekranın sol tarafında yukarıda aşağıya doğru sıralanmıştır. Çeşitli değişken, katman penceresi, düzenleme geçmişi, gezgin vb. pencereler sağ tarafta sıralanmıştır.

 

ARAÇLAR VE PENCERELER HAKKINDA DAHA DETAYLI BİLGİLER

Adobe photoshop cs6 nasıl kullanılır bu bölümünde kullanım için gerekli olan temel pencereler ve araçlar hakkında bilgi vereceğim.

Dosya sekmesinde genel olarak programa dosya eklerken, çıkarırken, yardımcı sürümlerine geçerken kullanacağımız butonlar ve kaydet seçenekleri bulunur.

 

 

fotosop-photosop-nedir-nasil-kullanilir

Adobe Photoshop cs6 araçlar bölümü kenardaki kısım

Görünüm sekmesinde programı kullanırken rahat çalışmamız ve çeşitli özellikleri ve araçları kullanmamıza yardımcı olacak ekranda nelerin nasıl görüneceğini seçtiğimiz bir sekmedir.

photoshop-nedir-nasil-kullanilir

Pencere sekmesinde ekranımızda hangi pencerelerin görüneceğini veya görünmeyeceğini seçebilirsiniz. Ekranda uğraşırken bazı pencereleri yanlışlıkla kapatabilirsiniz ve tekrar bulamadığınız için sinir olabilirsiniz. Pencere sekmesi bu sıkıntıyı tamamıyla ortadan kaldırıyor ve size rahat, huzurlu ve stressiz bir çalışma imkanı sağlıyor. Kendimden dolayı biliyorum ilk kullanmaya başladığım sıralarda aşırı derece sinir bozucu oluyordu. Resimde sizin de anlayacağınız üzere tikli olan  pencereler açık pencerelerdir.

Adobe Photoshop cs6

En çok kullanılan pencereler resimde de görüldüğü üzere Gezgin, Geçmiş, Renk ve Renk Örnekleri, Ayarlar ve Katmanlar pencerelerdir. Buna ek olarak ta metin düzenlemek için metin penceresi sık kullanılan pencereleridendir.

fotosop-nedir

Ne işe yaradıklarını söylemek gerekirse;

Gezgin: Kullanımı basit olan resmi yakınlaştırıp uzaklaştırmaya ve büyütülen resmin tamamına hakim olmak için kullanılan araçtır.

Geçmiş: Resim düzenleme süreci boyunca en çok işinize yarayan araçlardan biridir. Bu pencerede resim üzerinden yaptığınız tüm işlemler zamana göre sıralanır. Yaptığınız bir grup işlem dizisi sonucunda eğer geri alma ihtiyacı duyarsanız buradan rahatlıkla istediğiniz kadar geri alma yapabilirsiniz.

Renk ve Renk Örnekleri: Sizin de anlayacağınız gibi renkleri göre bilir kullanacağınız renkleri seçebilirsiniz. Araçlar bölümünde de istediğiniz renk ayarını yapabilirsiniz. Yazının devamında araçlar bölümünü anlatırken bu konuya da değineceğiz.

Ayarlar: Bu pencere de yine çok işe yarayan olmazsa olmazlardandır. Bu penceredeki butonlarla kontrast, renk eşiği belirlemek gibi işlemler yapabilirsiniz. Size önerim butonların tamamını kullanarak tecrübe edinin. Uzun ama zevkli bir iş olacağına eminim.

Katmanlar: Bu pencere de photoshop için olmazsa olmazlardan. Katmanlar penceresini resim yaptığınız şeffaf kağıtlar olarak değerlendirebilirsiniz. Örneğin Ana katmanda bir resim var. Resme bir obje ekleyeceksiniz. Bunu yeni katman olarak eklerseniz. Dilediğiniz zaman yanındaki küçük kontrol butonlarından objeyi görünmez yapabilir, saydamlaştırabilir, çeşitli filtreler kullanabilir, diğer ekleyeceğiniz objenin üzerinde mi yoksa altında mı kalacağını vb. birçok şeyi yapabilirsiniz.

Adobe Photoshop cs6 Nasıl Kullanılır Araçlar Bölümü

Geldik en önemli kısmına. Buraya kadar olan pencere ve sekmeler sizin resim düzenlerken ne yaptığınızı, hangi aşamada olduğunuzu ve yaptığınız işlemlerin etkilerini görmeniz için kullandığımız bölümlerdir. Şimdi işlemlerin yapıldığı yere geçelim. Araçlar bölümünü bir ressamın renk paleti ve fırça vb. araçlarını bulundurduğu yer olarak görebilirsiniz. Şimdi bu araçları yukarıdan aşağıya sırasıyla açıklayalım.

Taşıma Aracı: Bu aracı çeşitli katmanlardaki görsel öğeleri resmin çeşitli yerlerine taşımak için kullanırız.

Dörtgen İşaretleme Aracı: Belli bir bölgeyi geometrik bir şekil hizasında seçmek için kullanılır. Simgeye sağ tıkladığımızda çeşitli geometrik şekiller görünecektir.

Kement Aracı: Resimde geometrik olmayan bir seçim yapmak istiyorsanız bu aracı kullana bilirsiniz. Sağ tıkladığınızda serbest, çokgen ve manyetik çeşitleri vardır. (Manyetik çeşidini çok kullanacaksınız.)

Sihirli Değnek Aracı: Bu araç resmin üzerinde bir bölgeye tıkladığınızda renkteki bölgeyi seçer. Resim üzerinde rengi aynı olan bölgeler arasında kopukluk varsa tüm bölgeyi seçmez. Sadece bağlı olan bölgeyi seçer. Çok zevkli bir araçtır, işlerinizi oldukça kolaylaştırır.

Kırpma Aracı: Resmi gereksiz bölgelerinden kurtarmak, size gerekli olan yerleri kullanmak için kullanmak için resim üzerinden kırpma yapar.

Damlalık Aracı: Resim üzerinde istediğiniz bir renk var ve bu rengi tuval üzerinden tutturamıyorsanız damlalıkla resim üzerinde rengini kullanacağınız bölgeye tıklayın. İstediğiniz rengi seçmiş oldunuz.

Nokta Düzeltme Fırçası Aracı: Bu aracı daha çok resimlerde makyaj yapmak yüzdeki izleri silmek için kullanırız. Bu aracı tıklattığınızda ilgili bölgenin üzerinden geçtiğinizde üzerinden geçtiğiniz bölgenin etrafındaki renklerin ortalamasını hesaplar ve ona göre bir renk verir. Yumuşak bir geçiş yapar ve noktaların kapatıldığı belli olmaz.

Fırça Aracı: Kalem veya boya fırçası gibi düşüne bilirsiniz. İlgili renge tıklatın ve bu aracın büyüklüğünü ve yumuşaklığını seçerek boyamaya başlayın.

Klonlama Damga Aracı: Bu araç seçtiğiniz bir alanı damga gibi tıkladığınız yere basar. Önce damga seçmek için alt tuşuna basılı tutarak damga olarak atanacak alanı seçmeniz gerekmektedir.

Adobe Photoshop cs6 Nasıl Kullanılır

Geçmişe Dönme ve Resim Geçmişine Dönme Fırçası:

Sağ tıkladığınızda resim geçmişine dönme fırçası resmi bulandırır. Geçmişe dönme fırçası ise resmin üzerinden geçilen bölgeleri tekrar eski haline getirir.

Silgi Aracı: Karıştırılan bir nokta var silgi aracı kullanıldığında silinen yerleri beyaza boyamaz. Şeffaf bir jelatinin üzerinin üzerine resim yaptığınızı daha sonra da bu resmi silgi aracı kullanarak sildiğinizi düşünün. Bir de resmin üzerini beyaza boyadığınızı düşünün. İkisi arasındaki farkı anlamışsınızdır.

Degrade Aracı: Bildiğimiz paint programındaki doldur seçeneğidir. Ama doldururken renk geçişi ile doldurur. Koyudan açığa doğru. Sağ tıklandığında basit doldur seçeneklerini de görebilirsiniz.

Leke Aracı: Parmağınızı ıslak boyanın üzerine koyup çektiğinizi düşünün. İşte bu araç tam olarak o işe yarıyor. Bir çeşit sıvama aracı diyebiliriz. 🙂

Soldurma Yakma ve Sünger Araçları: Genelde makyaj yaparken kullanıyoruz. İsimleri ne işe yaradıklarını anlatıyor zaten.

Kalem Aracı: Resim üzerine bir şeyler çizip sonra bu çizgiler üzerinde boyama içini doldurma vb. seçenekler için kullanılır.

Yatay Yazım Aracı: Bildiğiniz metin yazma aracıdır. Zengin seçenekleri ile tam olarak yazıyı resme uyduracaksınız. Bunun yanında 3 boyut seçeneği ile yazınızı 3d ile de yazabilirsiniz.

Yol Seçim Aracı: Araçları kullandıktan sonra tekrar imleç moduna geçmek ve araçtan kurtulmak için kullanılır.

Geometrik Şekil Araçları: Elips, dikdörtgen, daire vs. geometrik şekilleri resim üzerinden seçmek için kullanılır.

El Aracı: Resim aşırı büyütüldüğünde resmi sağa-sola çekmek için kullanılır.

Yakınlaştırma Aracı: Resme tıklandığında resmi büyütür. Tekrar simgeye çift tıklandığında eski uzaklığına getirir.

Ön Plan ve Arka Plan Rengi Ayarlama: Fırça vb. araçları kullanmak üzere renk seçilir.

Adobe Photoshop cs6 Nasıl Kullanılır

NASIL PRATİK VE HIZLI OLURUM? ÇÖZÜM KISAYOL TUŞLARI

 Genel olarak araçlar ve kullanımı bu şekilde. Photosop’ta hız ve pratikliğin sırrı kısa yollardır. Kısa yollar Mouse kullanımı azaltır ve zamanda ve sadece bir eli kullanarak aşırı yüklenmeyi azaltır.

 

ÖRNEK KISAYOLLAR

Ctrl + X: Seçimi keser.

Ctrl + C: Seçimi kopyalar.

Ctrl + V: Seçimi yapıştırır.

Ctrl + Z: Yapılan işlemleri bir adım geri alır. Tekrar basıldığında tekrar eski haline getirir.

Ctrl + S: Kaydet

Ctrl + Shitf + S: Farklı Kaydet

Ctrl + T: Resmi taşımak için kullanılır. Sağ tıklandığında taşıma seçeneklerini ve resim üzerinde esneme çarpıtma işlemlerini görebilirsiniz.

Ctrl + D: Taşıma ve benzeri işlemleri yaptıktan sonra işlemi olduğu gibi sonlandırıp, sonra ki işleme geçmek için kullanılır.

Basit olarak araçlar, pencereler ve kısa yollar bunlar. Bunda sonrası hayal gücünüze kalmış. İyi Photoshoplar…   🙂

 

Yardımcı olduysak ne mutlu bize… 

This Post Has One Comment

  1. İbrahim Reply

    Çok yararlı oldu benim için. Diğer yazılar gibi bu yazı da gayet basit, anlaşılır ve açıklayıcı olmuş. Emeğinize sağlık.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir