Telefon

Telefon Güvenliği Artırmak İçin 9 İpucu

TELEFON GÜVENLİĞİ İÇİN 9 TEMEL YOL

Telefon Güvenliği 21.yy’da gerçekten önemli bir konu olmaya başladı. Bunun için çok fazla önlem alabilirsiniz. Fakat burada asıl telefon değildir. Konu; değerli bilgilerinize gelince bu tür cihazlarımız cüzdanımızdan, ev anahtarlarımızdan daha değerli hale gelmekte.Bunun için basit güvenlik önlemleri almalıyız.

Telefonunuzun yanlış ellere geçtiğinde içindeki resimlerinize, rehberinize, mesajlarınıza, maillerinize vb. bilgilerinize erişmesini engellemek için bazı güvenlik önlemleri almak gereklidir. Burada telefon güvenliği için birkaç ipucu verilmiştir. Bunları dikkatle okuyup basit düzeyde bilgilerinizi koruma altına alabilirsiniz.

 1-)YAZILIMINIZI GÜNCELLEYİN

 

İster İOS işletim sistemine sahip olun, ,ister Android işletim sistemine veya Windows işletim sistemine  sahip olun yazılımınızı sürekli günceleyin. Sizin kontrol etmenize gerek yok. İşletim sistemleri size otomatik olarak bildirim gönderir zaten.

Android işletim sistemlerinde güncelleme kısa süreli yapılmıyor. Ve Android sistemlerde dışarıya çok açık olduğundan kullanıcı deneyimleri pek fazla ölçülemiyor. Ama İOS sadece kendi içinde bir sistem olduğu için kullanıcı değerlendirmesi daha iyi yapılabiliyor.

Sistem güncellemeleri, sistemdeki açıkları onarmak için yapılır.

Telefonunuzu Daha Güvenli Hale Getirmek İçin

 

2-)KİLİT EKRAN GÜVENLİĞİ

Bugün artık neredeyse telefonlarımızda kilit ekran kullanmayan yok gibi. Zaten başlıca güvenlik önlemlerinden uygulanması gereken en önemli yöntem.Bu kilit ekran güvenliğini telefonunuzun  AYARLAR kısmından kilit ekranınız için DESEN, ŞİFRE güvenlik önlemlerinden bir tanesi seçiniz.

Seçtiğiniz güvenlik önlemleri biraz da eğlenceli olması iyi olur. Çünkü; telefonlarımızı günde onlarca yüzlerce kez açmak zorunda kalıyoruz.

 

3-) BİR TANE VİRÜSTEN KORUMA PROGRAMI YÜKLEYİN

Telefonunuzu Daha Güvenli Hale Getirmek İçin alabileceğiniz en iyi adımlardan bir tanesi. Artık neredeyse çoğu programa virüs yüklenebiliyor. Resimlerin, dosyaların içlerine kolaylıkla virüs eklenebiliyor. Sizde bilinmeyen sitelerden bu tür zararlı yazılımları indirdiğinizde telefonunuza virüs bulaşabiliyor. Bazı virüsler arkaplanda çalışarak sizlerin kimlik bilgileriniz, kart bilgilerinizi ve başka değerli bilgilerinizi çalmak için yüklenmiştir, Ve belkide bilmediğimiz birçok amaç için bu tür virüsler telefonlarımıza her türlü değerli bilginin yer aldığı bir o kadarda zararlı yazılımların yer aldığı internet ortamında indirdiğimiz dosyaları bir taratmak her zaman için iyi olacaktır. Bir yazımda EN İYİ 5 ANTİVİRÜS PROGRAM’larını derlemiştim. Okursanız size yardımcı olacağı kanaatindeyim. Hem bilgisayarınız hem de telefonlarınız için bu programları kullanabilirsiniz.

Telefonunuzu Daha Güvenli Hale Getirmek İçin 9 ipucu

 

4-) TELEFON GÜVENLİĞİ İÇİN GÜVENİLMEYEN KAYNAKLARDAN

 

Genellikle telefonlarımız için farklı uygulamalar yüklemek isteriz. Fakat bazen Google PlayStore ve AppStore’da istediğimiz uygulamaları bulamayız. Bunun içinde Android cihazlarımızda Güvenilmeyen Kaynaklardan Yükleme seçeneğini aktif hale getiririz. İos cihazımızda ise Jailbreak yöntemine başvururuz. GooglePlay Store ve App Store daki uygulamalar daha güvenlidir. Çünkü 3.Parti uygulamalar her zaman güvenli değil demiyorum fakat kodlarıyla oynanmış ve zararlı hale dönüştürülmüş olabilir. Eğer kesinlikle yüklemem lazım diyorsanız 3.adımı uygulayıp programı virüsten koruma programlarına tarattırınız.

 

5-) KİLİT KODU UYGULAMALARI

 

Sizin için değerli resimlerinizi, önemli mesajlarınızı, hayati dosyalarınızı korumak için ikinci bir şifre koruma uygulaması size gereklidir. Çünkü; telefonunuz kilit ekran kodu açık şekilde bırakırsanız başka kişilerin eline geçtiğinde ilk bakacağı yer bu dosyalardır. Bizde o yüzden ikinci kademe şifre koruma uygulaması kurmalıyız. Eğer telefonunuzda SD kart kullanıyorsanız ve çoğu bilginizi burada saklıyorsanız buraya bir şifre koymalısınız. Çünkü; kilit ekran şifreniz SD karttaki bilgilerinizi koruyamaz. Bazı telefonlarda farklı yerlere erişmek için parmak izi okuyucu istiyor. Şimdiden düşünülmüş.

Telefonunuzu Daha Güvenli Hale Getirmek İçin ipuçları

 

6-)KONUK MODU/ VEYA ÇOCUK MODU

 

Çocuk modu dememin bir diğer nedeni eve gelen çocukların telefonunla oynayabilir miyim demesi. Sizde kırmak istemiyorsunuz ama bir yandan da bilgileriniz olduğu için vermek te istemiyorsunuz.Telefon güvenliği için konuk modunu aktif etmeniz gerekir. En önemlisi evinizde yaramaz bir çocuğunuz varsa susturmak amaçlı telefonunuzu vermek onu bir sürede olsa sakinleştirecektir:D. Konuk modu telefonların çoğunda bulunmakta bu modu istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Örneğin; internet’e erişimi kapatabilirsiniz. Resimlere erişimi kapatabilirsiniz. Kısacası sadece oyunları açmak için izin verebilirsiniz.

 

7-) TELEFONUNUZDAKİ VERİLERİNİZİ YEDEKLEYİN

 

Çoğu telefon kullanıcısı yapmaz ama telefon yedeklemesi son derece önemli bir konu. Telefonunuzun başına ne zaman ne geleceği bilinmez “telefon güvenliği” kastımız bilgilerimizdir. Yedeklediğiniz verileri USB bellekte taşımanı sizin için daha iyi olacaktır. Birde USB belleklerinizde sakladığınız verilerinize yine şifre koymayı ihmal etmeyin. Hatta bulabilirseniz Belirli bir sayıda denemeden sonra otomatik olarak kendini silen uygulamalarla koruyun.

 

😎 SIM KART ŞİFRENİZ

 

Telefonunuza taktığınız SIM KART larınızı şifresiz bırakmayın. Koyduğunuz şifreler her ne kadar sadece rakamlardan oluşması zorunlu olsa da. Sizin için küçük tavsiyelerim var. Şifre koyarken asla sizi hatırlatan bir şifre koymayın. Örnek; doğum tarihiniz, okul hayatınızdaki oku numaralarınız vb. koymayın. Mümkünse sizinle alakalı olmasın 😀

 

9-) GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİLERDEN YARARLANIN

telefon güvenliği

Tüm telefonların özelliği olmasa da Sony SmartWatch ve Galaxy Gear 2 teknolojilerinin en güzel özelliklerinden bir tanesi.

Telefonunuzu belki evde bir yerde unuttunuz. Sesini de kapatmıştınız. Belki de en olmadık yere kanepenin arkasına düştü. İşte o zaman bu giyilebilir teknoloji sayesinde telefonunuzun sesini açabilir ve onu bulabilirsiniz.

Veya bluetooth bağlantısının ne zaman koptuğunu da saat olarak göstermesi.

 

UMARIM SİZLERE BİR FAYDASI OLMUŞTUR. TELEFON GÜVENLİĞİ KONUSUNDA BAŞKA BİR SORUNUZ VARSA SORABİLİRSİNİZ. VEYA EKLEMEMİZİ İSTEDİĞİNİZ BİLGİ.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir