instagram

Sosyal Medya

İnstagram Güvenliği Nasıl Sağlanır? Basit İpuçları

14 Haz , 2017  

İNSTAGRAM

İnstagram şu anda en popüler fotoğraf paylaşım uygulamalarından biridir. Yüksek ihtimalle sizinde telefonunuzda yüklü. En popüler uygulamalardan biri olan instagram’ı her an geliştiricileri arka planda geliştiriyorlar. Bu geliştirme hem kullanıcı deneyimini artırmak hem de sizin güvenliğinizi üst seviyelere çıkarmaktır.

Bunun yanında sizde fazlaca bir şey yapmadan hesabınızı güvende tutabilirsiniz. Veya hesabınızın güvenliğini artırmak istiyor olabilirsiniz. Bunun yanında instagram hesabımızı güvende tutmak için ne yapıyor sorularını da kendinize soruyor olabilirsiniz.

Eğer bu tür sorularınız varsa instagram hesabınızı korumak için güvenlik önlemleri almış fakat bunları kendi isteğinizle aktifleştiriyorsunuz.

Sadece instagram hesabınızı güvende tutmak ve diğer güvenlik önlemlerini almanız için bir dizi güvenlik önlemi bulunmaktadır.

instagram_security

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama

İki faktörlü kimlik doğrulama özelliğini instagram hesabınız için etkinleştirebilirsiniz. Bu güvenlik önlemi önemli ve etkili bir önlemdir. Bu güvenlik önlemi sadece kendi telefonunuzda iken instagram hesabınıza erişebilirsiniz.

Örneğin; bir kişi sizin şifrenizi ele geçirmiş olsa bile sizin telefonunuza onda olmadığı için hesabınıza giremeyecektir.

 

Mesajları Kontrol Edilebilme

Bir instagram hesabı ilk açıldığında topluluk gereği tüm kullanıcılara görünürdür. Eğer tüm kullanıcılar görünür olmasını istemiyorsanız hesabınız gizli moda almanız gerekiyor. Bunun için profil sayfanızdan “Ayarlar” sekmesine gidin ve “Gizli Hesap” sekmesini bulup onu aktif hale getirn. Bu sayede gönderilerinizi sadece takipçileriniz görecektir.

Eğer hesabınızı gizli hesap yapmak istemiyorsunuz fakat bazı kişileri engellemek istiyorsanız. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz. Engellemek istediğiniz kullanıcının hesabına gidin. Burada sağ üst köşede yer alan “” menüsüe tıklayın ve “Kullanıcıyı Engelle” ile tıklayınız. Engellediğiniz bir kullanıcıdan bildirim veya mesaj almazsınız. Kullanıcı sizin kullanıcı adınıza bir şeyler yazsa da size yaptığı faaliyetler görünmez.

Eğer bunu da engellemek istiyorsanız kullanıcı adınızı değiştirin. bu sayede yeni kullanıcı adınızı bilmedikçe sizden de bahsedemeyecektir.

 

Yorumları Kontrol Etmek

Yorumlar olumlu veya olumsuz olabilir. Merak etmeyin spam yorumlar instagram tarafından kontrol altındadır bu konuda rahat olabilirsiniz. İnstagram yorumları da filtreleyebiliyor.

Ayrıca beğenmediğiniz veya fotoğrafınıza alakasız bir yorum yapıldığında yoruma basılı tutun ve üst çöp simgesine tıklayıp yorumu silin.

instagram

Güçlü Bir Şifre

Bu sadece instagram için değil internet üzerinde kullandığınız tüm hesaplarınızın şifreleri uzun ve karmaşık olmalıdır. Yani en azından tahmin edilmesi zor olan bir şifre gerekli. Şifreler genel olarak rakam, küçük ve büyük harf( anlamlı kelimeler olmamalı), işaret ve simgelerden oluşmalıdır.

Güvenmediğiniz herhangi bir üçüncü bir taraf uygulamasına şifrenizi vermeyiniz. Eğer bir başka cihazda instagram hesabınıza giriş yaptıysanız da “Beni Hatırla” seçeneğinin işaretli olmaması gereklidir.

 

Bildirme

Hesabınıza karşı yapılan uygunsuz olduğunu düşündüğünüz mesajları veya hesapları spam olarak instagram desteğe bildirebilirsiniz.

Bir yorumu bildirmek için yoruma basılı tutun ve “rapor” edin.

, ,


Comments are closed.