Telefon

Ad İnsterter İle Siteye Reklam Ekleme (Resimli Anlatım)

Eğer sitenize reklam kodları eklemek istiyorsanız wordpress siteler için geliştirilmiş Ad İnserter eklentisi bize büyük kolaylık sağlıyor. İster adsense reklamlarını isterse de diğer bir çok reklamı kolaylıkla sitenize ekleyebiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken reklam kodlarını ilgili alana yapıştırmak ve gerekli ayarları gerçekleştirmek. İşte ad inserter ile siteye reklam ekleme bu kadar kolay. Ad İnserter eklentisine Buradaki Link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Burada Neler Anlattık ?

 1. Reklam Kodlarını Ekleyin
 2. Görünüm Ayarlarını Gerçekleştirin

1- Reklam Kodlarını Ekleyin.

Sitenizde yayınlanmasını istediğiniz reklam kodunu aşağıda gösterdiğimiz alana her sekme de sadece bir tane reklam kodu olacak şekilde yapıştırıyoruz. Birden fazla reklam kodunu aynı sekmeye eklemeniz halinde uygulama hata verebilmekte ve hiç reklam göstermemektedir.

wordpress reklam kodu ekleme 5

Kodlarımızı ekledikten sonra tek tek her kod için gösterim ayarlarımızı hallediyoruz.

2- Görünüm Ayarlarını Gerçekleştirin.

   #Genel Ayarlar

Automatic İnsertion: Burada reklamın nerede yayınlanacağını ayarlıyoruz. Eğer reklamın içeriklerde yazı içinde gösterilmesini istiyorsanız buradan ayarlıyoruz.

Sadece yazı içinde değil, reklamı yazı sayfasında içerik alanından önce veya sonra, yorumlardan önce, yorumlardan sonra yayınlayabilirsiniz. Burada geniş bir seçenek listesi yer alıyor.

Eğer after paragraph yani paragraf sonrasında derseniz size hangi paragraftan sonra reklam gösterilsin diye bir sekme açılacak. Mesela “6” diyerek 6. paragraftan sonra reklam gösterilmesini sağlayabilirsiniz.

Ancak uzun yazılarınız sabit değilse, mesela bazı yazılarınız 4 paragraf bazılarınız 20 paragraf ise bu durumda yüzdesel olarak reklamın yerini belirleyebilirsiniz. Mesela “0.6” dediğimiz, yazımızda yer alan paragrafların %60 lık kısmına geldiğinde reklam eklenecektir.

Counting: Bu özellik yukarıda After/Before paragraph dediğimizde karşımıza çıkıyor. Bu butona tıkladığımızda aşada paragrafların nasıl sayılacağını, üstten mi yoksa alttan mı sayılacağını gösteren, çeşitli ayarlar yapabildiğimiz bölüm açılıyor. Paragrafın hangi etiket ile başlayacağını, kaç kelimeden oluşacağını, neleri içerip içermeyeceğini, minimum paragraf sayısını belirleyebilirsiniz.

wordpress reklam kodu ekleme 5

Eğer yazı içinde değilde sidebar veya başka bir alanda reklam gösterimi yapacaksak disabled diyoruz.

Alignment and Style: Burada reklamın bulunduğu konumundaki yerini ayarlıyoruz. Solda mı, sağ da mı gibi. Çeşitli seçeneklerimiz var. Ancak burada iki ayrım bizim için önemli, float ve align arasındaki fark. Eğer float ile reklamı bir kenara yaslarsanız boşta kalan alanlara yazı dolacaktır. Ancak align ile yaslarsanız boşta kalan alan boş kalmaya devam edecektir. Bu alanlara yazı vs gelmez.

Mesela aşağıda float left ile sola yaslanmış bir reklam görüyoruz. Sağda boş kalan alanları ise yazılar doldurmuş. Eğer align kullansaydık sağda kalan alanda yazı olmayacaktı.

wordpress reklam kodu ekleme 4

Ancak burada şuna da dikkat etmemiz gerekiyor. Eklediğimiz reklam sağa yada sola yaslanabilir bir reklam olmalı. Mesela adsensenin yeni reklam birimi olan “Yazı İçi Reklamlar” ve “Feed içi Reklamlar” gibi reklamları sağa veya sola yaslayarak göstermeye çalışırsanız, reklamlar görünmez. Bu reklamlarda default ayarları kullanmanız gerekiyor.

Gerçi feed içi reklamları yazılara eklemiyoruz ancak paylaşımlarımızın arasına eklerken de buna dikkat ediyoruz.

Gösterim Yerleri: Yukarıdaki ayarları gerçekleştirdikten sonra reklamın hangi sayfalarda yayınlanacağına karar vermemiz gerekiyor.

 • Yazılar
 • Sabit Sayfalar
 • Anasayfa
 • Etiket Sayfaları
 • Kategori Sayfaları
 • Arama Sonuçları Sayfaları
 • Arşiv Sayfaları

Reklam birimimizin hangi sayfalarda yayınlanmasını istiyorsak yukarıda bu sayfaları seçiyoruz.

   #Lists Ayarları

Burada ise reklamımızın bilhassa yayınlanmasını istediğimiz veya istediğimiz sayfaları ayarlıyoruz. Mesela oyun reklamı veren bir reklam var elimde ve bu kodun sadece oyun kategorilerinde görünmesini istiyorum. Bu durumda White List’i seçiyorum ve reklamın yayınlamasını istediğim kategorileri aralarında virgül koyarak ekliyorum.

White List: Bu seçeneği seçtiğinizde reklamın görünmesini istediğiniz sayfaları ekliyorsunuz.

Black List: Bu seçenekte ise görünmesini istemediğimiz sayfaları ekliyoruz.

wordpress reklam kodu ekleme 3

İster kategori isterse de etiket, url vs girebilirsiniz. Bu tamamen size kalmış. Ancak eklediklerimizi virgül ile birbirinden ayırmamız gerekiyor, bunu unutmayın.

Birde eklerken neyi nasıl ekleyeceğiz buna dikkat edelim. Zaten üzerine geldiğinizde gösteriyor. Mesela kategorilerin üzerine geldiğinizde kategorinin slug’ını girin diyor. Mesela benim kategorimin Webmaster ve webmaster slugunu kullanıyorum. Mesela sizde Yere haberler kategorisi için yerel-haberler slug’ı kullanıyor olabiliyorsiniz. İşte burada ikincisini yani slug’ını kullanıyoruz.

Url eklerkende tamamını değil “/”‘dan sonrasını ekliyoruz. Mesela siteadi.com/edirne-hastaneleri kategorisinde reklam yayınlanmasını istemiyorum. Bu adresin “/” sonrasında yer alan  “edirne-hastaneleri” slugını ekliyorum.

   #Manual Ayarlar

Burada ise reklamı elle eklemek istersek bize alternatif yöntemler sunuyor. Üç farklı yol ile reklamları siteye elle ekleyebiliriz.

 1. Widget kullanarak. (Bileşen)
 2. Shortcode kullanarak. (Kısa Kod)
 3. PHP fonksiyonu ile.

Birinci yöntem Widget yani bileşen kullanarak eklemek. Ad inserter bileşenlerini kullanarak Birincil veya İkincil Sidebar’ınıza alanına reklamı elle ekleyebilirsiniz.

wordpress reklam kodu ekleme 2

İkinci yöntem ise Shortcode kullanmak. Bu yöntemde oldukça pratiktir. Mesela siz yazdığınız bir yazıda 6. pragraftan sonra sola dayalı bir reklam gelsin dediniz. Ancak yazınız kısa oldu ve 4. paragraftan sonra kullanmak istediniz ? İşte bu gibi durumlarda Kısakod kullanarak reklamı istediğiniz yere yerleştirebilirsiniz.

Üçüncü ve son manuel yöntem ise php fonksiyonu ile eklemek. Burada ise reklamın görünmesini istediğimiz sayfaya oluşan fonksiyonu yapıştırıyoruz.

   #Devices Ayarları

Burada ise reklamın görünümünü mobil, tablet veya bilgisayar kullananlara göre ayırıyoruz. Mesela sitenin en üstüne geniş bir afiş reklam veya banner reklam eklediniz. Ancak bu reklamın sadece bilgisayar ile siteye girenlere gözükmesini istiyorsunuz.

wordpress reklam kodu ekleme

İşte bu gibi durumlarda devices kısmına geliyoruz. İlk sıradaki sekme olan “Client-side device detection” sekmesinde bulunan ve “Use client-side detection to show only on” seçeneğine bir tik atıp “desktop” platformunu seçiyoruz.

Neden Client-side device detection sekmesinde bu işlemi yapıyoruz. ? Çünkü bir çoğumuz bu reklamları dışarıdan gelen ziyaretçilere gösteriyoruz yani server taraflı bir reklam göstermeye ihtiyacımız yok.

   #Misc Ayarları

Bu bölümde ise bazı zımbırtısal ayarları gerçekleştiriyoruz. Size buradaki önemli ayarlardan bahsedeceğim.

İnsertion: Adı üzerinde ilave ayarlar. Hangi ayarlar var burada onlara bakalım.

 • Insert For: Reklam kimlere gösterilecek ? Herkese, üye olanlara veya üye olmayanlara gibi gibi.
 • AMP Pages: Eğer amp eklentisi kullanıyorsanız, bu reklamın amp sayfalarda gösterilip gösterilmeyeceğine karar veriyoruz. Bu reklam amp eklentisinin ayarlarında eklediğiniz reklamlardan tamamen bağımsızdır.

Word Count: Reklam ekleyeceğiniz sayfaların belirli bir kelime üst – alt limitine sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Filter: Reklamlar gösterimlerinde filtre uygulayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir