Sosyal Medya

15 Whatsapp Özellikleri 2016- Merak Edilenler

Whatsapp’ın sadece mesaj göndermek dışında farklı özellikleri de var. Whatsapp kullanımı tartışmasız en iyi mesajlaşma uygulaması. Whatsapp özellikleri ile mesajlaşmalarınızı daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Whatsapp özellikleri’nin 15 tanesini burada paylaştık. Whatsapp yeni özellikleri ile beraber.

Whatsapp İpuçları ile profesyonel bir whatsapp kullanıcısı olabilirsiniz.

[infobox color=”#dd3333″]

İŞTE WHATSAPP ÖZELLİKLERİ 2016  ;

[/infobox]

 

1.  Whatsapp Yazı Stilleri

 

Whatsapp özellikleri yazısını yazarken ilk sırada bu olmalı düşündüm. Whatsapp’ın yazı stilleri sayesinde yazdığınız yazıları vurgulayabilirsiniz. Veya seçtiğiniz herhangi bir kelimeyi kalın, italik veya üstü çizili yapabilirsiniz. Kalın yazı stili için *kelime* , italik yazı stili için, _kelime_ , üstü çizili yapmak için ~kelime~ işaretlerini koyarak değişiklik yapabilirsiniz.

2. Whatsapp Web Browser Kullanın

Whatsapp Web Browser ile herhangi bir tarayıcıdan web.whatsapp.com adresine girerek. Whatsapp uygulamasını kolayca bilgisayarınızdan kullanabilirsiniz. Kullanmak için şu adımları takip edin;

Adrese gidin. Daha sonra cep telefonunuzdan whatsapp uygulamasını açınız. Seçenekler>Whatsapp Web seçiniz. Bilgisayarınızdaki QR kodunu taratın. İşlem tamamdır. Telefonunuzdaki whatsapp uygulamasını kapatmayın. Bunu bir kez yapmanız yeterlidir. Bu işlemi birçok bilgisayarda yapabilirsiniz.

Eğer bilgisayarlardan çıkış yapmak isterseniz. Seçenekler>Whatsapp Web> Tüm bilgisayarlardan çıkış yap.

Daha fazla ayrıntı için bkz. -> Whatsapp Web Kullan

3. Aktardığınız Dosyaları Whatsapp Web İle Bilgisayardan Alın

Whatsapp özellikleri nden biri de herhangi bir kabloya ihtiyaç duymadan bilgisayara dosya aktarmasıdır. Arkadaşlarınızın size gönderdiği veya sizin arkadaşlarınıza gönderdiğiniz dosya veya resimleri kolaylıkla bilgisayara indirebilirsiniz.

Bilgisayarınızdaki herhangi bir dosyayı telefona aktarmadan bilgisayardan gönderebilirsiniz.

4. Konuşmalarınızı E-posta İle Gönderin

Eğer bir grup sohbeti veya bir başkasıyla yaptığınız konuşmayı e-postalamak istiyorsanız. Whatsapp uygulamanızda ki bir sohbete tıklayın. Sağ üst köşedeki 3 nokta ya tıklayın. Diğer>Sohbeti E-Postala seçeneği ile hem yazı içeriğini hemde tüm fotoğraf ve dosyalarınızı e-postalayın.

Tüm konuşmaları aynı anda e-postalayamazsınız. Tek tek bu işlemi yapmalısınız. Unutmayın tek seferde(görüntü ve dosyalar dahil) en fazla 40.000 mesaj gönderebilirsiniz.

5. Whatsapp Konuşmaları Yedekleyin

E-posta ile gönderip konuşmaları yedekleme dışında hem telefonunuza hem de Google Drive‘a yedekleyebilirsiniz. Bunun için; Ayarlar>Sohbetler>Sohbet Yedeği>YEDEKLE ile tüm konuşmalarınızı, fotoğraflarınız ve dosyalarınızı telefon ve Google Drive‘a yedekleyebilirsiniz. Eğer iPhone kullanıcısı iseniz iCloud hesabınıza yedeklenir.

6. Mesajlarımı Kim Okumuş

Teke tek konuşmalarınızı zaten direkt olarak görüyorsunuz. Grup konuşmalarınızda mesajlarınızın kimin okuduğunu bilmek istemez misin?

Bunun için; Gönderdiğiniz herhangi bir mesaja basılı Tut> Ekranın üstünde  “!” ünlem işaretine tıkla. Burada mesajlarını kim okumuş, mesajın kimlere iletilmiş görebilirsin.

7. Beğendiniz Mesajlarınızı Yıldızlayın

Whatsapp konuşmalar arasında beğendiniz mesajları tekrar tekrar aramak istemiyorsanız. Whatsapp’ın buna çözümü var. Sık kullanılan mesajları ve beğendiğiniz mesajların üzerine basılı tutun.Daha sonra ekran üst bölümünde yıldız işaretine tıklayın. Evet böylece mesajınızı Sık Kullanılanlar’a eklediniz.

Eklediğiniz Yıldızlı mesajları Whatsapp Anasayfasından 3 nokta üst üste işaretine tıklayın. Yıldızlı mesajları seçeneğini seçerek görebilirsiniz.

8. Whatsapp Gizlilik Seçeneklerini Düzenleme

Eğer whatsapp uygulamanızda “Son Görülme” özelliğini kaldırmak istiyorsanız. Whatsapp Ayarlar>Hesap>Gizlilik>Son Görülme seçeneğini tıklayın. Buradan “Herkes“, “Kişilerim” , “Hiç Kimse” seçeneklerinden istediğiniz bir tanesini işaretleyin.

Ayrıca karşı tarafa “okundu(mavi tik)” bilgisini de kaldırma işlemini aynı sayfadan yapabilirsiniz. Bu işlemi yaparsanız sizde okundu bilgisini alamazsınız.

9.  Kullanıcıları Etiketleme ve Alıntı Mesaj

Etiketlemek artık whatsapp uygulamasında mümkün. Eğer sizin telefon listenizde o kişi mevcutsa. Bunun için @ işareti koymanız yeterli daha sonra istediğiniz ismi yazın. Bu sayede kişi bildirimleri sessize bile almış olsa onun telefonuna bildirim gidecektir.

Bir diğer whatsapp özelliği ise alıntı yapma. Bunun için; Alıntı yapacağınız mesaja basılı tutun. Daha sonra ekranın sol üstündeki “geriye ok” işaretine tıklayın mesajınızı yazmaya devam edin.

10. Doğrudan Bildirim

Sizde ekrana sürekli gelen whatsapp mesajlarını istemiyorsanız. Veya tam telefonda bir şey yaparken “paatt” diye bir mesaj gelmesini istemiyorsanız. Bunu yapın; Ayarlar>Bildirimler>Açılır Pencere Bildirim>Açılır Pencere Yok ile bundan kurtulabilirsiniz.

11. Mobil Veri Kullanımını En aza İndirin

Whatsapp bilinmeyenler arasında mobil kullanımı bulunuyor. İnternetinizin hemen bitmesinden şikayetçiyseniz. Arkadaşlarınızın gönderdiği ses, video, fotoğraflarının yüksek çözünürlüğünü istemiyorsanız. Mobil veri kullanımını kısıtlamak için bu adımı uygulamanız gerekmekte.

Bunun için; Ayarlar>Veri Kullanımı>Mobil veri Kullanırken ile Fotoğraf, ses, videolar, belgeler den sizin onayınız olmadan inmesini istemiyorsanız yanındaki işareti kaldırın.

12. Konuşma Listesini Arşivleyin

Eğer bir sohbeti silmek istemiyorsanız veya o sohbetin farklı bir yerde olmasını istiyorsanız. Sohbetinizi veya sohbetlerinizi arşivleyin.

Bunun için; Herhangi bir konuşmaya basılı tutun. Ekranın üstünde beliren dosya simgesine tıklayın. İşlem tamamdır. Arşivi görmek için, sohbet listesini yukarı doğru kaydırın. En altta “arşivlenmiş sohbetler”e tıklayın.

13. Bir Konuşmayı Sessize Almak

Çok aktif bir grubunuz var ve sürekli mesaj geliyor. Siz sürekli bildirim sesinden bıktıysanız. Grubu sessize alarak bildirimlerden kurtulun.

Bunun için; Konuşmaya girin, Sağ üst köşedeki 3 noktaya tıklatın. Sessize al. Sonra istediğiniz süreyi seçin. Bu şekilde bir kişilik konuşmaları da sessize alabilirsin.

14. Galeriden Whatsapp Fotoğraflarını Gizle

Whatsapp özellikleri bir diğeri resimleri galeriye atmaması. Whatsapp konuşmaları sırasında bir çok fotoğraf atılıyor. Bunlar otomatik galeriye kaydoluyor. Eğer galeride görünmesini istemiyorsanız. Basit bir hile ile bunu halledebiliriz. Tam hile değil ama neyse…

Bunun için; telefonunuzdan Dosyalar veya dosya yöneticisine gidin. Buradan Whatsapp’a tıklatın. Daha sonra Whatsapp Video ve Whatsapp Images adılı klasörlere sırasıyla basılı tutup Yeniden adlandır diyoruz. Dosyanın adına .Whatsapp Video ve .Whatsapp Images koyuyoruz. Unutmayın sadece başlarına (.) “nokta” koyuyoruz. Bu işlem sayesinde whatsapp resim ve videolarımız galerimizde görünmüyor.

[infobox color=”#e88e35″]Bu işlem  bir hile değildir. Sadece Android işletim sistemli telefonlarda uygulanmaktadır. Eğer tekrar galeri de görünmesini istiyorsanız (.) işaretini kaldırmanız yeterlidir. İOS telefonlarda yapılamamaktadır. [/infobox]

15. Birden Fazla Telefon Numarasını Ekleme

Son zamanlarda ortaya çıkan çift sim kartlı telefonlara whatsapp bir özellik getirerek bunu çözüme kavuşturmuş. Android’in Lolipop sürümüne sahip ve çift sim kartlı bir telefona sahipesniz bunu yapabilirsiniz. Bunun için ekstra bir uygulama yüklemenize gerek yok.

Bunun için; Anroid telefonunuza Ayarlar>Kullanıcılar>Kullanıcı Ekle ile kullanıcıyı oluşturun. Sonra bu kullanıcı ile whatsapp uygulamasını indirin. İşlem tamamdır. Unutmadan bu şekilde aynı anda iki kullanıcıdan bildirim alamazsınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir