Telefon

Akıllı Telefon Şarj Sorunu Çözüm Yolları

Akıllı Telefon Şarj Sorunu Kolaylıkla Tespit Edebilir. Ve bunlara karşı Önlem Alabiliriz.

Akıllı telefon şarj sorunu belkide en büyük problemlerinden biri . Her birimizin bu sorunla karşılaştığı zamanlar olmuştur. Özellikle artık vücudumuzun bir uzvu gibi. Bazıları o olmazsa yaşayamam diyor. Bunun gibi birçok örnek dolu. Ve bu caanımm telefonlara avuç dolusu para öderiz sonuçta ama bu bataryanın hızlı bitmesi parayla pulla olacak gibi değil. Bunlara karşı bir takım işlemler yapılır. Batarya kalibrasyonu, akıllı telefonlar için şarj süresi artıran programlar gibi bir takım işlemler mevcut. Şarj süresini artıran programların çalışma mantığı arka planda çalışan uygulamaları kapatma. Veya ekran parlaklığını azaltma vb. yöntemleri size sunup uygulamanızı istemekte. Benim telefonumun şarjı 1 gün ancak dayanıyor.

Neyse gelelim konumuza ilk önce akıllı telefonumuza batarya kalibrasyon işlemlerini yapalım.

Batarya Kalibrasyonu Nedir?

telefon-batarya-kalibrasyonu

BATARYA KALİBRASYONU

Batarya kalibrasyonu; Android işletim sistemi telefonlarda bataryanın dolu gösterirken aslında dolu olmaması veya şarjı az kalmış gösterirken çok daha fazla süre şarjın bitmemesi gibi problemlerin ortaya çıkmaması için yapılan işlemdir.

Akıllı telefon şarj sorunu na bataryamızı kalibrasyon sayesinde küçük bir önlem alabiliriz;

En çok yapılan batarya kalibrasyon işlemi;

 1. Akıllı telefonunuzun şarjını tamamen bitirin.
 2. Telefonumuzun şarjı tamamen dolana kadar şarja takılı olarak bırakın.
 3. Telefonunuzu kapatıp şarjdan çekiniz.
 4. 30dk kadar daha şarj edin.Kapalı haldeyken.
 5. Telefonu 30 dk şarj ettikten sonra prizden çekip 4-5 dk telefonu açık bırakın.
 6. Telefonu kapatıp tekrar 30 dk kadar şarj edin.

Unutmayın telefon markalarına göre bu kalibrasyon işlemi değişebiliyor. Yukarıdaki işlemler sizin telefon markanıza uygun olmayabilir.

Kullandığımız telefon duvar kağıtları;

Duvar kağıtlarını genelde 3 boyutlu veya animasyonlu görüntüler koymayı tercih ederiz. Bu tema telefonumuzun aslında en büyük şarj düşmanı kesinlikle bu tip duvar kağıdı kullanmayın. Zaten çokta önemli değil bence. Telefonumun şarjı benim için çok önemli diyorsanız duvar kağıtlarını kullanmayın 🙂

Widget’lar;

Kullandığımız tema üzerinde widget ekliyoruz. Hava durumu, haberler gibi. Bu tip widget’lar sürekli senkronize olmak zorunda olduğu için şarjı tüketen başka bir etkendir.

Ekran Parlaklığı;

Telefonlarımızın şarjını %20 ila %30 oranında harcar. Zorunlu olarak. Fakat biz ekran parlaklığını yarı yarıya düşürerek şarj süremizi artırabiliriz. Dışarda açık bir havada ekran parlaklığını zorunlu olarak açmak zorunda kalıyoruz. Fakat akşam olunca; ekran parlaklığını en düşük konuma getirerek şarj süremizi büyük oranda artırabiliriz.

Kablosuz Bağlantılar;

wireless

Telefonlarımıza en fazla şarj tüketen başka bir etken ise bu kablosuz bağlantılar. Birde sabah akşam sosyal medya ve internetten ayrılmıyorsak veya mesaj gönderme uygulamalarını sürekli kullanıyorsak. Bluetooth, GPS, bu aralar yeni adıyla 4,5G, Wi-fi gibi kablosuzları kullanmadığımız zaman kapatalım. Eğer sürekli açık kalması gerekiyorsa mümkünse Wİ-Fİ kullanın.

Diğer akıllı telefon şarj sorunları;

 • Otomatik ekran döndürme özelliğini kapatabilirsiniz.
 • Telefonunuzu yüksek sıcaklık ve soğuk hava şartlarına maruz bırakmayınız.
 • Titreşim özelliğini mümkünse kullanmayın. Daha fazla şarj harcıyor.
 • Arka planda çalışan uygulamaları kapatın.
 • Dışarıdasınız ve şarjınız az kaldıysa Uçak moduna alın ve sadece önemli anlarda kullanın.
 • Birde son olarak telefonlar uçak modun da iken daha hızlı şarj olurlar.

Bazı Anroid uygulamaları vasıtasıyla şarj sorununa çözüm bulabilirsiniz;

Özellikle sadece bu sorun için için piyasaya sürülmüş programlar var. Batery Doctor , ve benim en çok beğendiğim greenify uygulaması. Bu tip uygulamalar ekranı kapattığınızda arka plan uygulamlarını otomatik olarak kapatıyor. Başka bir uygulamaya geçiş yaptığınızda ise yine arka plan uygulamasını otomatik olarak kapatıyor veya askıya alıyor.Ve daha bir sürü özelliğiyle bu program telefonlarınıza kurulmak için bekliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir