Telefon

Samsung’un Yeni Amiral Gemisi Galaxy Note 8 İncelemesi

Samsung‘un Yeni Amiral Gemisi Galaxy Note 8’i hem performans bakımından hem tasarım bakımından geniş ölçekte inceledik ve değerlendirmemizi yaptık.

 Galaxy Note 8 İncelemesi

Note 7’in patlama göstermesiyle sosyal medyadan büyük tepki toplayan Samsung, yeni bir Note serisi telefonu ile hatalarını telefi etmeyi planlıyordu. Hatta önceki telefonlarından çok daha üstün ve kaliteli bir telefon için büyük bir çaba sarf ettiğini yapılan sızıntılardan öğreniyorduk.

Keza Do bigger things sloganıyla Galaxy Note 8’i üretmeye başlamış ve skalayı nerelere çıkardığını alttan alttan kullanıcılarına duyurmuştu.

Galaxy Note 8 açıkçası diğer akıllı telefonlardan çok daha farklı işlevlere sahip. Şuan günümüzde yer alan bir çok telefona baktığımızda ön planda olan şey daha çok kullanıcıları memnun etmek, daha fazla performans sağlamak ve tasarım ile güz büyülemek iken Note 8 daha çok işlevsellik yönüyle ön plana çıkıyor.

Elbette güzel bir tasarıma sahip, performans açısından Samsung’un şuana kadar ürettiği telefonlardan daha yüksek performans sağlıyor. Ben bunlardan bahsetmiyorum. Demek istediğim, insanların bu telefonu sadece Whatsapp’ta yazışmasını sağlamak, sosyal medyada gezinmesini veya daha yüksek standartlarda oyun oynamasını sağlamak için değilde günlük işlerini, bilgisayar başında yaptığı işlerini telefon başında yapabilmesi sağlanmak istenmiş ve büyük kolaylıklar sağlanmış.

Ekran Kalemi Gerekli Mi ?

Yukarıda yer alan görsel ile ilk sızıntılarda bir ekran kalemi ile birlikte geleceğini öğrenmiştik. Bir çok kullanıcı Apple’nin dokunmatik ekran konusunda yaptığı devrimlerden sonra Samsung’un Note 8 yanında ekran kalemi getirmesine bayağı bir tepki yağdırmıştı.

Ancak işin işlevsellik boyutunu düşündüğümüzde ekran kaleminin ne kadar kullanışlı olduğunu anlaşılıyor. En basitinden bir çizim yapmak istediğinizde parmaklarınız ile hassas bir ekran kalemini bir kıyaslayın. İkisinin çizimi arasında dağlar kadar fark oluşacaktır ve tasarımcılar açısından bakarsak, bu telefon onlar için altın niteliğine bir öneme sahip. Sadece evde işte değil, günlük hayatlarının her anlarında çizim yapmaya devam edebilirler. Bunun gibi bir çok örnek sıralamak mümkün.

Çift Arka Kamera ve Faydaları

Galaxy Note 8 aynı zamanda fotoğrafçılık deneyiminde de çığır açıyor. İlk defa çift kamera teknolojisini kullanan Samsung, sahip olduğunu en üst teknolojiyi kullanarak sloganıyla ifade ettiği gibi gerçekten büyük bir iş başarmış diyebiliriz.

Bu çift arka kamera bize ne fayda sağlıyor ? Galaxy Note 8’in çift arka kamerası ile artık nasıl fotoğraflar çekeceğiz ?

Öncelikle kameranın daha yüksek fokus yapabilme ve daha yüksek makro değerine sahip olacağını söyleyelim. Daha fazla odaklanabilir, böylece daha net fotoğraflar çekebilir.

Poz alma hızı yüksektir. Fotoğrafı çektikten sonra, çekti mi acaba ? diyerek uzun süre beklemeniz gerekmez.

Resimdeki tonajlar arasında ayrılmalar daha kesindir. Bunu gözle görmek biraz zordur ancak Photoshop gibi programlar ile yakınlaştırdığınız takdirde renk tonları arasında yer alan bozulmaları görebilirsiniz. İşte çift arka kamera bu bozulmaları en aza indirger.

Resimdeki derinlik hissi fazladır, daha yüksek kontrasta sahip resimler çekebilirsiniz.

İşte Galaxy Note 8 ile yukarıda anlattığımız her şeyi yapabiliyoruz. Eğer fotoğrafçılık konusunda profesyonel boyuta varmasa da yakından ilgiliyseniz, Galaxy Note 8 ihtiyacınız karşılayabilir.

Batarya Boyutu

Android Oreo’ya sahip olan Galaxy Note 8 oerformans konusunda gerçekten başarılı olsa da malesef batarya için aynısını söyleyemiyoruz.  3300 mAh büyüklüğünde bir bataryaya sahip olan Galaxy Note 8 bize ortalama düzeyde bir batarya ömrü sunuyor.

Diğer bir çok özellik bakımından bu kadar kalifiye bir telefonda bu batarya ömrü malesef, hak ettiği puanı biraz aşağı çekiyor. Samsung batarya ömrü konusunda optimizasyon çalışmalar yürüttüğünü söylemişti. Yani  3300 mAh olmasına rağmen normalden daha uzun ömürlü olacağını ifade etmişti. Ancak  3300 mAh boyutunda bir bataryanın ne kadar dayanacağı tartışılır.

Ancak bunun yanında Galaxy Note 8 hızlı şarz olma özelliğine sahip. Bu bir açıdan batarya ömrünün eksikliğini kapatıyor.

Tasarım ve Görünüm

Çerçevesiz ekrana sahip olan Note 8 aynı zamanda  S7 Edge gibi son dönemlerde piyasaya sürülen diğer telefonlarda kullanıcıların şikayet ettiği kayganlık problemini taşımıyor. Artık elinize aldığınızda 6.3 ekran  genişliği sayesinde tek ele tam oturmasa da pürüzlü kenarları sayesinde elinizden kaymıyor. Ayrıca bu geniş ekranda kalem kullanmak, parmaklarınızı kullanmaktan çok daha rahat.

Ekranın en bomba özelliği ise 1440×2960 çözünürlüğe sahip Amoled ekrana sahip olması. Güç tasarrufu modunda daha düşük çözünürlükleri desteklerken normal kullanımlarda kullanıcılara bir telefondan beklenmeyecek kalitede bir görüntü sağlıyor.

Sonuç olarak Galaxy Note 8  bir çok yönden beklenilenin üstünde, hem şık hemde işlevsel bir telefon. Samsung sloganıyla söylemek istediğini Note 8 ile hayata geçirmiş denilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir