Sosyal Medya

Pinterest Nedir? Nasıl Kullanılır? Pinterest ile Neler Yapılır

Pinterest Nedir?

Pinterest, İnternet üzerinde beğendiğiniz bir fotoğrafı hemen kayıt altına alabildiğiniz fotoğraf kütüphanesidir. Google’ın görsel uygulamasına çok fark atan bu uygulama gerçekten ilginç bir o kadar da eğlenceli. Pin ve interest kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur.

Uygulama ilk olarak 2010 yılında ortaya çıkmış ve 2011 yılında büyük bir hızla popülerlik kazanarak bilinen sosyal medya uygulamaları arasına katılmıştır. Tabi uygulamanın bu kadar hızda yayılmasının en önemli sebebi tek tıkla pinlemeniz. Yani resme sağ tıklayıp masaüstüne gönder gibi sıkıcı işlemlerin yerine tek tık. Ve özel bir sürü kütüphane.

Pinterest, herkesin zevk alabileceği resimlerin bulunduğu ve herkesin beğendiği resimleri kaydetme olanağı sağladığı fotoğraf dünyasıdır. Beğendiniz fotoğrafları ister herkese gösterebilir ister belirlediğiniz kişilere isterseniz sadece siz görebilirsiniz.

Pintereste Nasıl Üye Olunur?

Pinterestsitesine giderek farklı  sosyal medya uygulamaları üzerinden pinterest’e üye olabilirsiniz. Eğer sosyal medya uygulamaları üzerinden üye olmak istemiyorsanız e-mailinizle kayıt olabilirsiniz. Ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Pinterest Ücretli Mi?

Pinterest uygulaması ücretsiz bir uygulamadır.

Pinterestte Fotoğraf Yükleme Nasıl Yapılır?

pinterest-nasil-fotograf-yuklenir-min

 

 

Siteye kaydolup giriş yaptıktan sonra ekranın “sağ alt” köşesinde bulunan “+” simgesine tıklayıp, “Pin Yükle” diyerek pinterest’e fotoğraf yükleyebilirsiniz.

 

 

Paylaşılan Bir Fotoğrafı Nasıl Kaydedebilirim?

Beğendiğiniz bir fotoğrafın üzerine geldiğinizde “Kaydet” butonu göreceksiniz. Kaydet butonuna tıklayarak fotoğrafı istediğiniz panoya kaydedebilirsiniz.

Pin It Butonu Nedir?

Pint It Butonunu chrome kullanıyorsanız eklentiler kısmına “Pin It Butonu” yazarak eklentiyi indirmeniz. Pin It butonu ile İnternet’te görüp beğendiğiniz bir fotoğrafın üzerine gelerek “P” harfine tıklamanız gereklidir.

Pinterest İle Neler Yapılır?

İnternet üzerinde beğenilerini, kendi ilgi alanlarına göre düzenleyebileceğin panolar oluşturmana imkan sağlayan bir görsel sosyal medya platformudur.

İnternet üzerinde boş boş dolaşmaktan ise siteye girip farklı kategorilere bakarak insanların ne kadar yenilikçi ve farklı olduğunu keşfedebilirsiniz.

Yüzlerce çeşit ilgi alanlarından beğendiğiniz kategorilere abone olarak sadece o kategoriye ait fotoğrafları görebilme imkanı sağlayan görseli bol olan uygulamadır.

Bunun yanında en sevdiğim özelliği bir kişiyi takip ettiğinizde tüm gönderilerini görmek yerine o kişinin belli panosuna abone olmanız.

pinit-butonu

Uygulamada ki Jargon

Pin: İnternet üzerinde veya uygulamanın kendi sitesinde beğendiniz fotoğrafları işaretlemeniz için oluşturulmuş görsel işaretçi.

Pinleme: Fotoğrafı saklamak için “pin” yapma işlemi.

Pano: Pinlediğiniz her fotoğrafın saklandığı yerdir. Farklı adlarla bir sürü pano oluşturabilirsiniz.

 

 

En güzel pin’ler sizle olsun…

This Post Has One Comment

  1. Eylul Reply

    Cok aciklayici bilgilerdi tesekkurler:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir