Sosyal Medya

Periscope Nedir? Nasıl kullanılır?

Periscope nedir? CANLI VİDEO

Periscope , twitter’ın ilk önce İOS platformundan daha sonra Android işletim sisteminden bu uygulama üzerinden canlı
yayın yapma imkanı sağlayan bir sosyal medya uygulamasıdır.Kullanıcıların yaptıkları canlı yayınlara onu izleyen kullanıcılar
yorum yapabilir ve beğeni gönderebilirler. Ayrıca kullanıcıyı takip edebilirsiniz.

Etrafında önemli bir şey gördün “keşke herkes görebilseydi” veya “bunu benim paylaşmam gerekiyor” diyorsan  bu uygulamayı indirebilirsin.  Uygulama twitter Inc. uygulaması olduğu için twitter da paylaşabilirsin. Merak etme diğer sosyal ağlarda da paylaşma imkanı sağlıyor.Uygulama da dünyanın her yerinden kullanıcıların çektiği canlı yayınları izleyebilir, yorum yapabilirsiniz..

 

Periscope Nasıl kullanılır?

Periscope ‘u kullanmanız için bir twitter hesabınızın olması gerekiyor. Periscope’u Google Play’den yani buradan indirip kullanabilirsiniz. Twitter hesabınız ile periscope’a giriş yaptıktan sonra uygulamayı kullanabilirsiniz  ad soyad vb. bilgileri sormaz. Bilgileri direkt olarak twitter uygulamasından çeker. Giriş yaptıktan sonra uygulamanın içerisinde üç menü bulunmaktadır.Bunlar;
Watch” , “Broadcast” , ” People” dır.

WATCH sekmesi;

Bu sekmeden canlı yayında olan kullanıcıları görebilir, yayınlarını izleyebilir ve etkileşime geçebilirsiniz.

 

BROADCAST sekmesi;

Bu sekme de siz canlı yayın başlatabilirsiniz. Bu canlı yayın ile otomatik olarak sizin kamera, konum ve mikrofonunuz açılır. Sizde diğer kullanıcılara bulunduğunuz ortamı izlettirebilir, yorum alabilirsiniz.
Çektiğiniz videoya başlık koyabilirsiniz.

 

PEOPLE sekmesi;

Bu kısımda ise takipçi sayısı yüksek kullanıcıları görebilir. kullanıcılar içerisinde arama yapabilir ve profil ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz.

 

Periscope Nedir? DİĞER ÖZELLİKLER;

Yayın Tekrarı: Takip ettiğiniz bir kullanıcının yayınına yetişemediniz. Üzülmeyin. Artık yayın bittikten sonra yayın tekrarı ile videoyu izleyebilirsiniz.

Takip: Olmazsa olmazlardan takip özelliği ile sevdiğiniz kullanıcıları takip edebilirsiniz. İstemediğiniz kullanıcıları engelleyebilirsiniz.
Takip ettiğiniz kullanıcılar canlı yayına başladığı an bildirim alırsınız.

SON OLARAK; Periscope iyi, güzel, hoş uygulama fakat bazı kullanıcıların uygunsuz videolar yayınlaması çokta hoş değil.

Bu uygulama sayesinde izleyici kitlesi oluşturabilir. Eğer başarırsanız binlerce kişiye karşı konuşma imkanınız olur. Uygulama üzerinden örnek veriyorum;
resim yapabilir, insanlarla konuşabilir veya benzeri şeyler. Kısacası yeteneğinizi insanlara gösterme imkanı sağlayan ücretsiz bir uygulama. En güzel yanı dünyayı ayağınıza getiren bir uygulama açıkçası. Hiç gidemeyeceğiniz yerleri görebilme imkanı sağlayan bir uygulama. Sorunuz olursa yorum kısmına yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir