Sosyal Medya

Youtube Kanalı Nasıl Açılır?- Youtube Rehberi

Youtube Kanalı Nasıl Açılır ve Kanal Düzenleme

Youtube’da kanal açmak için ilk önce bir Youtube hesabınızın olması gerekiyor. Youtube hesabını ise herhangi bir e-mail adresinizle açabilirsiniz. Youtube hesabı açma çok zor değildir. Youtube’da hesap açmak için şu adımları yapıyoruz. Bu işlemleri yaparken youtube ekranını açıp senkronize bir şekilde giderseniz daha kolay öğrenebilirsiniz.

Youtube’da Hesap Açma ve ÜYE OLMA

1-)Youtube’un resmi adresine gidiyoruz. Adres-> [button url=”https://www.youtube.com” target=”_blank” color=”#dd3333″]YOUTUBE[/button]

2-)Ekranın sağ üst köşesinde ki “Oturum Aç” butonuna tıklıyoruz. Eğer Android veya İOS işlemcili telefonlarda hesap açacaksanız “3 nokta üst üste” simgesine tıklayın.

3-)Çıkan ekranda gerekli bilgileri yazdıktan sonra “Hesap Oluştur” diyoruz ve işlem tamamdır. Artık Youtube hesabımızı oluşturarak Youtube’a üye olduk.

Youtube Kanalı Nasıl Açılır ?

Hesabımızı oluşturduktan sonra Youtube kanalı nasıl açılır işlemine dönebiliriz. Şimdi Youtube’un kanal listesi adresine gidiyoruz. Adres->[button url=”https://www.youtube.com/channel_switcher” target=”_blank” color=”#dd3333″]Youtube Kanal Açma[/button]

Adrese tıkladığınızda bu şekilde bir ekran çıkıyor;

youtube kanalı nasıl açılır

Youtube Kanalı Nasıl Açılır

Çıkan ekranda “Yeni Kanal Oluştur” a tıklayınız. Sonraki adım da KANAL adınızın ne olmasını istiyorsanız onu yazın. “Oluştur” a tıklayın. İşlem tamamdır. Artık sizin de videolarınızı yayınlayabileceğiniz Youtube kanalınız oldu.

Youtube Kanalınızı Düzenleme

Açtık artık videoları yayınlamak gerek. Fakat ilk önce Youtube kanalınızın fotoğraflarını ayarlayın. Ve “Kanal Açıklamasını” doldurun. Dikkat çekici bir fotoğraf ve kanal açıklaması sizi farklı kılacaktır.

Youtube Kanal Açma Sonrası Kanal Fotoğrafı Değiştirme

1-)Youtube Kanalınızı açtıktan sonra Youtube anasayfasına gidin.

2-)Menü Tuşuna tıklayın “Kanalım” sekmesine tıklıyoruz.

3-)Burada var olan kanalınızı göreceksiniz. Değiştirmek istediğiniz fotoğrafa tıklayın.

4-)Kanal Açıklamasını” değiştirmek için yine bu ekranda “Kanal Açıklaması” yazan yere tıklayın. Youtube Kanalınızın açıklamasını yazın.

[vurgu color=”#d3d3d3″]Youtube Kanalımın Kontrol Paneline Nasıl Erişirim?[/vurgu]

youtube kanalı nasıl açılır

Youtube Kanalı Nasıl Açılır

Resimde gördüğünüz gibi ilk önce 1 no’lu yere tıklayın. Sonra 2 no’lu (İçerik Oluşturucu Stüdyosu) yere tıklayın.

İçerik Oluşturucu Stüdyosu’na tıkladıktan sonra başka bir ekran açılacak. 3 No’lu pencere gibi. Buradan, Youtube kanalınızın tüm düzenlemelerini yapabilirsiniz. Şimdi tek tek seçenekleri açıklayalım;

Kontrol Paneli; Bu sekmeden kanalınızda yayınladığınız videolara yapılan yorumları görebilir ve düzenleyebilirsiniz. Kanalız ile ilgili ipuçları olursa yine bu ekranda görebilirsiniz.

Video Yöneticisi; Tüm Youtube videolarınız burada görünür. Videolarınız içerisinde arama yapabilirsiniz. Tabi ki yeni kanal açtığımız için bomboş bir sayfa var. İleride dolar merak etmeyin. Yine burada videolarınızı farklı listeleme (En yeni, en çok görüntülenen vb.) seçenekleri var. Buradan oynatma listesi oluşturup videolarınızı belirli kategorilere göre listeyebilirsiniz.

Canlı Akış; Youtube’da canlı yayın nasıl yapılır. İşte tam burada yapılır. Artık tüm uygulamalarda canlı yayın özelliği var Youtube’da neden olmasın değil mi? Youtube canlı yayın için telefon numaranızı doğrulamanız gerekiyor. Telefon doğrulama işleminden sonra Youtube size özel bir URL verecek. Artık o Youtube adresinden canlı yayın yapabilirsiniz.

Topluluk Sekmesi;

1-)Yorumlar: Videolarınıza yapılan yayınlanan ve sizin incelemeniz için bekletilen yorumları barındırır. Birde videolarınıza yapılan spam (gereksiz yorum veya bot yardımıyla yapılan yorum) yorumları barındırır.

2-)Aboneler; Bu sekmede ise tüm abonelerinizi görebilirsiniz.

3-)Topluluk Ayarları: Bu kısımda Youtube kanalınıza moderatör ekleyebilir. Eğer bir kullanıcınızdan gelen tüm yorumları videolarınızda gizlemek isterseniz buradan yapabilir. Videolarınızın yorumlarında istenmeyen kelimeler için “Kara Liste” oluşturabilir. Ve diğer ayarları yapabilirsiniz.

Kanal Sekmesi;

1-)Durum ve Özellikler; Youtube kanalınızın doğrulama işlemini buradan yapabilirsiniz. Kanalınızın telif hakkı ve topluluk kuralları durumlarını gözlemleyebilirsiniz. Ve yine Youtube para kazanma özelliğini buradan açabilirsiniz.

2-)Yükleme Varsayılanları; Buradan Youtube videolarınızı her yüklemeniz de direkt olarak bu bilgiler yazılır. Yani sürekli aynı tarzda video yükleyenler için güzel bir özellik.

Analytics; Youtube videolarınızın tüm istatistiklerini bu sekmeden takip edebilirsiniz. Örneğin; İzlenme süresi, trafik kaynakları, aboneler, beğenme ve beğenmeme, yorumlar, video paylaşımı raporları gibi birçok istatistik burada bulunur.

Youtube’da Bulunan Genel Kanal Kategorileri;

1)Youtube En İyileri

2)Müzik

3)Komedi

4)Film ve Eğlence

5)Oyun

6)Güzellik ve Moda

7)Otomotiv

8)En İyi Youtube Koleksiyonları

9)Animasyon

10)Spor

11)Teknoloji

12)Bilim ve Eğitim

13)Yemek ve Sağlık

14)Haber ve Politika

Diğer Youtube Yazıları;

Arka Planda Youtube Nasıl Çalıştırılır ?

YouTube Klavye Kısayol Tuşları

Sen hangi kategoriden kanal açacaksın?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir