Telefon

İndirdiğiniz Apk Güvenilir mi? Apk’da Virüs Var mı? Nasıl Öğrenirim?

7 Nis , 2017  

Telefonunuza İndirdiğiniz Uygulamalarda Uygulamalarında Virüs Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Her gün kullandığımız telefonlarımıza internetimizin yettiğince uygulamalar indiriyoruz. Bu uygulamaları sadece play store’dan değil her yerden indirebiliriz. Peki indirilen apk güvenilir mi yani içinde virüs olup olmadığını nasıl anlarsınız.

Veya iphone telefonunuza jailbreak yaptıysanız appstore dışında da uygulama indirebilirsiniz. Yine bunun içinde bu yöntemleri kullanabilirsiniz.

Android’de google play veya apk dosyasını kullanarak uygulama indirebiliyoruz. Bunu yapmanız için play store’dan uygulamayı indir tuşuna basmak, apk yüklemek içinse telefonda bilinmeyen kaynakları etkinleştirip bu uygulamaları kurabilirsiniz.

Ancak bu şekilde telefonunuzda virüs bulaştırabilir veya zararlı yazılım yüklenme olasılığı vardır. Android kullanıcılar için Google Play Store, iphone kullanıcıları için ise appstore güvenli bir seçenektir. Buralardan indirilen uygulamalarda virüs bulunmuyor.

Bir başka kaynaktan indirdiğiniz uygulamalarda zararlı yazılım bulunma olasılığı çok yüksek. Ve telefonunuzda virüs programı da bulunmuyorsa risk artar.

Eğer indirdiğiniz apk dosyalarını kullanmayı planlıyorsanız bu apk dosyalarının basit bir kaç yol ile güvenli olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Hadi başlayalım;

APK TARAMA

#1 VirüsTotal Web Sitesi İle Apk Güvenilir mi Öğrenebilirsiniz.

VirüsTotal web sitesinde virüslere ve diğer sorunlara karşı apk dosyalarını bu sitelere yükleyerek kontrol edebilmenize olanak sağlar. Android dosyaları taramak için kurulan sitelerden neredeyse en çok kullanılan bir site. Ancak dosyalarında bir sınırı var en fazla 128 mb’a kadar yükleyebiliyorsunuz.

apk güvenilir mi

Bu web sitesini nasıl kullanabiliyorsunuz;

1- Siteyi Açın.

2- Şimdi burada dosya seç butonuna tıklayınız. Dosya yükleme işlemi internet bağlantınıza bağlı olarak uzun sürebilir. Tabi bu işlemi wi-fi dan yaparsanız sizin internet kotanız açısından iyi olabilir.

3- Apk dosya yüklenmesi tamamlandığı zaman Tara! butonuna tıklayıp apk güvenilir mi veya içinde herhangi bir zararlı yazılım var mı buluyoruz.

Bu araç tamamen ücretsiz bir virüs tarama aracıdır. Google 2012 yılında satın almıştır. Ve dahası bu sitede bir URL taraması bile yapabiliyorsunuz.

2# NViso ApkScan

VirüsTotal benzeri bir diğer apk tarama aracı da NViso ApkScan’dır. Ayıca taranan apk dosyası hakkında ayrıntılı rapor analizi sunar. Belirli bir dosya sınırı yoktur. Bu sayede sadece telefondaki apk lar için değil bilgisayarlardaki dosyaları da taratabilirsiniz. Kullanımı gayet basit.

dosyam virüslü mü

NViso kullanmak için aşağıdaki işlemleri yapın;

1- Siteyi açın.

2- Dosyanızı sürükleyip bırakın veya dosya seç butonundan dosyanızı yükleyiniz.

3- Dosyaları taramak için Scan package tıklayıp taramaya başlayın.

E-posta adresinizi yazdıktan sonra sonuçlar e-posta adresinize de gider. İsterseniz daha sonra e-posta aboneliğini bırakabilirsiniz. Apk gerçekliği gibi bir çok ayrıntılı analizi size sunar.

3# Hash Droid

Yukarıda belirtilen yöntemler sadece tek yönlü olarak virüs taraması yapar. Birde bunu karma yapmak için bir android uygulama mevcuttur. SHA kodları ile bir dosyanın tam olarak indirilip indirilmediğini veya orijinal olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bu kodlar eşleşirse apk güvenli mi sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Eğer bunlarla uğraşmak istemiyorsanız bu işlem hızlıca otomatik olarak yapmak için hash droid uygulamasını kullanabilirsiniz.

1- Telefonunuza hash droid uygulamasını indirin. – > Google Play

2- Sonra hash a file kısmını seçin.

3- En altta bulunan SHA-256 seçeneğini seçin

4- Sonra kontrol etmek istediğiniz apk dosyasını seçin.

5- Sonra compare diyerek diyerek işlemi tamamlayınız.

En son uzunca rakam ve harflerden oluşan bir dize oluşacaktır. Sonuçta çıkan iki dize de birbirine eşitse apk nın orjinal olduğunu anlayabilirsiniz.

Unutmayın ki; asla %100 güvenli bir yöntem yok her zaman için kötü amaçlı bir yazılıma maruz kalabilrisiniz. Play store muhtemelen daha güvenli bir uygulama sitesidir.

, ,


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir