Sosyal Medya

Facebook güvenlik nasıl sağlanır?

FACEBOOK GÜVENLİK SAĞLAMANIN ÇEŞİTLİ YOLLARI

 

1-) Facebook güvenlik konusu biraz geniştir.Basit bir şekilde hesabınızı güvene almak istiyorsanız bu adımlardan bazılarını uygulamalısınız.İlk olarak şifrenizi oluştururken kullanacağınız büyük, küçük harf, sembol ve rakamlar olmalıdır.Şifreniz de asla kolay hatırlanır yani adınızı,soyadınızı, doğum tarihinizi vb. gibi sizi ifade eden kelime ve rakamlardan uzak durunuz. Koyduğunuz şifre ilk bakışta hafızada kalıcı bir şifre olmamalı. Şifrenizi kesinlikle kimseyle paylaşmamalısınız.

2-)Facebook’u açmak için kullanmış olduğunuz e-postanın şifresi ile facebook şifreniz aynı olmamalı  ve e-posta hesabınızı facebook’ta yayınlamamalısınız. Çünkü e-postanız üzerinden facebook şifrenizi değiştirip hesabınıza giriş yapabilirler.

3-)İnternet’te gezinirken güvenmediğiniz sitelere giriş yapmayınız. Veya bu sitelerden bir şey indirmeyiniz. Facebook’ta tanımadığınız kişilerin arkadaşlık tekliflerini kabul etmeyiniz. Veya bunlardan gelen bağlantılara tıklamayınız. Bu bağlantılar üzerinden bilgisayara casus yazılım veya zararlı bir siteye giriş yapmanızı sağlayabilirler.

4-)Arkadaşlarınızın veya İnternet cafelerdeki bilgisayarlarda hesabınıza giriş yaptıktan sonra çıkş işlemi yapmayı kesinlikle unutmayınız. Eğer unutursanız UZAKTAN ÇIKIŞ ÖZELLİĞİ ile rahat bir şekilde çıkış yapabilirsiniz.

5-) Facebook’un sitesine girdiğinizden emin olun. Girerken https:// kısmının yeşil olduğuna dikkat ederek girin. Genelde bu tür şeyler güvenilmeyen sitelerde facebook bağlantılarına tıkladığınız zaman karşınıza çıkar. Hesabınıza erişim sağlamak için kesinlikle arama motorlarından facebook yazarak ulaşın. Güvenilmeyen siteler üzerinden facebook bağlantılarına tıklamayınız.

6-) Bu tür bağlantılarda sizden şifre veya kart bilgileriniz istenilebilir asla bu bilgilerinizi yazmayınız. Unutmayın facebook gibi büyük sosyal paylaşım siteleri sizden şifre istemez. Zira hesabınıza erişmek isterseler bunu rahatlıkla yapabilirler.

UZAKTAN ÇIKIŞ ÖZELLİĞİ NEDİR?

 

Bu aslında biz kullanıcılar için gerçekten büyük bir kolaylık sağlıyor. Son zamanlarda çoğu uygulama da var zaten. Bu özelliğe GÜVENLİK AYARLARI sayfasından Giriş Yaptığın Yer ile facebook hesabının hangi cihazlarda açık olduğunu öğrenebilir ve buralardaki hesaplarını kapatabilirsin.

BAŞKA BU TÜR UYGULAMALARI VAR MI FACEBOOK’UN?

1-) Giriş uyarıları facebook’un kullanıcılarına sunduğu yine bir başka güvenli önemlidir. Giriş uyarılarını açtığınızda hesabınıza bir başka yeren  veya bilgisayar, tablet, telefon vb. araçlardan giriş yapıldığında  size anında bildirim göndererek sizi uyarır. Bu uyarıyı kısa mesaj veya e-posta üzerinden alabilirsiniz. Güvenlik ayarlarından giriş uyarıları kısmına girerek bu güvenlik önlemini aktif hale getirebilirsiniz.

2-) Facebook’un hesabınızı ilk  açarken kullanıcılara güvenlik sorusu ve cevabını yazmaları istenir. Ama kullanıcıların çoğu ileride hiç ihtiyaçları olmayacak gibi bu sorulara fazla önem vermeden hemen biran önce hesabı açmak için rastgele bir şeyler yazar ve hesabını kurar. Bu facebook güvenlik sorusu ve cevabı aslında şifrenizi unuttuğunuzda tekrar erişim sağlamak için kullanabileceğiniz bir güvenli önlemidir.

Genel anlamada facebook kullanıcılarının hesaplarını güvende tutmak için yapması uygulaması gereken önlemlerden biraz da olsa bahsetmeye çalıştım. Burada unutulmaması gereken aslında facebook hesaplarına giriş yaptığınız cihazlarında ne kadar güvenli olduğu sorusudur. Bunun için BİLGİSAYAR GÜVENLİĞİ NASIL SAĞLANIR ve TELEFON GÜVENLİĞİ NASIL SAĞLANIR yazılarımı da okumanızı tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir