Programlar

5 Adet Internet Kota Takip Programı

İnternet Kotanızı Kota Takip Programları İle Takip Edin

Günümüzde evlerde internet kullanmak bir hayli yaygınlaştı. Fakat bu internet kullanımı her yerde sınırsız değil. Kotalı(sınırlı) internet paketlerinde sınırımızı bilmeden internetin derin dünyasına dalıp gidiyoruz. Kota takip programları ile her internet harcamanızı izleyebilirsiniz. Bu gidişat bazen istemsizce olsa da kotamızı aşmamıza neden oluyor. Bu da ekstra bir ücretin cebimizden çıkmasına neden oluyor. Veya sınırsız internette ülkemizde adil kullanım kotası var bu sınıra eriştiğinizde internet hızınızın yavaşlamasına neden oluyor. İnternet harcama miktarınızı sürekli olarak izlemek için internet kota izleme programları mevcuttur.

İnternet kullanımını izlemek ve kota sınırınızı aşmasına engel olacak Windows bilgisayarlar için 5 tane ücretsiz internet kota takip programı.

1.Network-Bant genişliği izleme ve veri kullanım raporları

Bu programı yükledikten sonra, bilgisayarınızın görev çubuğunda bir simge şeklinde internet kullanımı takip etmeye başlar. Siz programa tıkladığınız anda kullanım grafikerlerini görebilirsiniz. Network internet kota takip programı ile internet kullanımınızı bir günlük, haftalık, aylık kota harcama şeklinde ayarlabilirsiniz. Upload veya Download miktarlarını izlemenize de yardımcı oluyor. Ayrıca internet kullanımınız belirlediğiniz bir sınıra ulaştığında bilgisayar ekranına uyarı gelir. Program sayesinde sürekli olarak kota sorgulama ile uğraşmanıza gerek kalmaz.

DL : Download ( indirme ) miktarı MB cinsinden.

UL: Upload ( Yükleme ) miktarı MB cinsinden.

SUM : Upload ve Download toplam miktarı MB cinsinden.

Network programı ile bilgisayarınızda kota aşımını engelleyin.

internet kota takip

Network İnternet harcama miktarı sorgulama

2. BitMeter 2

Bu program ile birlikte gelen masaüstü widget grafiği gösterir. Yine program dahilinde Network kota izleme programı ile benzer bir şeklide olan indirme ve yükleme hızlarını gösteriyor. Programa kota sınırı ekleyebilirsiniz. Böylece internet trafiğinizi kontrol altına alarak kota aşımını engelleyebilirsiniz. Gün içinde sizin belirlediğiniz bir kotayı aştığında program masaüstünüze bir uyarı göndererek sizi uyarır.

Ayrıca saatlik, günlük, aylık şeklinde sıralanan internet kullanım kotasını grafik şeklinde gösterir. Program sayesinde sürekli olarak kota sorgulama ile uğraşmazsınız.

Kota takip programı

BitMeter 2 Kota takip programı

Period Start Date : Kaç günde bir uyarı göstereceğini seçiniz.

Limit : Kaç GB lık bir kullanım ile sınırlandıracağınızı yazınız.

Total Traffic : İndirme ve yükleme miktarının toplamı

Alert me when i reach : Masaüstü uyarının belirlediğiniz miktarın % kaçı harcandığında gelmesini istersiniz.

3. NetSpeed Monitor

internet kota takip programları

NetSpeed Monitor internet hızı ölçme ve takip

Bu program sürekli olarak görev çubuğunda durarak indirme ve yükleme hızlarını gösterir. Günlük, haftalık ve aylık yükleme ve indirme hızı miktarını gösterir. Toplam harcama miktarını görmek için ise görev çubuğunda ki simgeye tıklamanız yerlidir. Diğer programların aksine kota sorgulama yapabilmenize rağmen kota hatırlatma özelliğinin olmayışıdır. Basit sade bir tasarıma sahip ve oldukça küçük bir programdır.

4. Cucusoft Net Guard– Ayrıntılı Kota Takip Programı

internet kota takip programları

Cucusoft İnternet kotanızı sürekli takip edin

Net Guard sürekli olarak kota sorgulama ile uğraşmanıza gerek kalmadan kota izlemenize olanak sağlar. Program kolay bir kullanıcı ara yüzüne sahiptir. Programı bilgisayarınıza yükledikten sonra çalıştırmak için e-posta adresinizle kayıt olmanız gerekiyor. Kayıt olma ücretsizdir. Sonra internet harcamanızı kayıt altına almaya başlayabilirsiniz. Bilgisayarınızdaki he programın internet harcama miktarını gösterir. Ayrıca internet harcama miktarı sınırı koyarak kota aşım derdinizi ortadan kaldırıyor.

5. ISP Monitor

internet kota takip programları

ISP Monitor internet kota takip etme programı

Isp monitor programı ile günlük ve aylık internet harcama kotanızı izleyebilirsiniz. Gayet hafif bir uygulamadır bilgisayarınızı yavaşlatmaz.  İlk kurduğunuzda Ayarlar>Traffic Monitor> Adaptor giderek kablolu veya Wi-Fİ internet harcama miktarını seçmeniz gerekiyor. Kota hatırlatma gibi bir seçeneği bulunmamakta. Ama anlık olarak yükleme ve kullanım miktarını gösteren kolaylıkla okunan özelliği var.

 

Son olarak bu programlar ile internet kotanızı sürekli olarak sorgulamak yerine anlık olarak takip edebilirsiniz. Kota aşımı yaşamayarak fazla ücret ödemenize gerek kalmaz. Veya günlük belirli limitler koyarak her güne eşit miktarda internet kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir