Sosyal Medya

HAYATIMIZA YÖN VEREN 10 ADET SOSYAL MEDYA UYGULAMASI

Sosyal medya uygulaması alanlarında bende varım ben bunların hepsini biliyorum mu diyorsun. Bence hiç öyle deme dünya genelinde hangi sosyal medya ne kadar kullanılıyor bunu rakamlarla ispatlayacağım. Aralarında sadece bir bölgede kullanılan sosyal medya uygulamalarını çıkardım.

İŞTE O SOSYAL MEDYA UYGULAMALARI;

Sosyal medya uygulaması

1: FACEBOOK

Yılların vazgeçilmezi sosyal medya uygulaması facebook . Çocukluğumuzdan bu yana hiç performans kaybetmeden aynen devam eden uygulamadır. Her an her dakika kendini geliştirmesi ayrı bir güzellik. Kullanımı zaten çok basit olan bu uygulama şuanda 1.71 milyar hesap açılmış durumda. Hali hazırda facebook canlı yayın özelliği  bulunmakta artık bir mesajlaşma uygulaması olmaktan çıktı. Bu uygulama ile fotoğraf, video ve durum paylaşımı yapabilirsiniz. Zaten çoğumuz kullanıyor. Hatta GSM şirketlerinin bu uygulamalara özel paketleri dahi mevcut.

2: WHATSAPP

Halihazırda en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması olan whatsapp sıralamada 2. sırada. Şuandaki kullanıcı sayısı 1 milyar. Whatsapp kullanım kolaylığı sayesinde bu kadar hızlı kullanılıyor. Ayrıca çok fazla internet gerektirmeyen resim, video paylaşımlarını isterseniz görmemenizi sağlayan bir uygulama. Ancak yakın zamanda facebook’a bilgi göndereceğini açıklamıştı. Son güncelleme ile GIF paylaşım özelliği geldi. Artık videolarını gif haline getirebilirsiniz.

Whatsapp’ bilgisayarınızdan da kullanabileceğiniz biliyor muydunuz? Whatsapp’a Bilgisayarından Giriş Yap-Whatsapp Web adlı yazımı okumanızı rica ederim.

3: FACEBOOK MESSENGER

Yine bir facebook’un sahip olduğu sosyal medya uygulaması facebook messenger. Zaten whatsapp uygulamasını da satın alarak büyük bir başarı elde etmişti. Bu uygulamayı telefonlarınıza indirerek kullanabiliyorsunuz. Facebook arkadaşlarınıza uygulama üzerinden anlık mesaj gönderebilirsiniz. Bir nevi Whatsapp gibi. Zaten uygulama yine telefon rehberimizle senkronize olarak  rehberinizdeki kişilere mesaj gönderme olanağı sunuyor.

4: WeChat

WeChat anlık mesaşlaşma uygulamasıdır.  Şuanda kullanıcı sayısı 806 milyon. “Aaa ben nasıl olurda ben duymam sosyal medya benden sorulur”  dediğinizi duyar gibiyim. O kadar kişi kullandığına göre güzel bir uygulama gibi. Veya insanlar Whatsapp’tan sıkılmış yeni arayışlar içine girmişolabilir. Neden WeChat diye sorarsınız. Video, resim, metin ve sesli mesaj özelliğinin yanında 500 kişiye kadar mesaj grubu oluşturabiliyorsunuz. Whatsapp bildiğim kadarı ile 250. Canlı görüşme aynı anda 9 kişi ile görüntülü olarak konuşun. Ve birçok özellik.

5: Tumblr

Adını sıkça duyduğumuz ama genelde yanlış yazdığımız sosyal medya uygulaması. İçerik olarak fotoğraf, video ve metin yazılarımızı paylaştığımız bir blog platformu olarak adlandırabiliriz. Şuanki kayıtlı hesapların sayısı 555 milyon. 2007 de kurulan bu blog gerçekten hızlıca dünyayının sayılı uygulamalarını geride bırakarak ilk 10 a girmeyi başardı. Zaten ilk kurulduğunda iki hafta içerisinde 75 bin kullanıcıya ulaşmıştı.

6: İnstagram

Bi an listeye girmedi sanacaktım. Neyseki 6’ncı sırayı kapmış bulunmakta. İnstagramın bu kadar popüler olmasının nedeni amatör kameradan çıkan bir fotoğrafı dahi profesyonelleştiren fotoğraf filtrelerini barındıyor olması. Hashtag’ler sayesinde arkadaşınız olmasa bile herkesin beğenisine sunabildiğiniz bir sosyal medya uygulama platformudur. İnstagram kayıtlı üye sayısı şuan 500 milyon .

7: Twitter

Özgürlük kuşu twitter. Boş boş lafların yer almadığı bir solukta okuyabileceğimiz 140 karaktere sığdırdığımız düşüncelerin yazıya dökülmüş hali…Dünyada olup biteni anında görebileceğimiz gerçekten hoş bir uygulama. Eğer dünyada neler olup bittiğini öğrenmek istiyorsan twitter uygulamasını kullanabilirsin. Kayıtlı kullanıcı sayısı 313 milyon.

8: Skype

Eğer arkadaşlarınla hızlı bir şeklide görünütülü olarak konşmak istiyorsan tam da sana göre bir uygulama. Uygulama microsoft!a aittir. Programda ayrıca metin ve sesli mesajlaşma özelliği bulunmakta. Skype görünümü ve kullanımı gayet şık ve basit. Çok karmaşık olmayan bir uygulama. Halihazırda kayıtlı kullanıcı sayısı 300 milyon.

9: Viber

Görüntülü konuşma programı. Telefonlarda telekonferas sistemi mevcut. 200 kişiye kadar. Konferas sırasında istediğiniz kişiyi ekleyebilir istediğinzi çıkarabilirsiniz. HD kayıt özelliği dahi birçok özelliği bulunmakta. Kayıtlı kullanıcı sayısı 249 milyon.

10: Snapchat

Listeye son anda giren fakat Türkiye’de çok fazla kullanılan kısa görüntülü videolara kolaj uygulamalarıyla paylaşım yapabileceğiniz sosyal medya platformu. Ayrıca kullanıcılarına şu şekilde bir uyarıda bulunuyor “Lütfen dikkat: Snapchatter’lar, gönderdiğin mesajları ekran görüntüsü alarak veya kamera kullanarak kaydedebilir. Bu nedenle, ne Snap’lediğine dikkat et! ” . Bence de önemli bir uyarı.

Peki sen hangisini daha çok kullanıyorsun?

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir