Telefon

10+ Android Telefonların Bilinmeyen Özellikleri

9 May , 2017  

Android Telefonların Çok Bilinmeyen Özellikleri

Android telefonların birçok özelliği olduğu için diğer işletim sistemli telefonlardan daha fazla kullanılmakta. Ayrıca bu cihazları özelleştirmek için fazlaca seçeneğiniz var. Yani bu cihazları hem özelleştirmek hem de kullanırken daha fazla verim almak için bildiğiniz veya şimdi burada öğreneceğiniz özellikleri ile android telefonlarınızı severek kullanabilirsiniz.

Burada android telefonların bilinmeyen özellikleri var bakalım kaç tanesini biliyorsunuz.

Android Telefonların 14 Adet Bilinmeyen Özellikleri

[vurgu color=”#dd3333″]1-) Hızlı Erişim Menüsü[/vurgu]

Hızlı menüde ise aynı anda birçok özelliği görebilir ve kulanabilirsiniz. İşte hızlı erişim menüsünü açmak için normalde ana sayfa ekranını üstten aşağı kaydırır sonrada sağ köşede yer alan simgeye dokunarak erişiyorsunuz.

Bunu yapmak aslında kolay. Nasıl mı; Üst menüyü kaydırırken iki parmağınızla kaydırmak bu kadar.

 

[vurgu color=”#dd3333″]2-) Telefonda Ekran Dokunma Noktaları Görünsün[/vurgu]

Bu aslında telefondan ekran videosu çekenler için kullanılabilir bir özellik. Yani telefon bir şey nasıl yapıldığın dair bir video çekerken kullanabilirsiniz.

android telefonların bilinmeyen özellikleri

Ekran temas noktaları nedir? Ekranda herhangi bir yere dokunduğunuzda dokunduğunuz yerde beyaz yuvarlak bir nokta belirir. Bu noktalar ekrana dokunduğunuz noktalardır.

Bu seçeneği etkinleştirmek için ; Ayarlar>Telefon hakkında buraya 7 kez dokunun. Sonra siz bir geliştiricisiniz notu geldiği zaman geliştirici seçeneklerini açın ve dokunmaları göster seçeneğini seçin.

 

[vurgu color=”#dd3333″]3-) Telefon Ekranına Bakarken Göz Yorgunluğunu Azaltmak[/vurgu]

Telefonda bir şeyler okurken ekranı karartsanız bile gözünüzü bir süre sonra yorgun düşebilri ve okumaktan vazgeçersiniz. Bunun için arka planı renklendiren üçüncü taraf uygulamalar bulunmakta. Ancak bunu kendi android telefonunuzda da yapabilirsiniz.

Android telefonda yazı okurken en  güzel ekran arka planın gri renkte olmasıdır. Bu şekilde gözleriniz yorulmaz.

Bunu yapmak için; Ayarlar> Geliştirici Seçenekleri’ne giriniz. Buradan izleme kısmı veya farklı bir başlık altında bulunan boşluğu şu renkte simüle et seçeneğine dokunu. Sonra arka plan rengini gri yapın.

Bu seçenek sayesinde hem beyaz rengin göz alıcılığından kurtulabilir hemde pil tasarrufu sağlamış olursunuz.

 

[vurgu color=”#dd3333″]4-) Telefonunuzda Bir Geliştirici Olun;[/vurgu]

Android telefonlarınızı daha etkili kullanmak için telefonunuzda geliştirici modunu açabilirsiniz. Burada yer alan özelikleri kolaylıkla kullanabilirsiniz. Geliştirici modunu açmak için ilk önce Ayarlar>Telefon Hakkında seçeneğine 7 kez peş peşe basın sonra ayarlar>geliştirici seçeneklerinden istediğiniz herhangi bir özelliği kullanabilirsiniz.

 

[vurgu color=”#dd3333″]5-) PDF Olarak Herhangi Bir Web Sayfasını Kaydedebilirsin;[/vurgu]

Chrome internet tarayıcısını bugün bilgisayar ve telefonlarda kullanıyoruz. İşte bir web sayfasını PDF olarak kaydetmek için;

Chrome internet tarayıcısını açınız.

PDF dosyası olarak kaydetmek istediğiniz internet sayfasını açınız.

Sonra sağ üst köşeden Paylaş> Yazdır seçiniz. Sonra PDF olarak kaydedin.

 

[vurgu color=”#dd3333″]6-) Açık Olan Tüm Sekmeleri Görün[/vurgu]

Telefonunuzda açık olan sekmeleri aynı anda görüntülemek için chrome web tarayıcısını sağ üst kısmında yer alan kutucuk içindeki rakama tıklarsanız tüm açık olan web sayfalarını görebilirsiniz.

android telefonların bilinmeyen özellikleri

Bu sekmeleri hemen kapatmak için sekmeleri tutun sağ veya sola kaydırın.

Yeni bir sekme açmak için ise sol üstte ki “+” işaretine dokunun.

 

[vurgu color=”#dd3333″]7-) Tüm Dosyalara Hızlıca Göz Atın[/vurgu]

Telefondaki dosyalarınıza göz atmak için bir uygulama yükleyebilir veya telefonunuz kendinde böyle bir özellik olabilir. Fakat yeni bir uygulama yüklemeye gerek yok. Bunun için chrome internet tarayıcınız olsa yeter.

android telefonların bilinmeyen özellikleri

Chrome’da bunu yapmak için; adres satırına file:///sdcard/ yazmanız yeterlidir. Tüm dosyalarınız tek ekranda görebilirsiniz.

 

[vurgu color=”#dd3333″]8-) İnternet Yoksa Dinozor Oyunu Oynayın[/vurgu]

Chrome tarayıcıda internet olmadığı zaman şu şekilde bir ekran gelir. Burada görünen dinozora tıkladığınızda dinozor oyunu başlar sizde biraz olsun internet olmayışına üzülmeyin.

android telefonların bilinmeyen özellikleri

Oyunda biraz ilerledikten sonra arka plan rengi felan değişiyor.

 

[vurgu color=”#dd3333″]9-) Gelen Çağrıları Durdurmak İçin Güç Düğmesini Kullanın[/vurgu]

Konuşmak istemediğimiz veya aniden gelen çağrıyı kapatmak için baş parmağımıza yakın olan veya daha aşağılarda olna güç düğmesine erişmek daha olaydır.

Güç düğmesine basınca çağrıyı sonlandırmak için; Ayarlar>Erişilebilirlik giriniz. Buradan Güç düğmesi çağrıyı sonlandırır seçeneğini seçiniz.

Artık çağrıyı sonlandırmak için fiziksel olarak kullanabileceğiniz bir düğme var.

 

[vurgu color=”#dd3333″]10-)Android Telefonu Güvenli Modda Açmak[/vurgu]

Bazen bir uygulama karasız davranarak sürekli olarak durduruldu hatası verebilir. Yapmanız gereken işlemi bir türlü yapamayabilirsiniz. Bunun için size önereceğim bir yol var o da telefonunuzu güvenli modda açmak;

 

Telefonunuzu güvenli modda açmak için; Telefonunuzda güç düğmesine uzunca basın. Sonra kapat ve yeniden başlat seçeneklerinden kapat seçeneğine uzunca basın. Bunu yaparken güvenli modda telefon başlatılsın mı diye bir yazı gelecek tamam dokunun. Telefon artık güvenli modda başlatılacak.

Güvenli modu kapatmak için telefonu kapat-aç yapmanız yeterlidir. Daha ayrıntılı bilgi almak için tıklayın.

 

[vurgu color=”#dd3333″]11-) İmleci Yazı İçinde Yer Değiştirme[/vurgu]

Telefonda yazı yazarken bir yeri yanlış yazdığımızı farketttiğimizde veya bir yazıyı yeniden düzenlerken işaretçi her zaman tam istediğimiz noktaya gelmeyebiliyor. Bunun için işaretçiye basılı tutun ve ilerlemek istediğiniz yöne kaydırın. İşte bu kadar basit. Gboard bunu yapmamıza izin veriyor.

 

[vurgu color=”#dd3333″]12-) Google Maps Yakınlaştırma[/vurgu]

Hepimiz bir resim veya haritanın iki parmağımızla yakınlaştıracağımızı biliyoruz. Fakat bunu biraz daha kolay bir yolu o da harita uygulamasını kullanırken ard arda iki kez ekrana dokunmanız. Bakın ekran yakınlaştı değil mi?

 

[vurgu color=”#dd3333″]13-) Misafir Modu[/vurgu]

Telefonunuzu isteyen sürekli bir kardeşiniz varsa veya bir arkadaşınıza telefonu verirken her yere bakmasını önlemek için bu modu kullanabilirsiniz.

Bu modda arama kayıtları, mesajları, galeri, notlar ve telefon ana ekranını kilitleyecektir.

Misafir moduna hızlıca geçebilmek için; telefon ana ekranından üst kısımı iki parmakla aşağı kaydırın ve düzen sekmesine tıklayın. Sonra misafir modunu seçip tamam deyiniz.

[vurgu color=”#dd3333″]14) İnternet Harcarken Bir Sınır Koyun[/vurgu]

Android telefonlarına her gün yeni uygulamalar yüklenmekte ve bu uygulamaların sürekli olarak bir güncellemesi bulunmakta. Veya uygulamada oluşan bir hatayı gidermek için küçük büyük bir güncelleme de gelebilri. Fakat arka planda bizden habersiz mobil internetimizi kullanan bu güncelleştirmeler internet paketimizin hemen bitmesine yol açmakta.

Android telefonların bilinmeyen özellikleri

Eğer ki android telefonunuzda 10-15 uygulama varsa mobil internetiniz hızlıca bitebilir. Herhangi bir uygulamanın mobil veriyi kullanırken güncelleştirme ve arka planda veri kullanmasına son vermek için,

Ayarlar>Veri Kullanımı’na giriniz. Üst kısmında operatörünüzü seçiniz. Sonra arka planda çok fazla veri kullanan uygulamaları göreceksiniz. Bu uygulamanın sadece mobil veri kullanmasını önlemek için; Uygulamaya tıklayınız. En altta arka plan veri kullanımı kısıtlaması karşısındaki kutucuğu işaretleyiniz. İşlem bu kadar artık mobil verinizi boşa harcanmayacak.

 

Sizinde android hakkında herkesin bilmediği bir özellik varsa yorum kısmına yazmanız yeterli. Herkes okusun ve öğrensin.

, , ,


One Response

  1. Android dedi ki:

    Telefonların özelliklerini bilmek kullanırken daha faydalı kullanılmasını sağlıyor. Şu ilk sıradaki gibi bir kaç tanesini bilmiyordum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir