Webmaster

Web Sitesi İçin Google Adsense Hesabı Nasıl Açılır ?

Eğer bir web siteniz varsa, sizde Google Adsense için başvurarak, sitenizde Google reklamlarının yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. 

Google Adsense hesabı açmak gerçekten çok kolay bir işlemdir. Ancak burada asıl sorun olan açtığınuz bu hesapların onaylanma sürecidir. Çünkü Adsense her sitede reklamlarını yayınlamak istemez. Sadece kendi reklam politikaları ile uyumlu olan ve yeterli içeriğe sahip olan sitelerde reklam yayınlar. Yani bu sitelerden gelen başvuruları kabul eder.

İşte bu nedenle Google Adsense için başvurmadan önce aşağıda yer alan bazı hususlara dikkat etmeniz gerekiyor. Başvurunuzu göndermeden önce mutlaka bu şartlara sahip olmalısınız. Tabi her birine sahip olmanız gerekmez ancak “yıldız” ile işaretlediklerim diğerlerine nazaran daha fazla önem taşıyor.

  • Sitenizin teması göz yormamalı. Kullanıcı sitenize girdiğinde, gözü yorulmayacak, sitenizde gezinmek isteyecek, temanız site içi dolaşım için gerekli olan modüllere sahip olacak.
  • Sitenizde 300+ kelimeye sahip makaleler yer almalı. Sitenizde yer alan içeriklerin 300+ kelime sayısına sahip olması gerektiğini unutmayın. Tamamı olmasa da içeriklerin büyük bir kısmı uzun olsun.*
  • Sitenizi kategorizelendirin. İçeriklerinizi yayınlamadan önce kategori sistemini oturtun. Yazılarınızı bu kategoriler altında yayımlayın. Başvurmadan önce her kategoride bilmem şu kadar yazı yazmak zorunda değilsiniz. Bazı kategorilerde hiç yazınız olmasa da olur.
  • Sitenizde yer alan içeriklerin TBM değerlerinin yüksek olmasına özen gösterin. Yani sitenizde yayınlanacak olan reklamların bir değeri olsun. Adsense bir reklam şirketi, size reklam vermesi için sizden kazanç sağlayacağına inanmalı. O yüzden başvuru öncesinde sitenize yüksek TBM değerine sahip alanlarda yazılar ekleyin. *
  • Sitenize Hakkımızda, İletişim, Künye, Gizlilik Sözleşmeleri sayaları oluşturun. Şart değil, ancak daha sempatik gözükmek için gerekli. Bakın aslında biz ne kadar ciddi bir web sitesiyiz. İşimizi ciddiye alıyoruz gibisinden.
  • Sitenizde yer alan resimler reklam boyutları ile aynı olmamalı. Bir çok kullanıcı resimleri büyütmek amacıyla resimlere tıklar. Veya onu bir embed kod sanabilir. Bu nedenle sitenizde Adsense reklamları ile aynı boyutlarda resimler varsa (yazı içerisinde) başvurunuzun red olunmasına neden olabilir.*

Yukarıda yer alan unsurları sağladıktan sonra geldik başvuru aşamasına. Bu aşamada Adsense için başvuruyoruz ve bir adsense hesabı açıyoruz.

Başvuru için Adsensenin sitesine gidiyoruz. Aşağıda karşımıza çıkan “Şimdi Kayıt Ol” butonuna tıklıyoruz.

Kayıt ol dedikten sonra karşımıza aşağıda yer alan ekran çıkacak. Burada sitemizin adresini yazıyoruz. Ve hangi dilde yayın yaptığımızı giriyoruz. Daha sonra “Kaydet ve Devam Et” diyoruz.

Karşımıza “script” tagları içerisinde alınmış bir kodun olduğu hesap sayfası açılacak. Burada yer alan kodu kopyalıyoruz ve sitemizin “head” tagları arasına yerleştiriyoruz.

Eğer wordpress kullanıyorsanız, Görünüm >Ayarlar > Düzenleyici > header.php içerisine geliyoruz ve burada yer alan head tagları içerisinde yerleştiriyoruz.

<head>

Reklam kodumuz

</head>

Başvurunuzu blogger üzerinden yaptıysanız herhangi bir kod ekleme işlemi yapmıyorsunuz. Başvuruda bulunmanız yeterli.

Bu kodu yerleştirdikten sonra bir kaç gün boyunca siteniz incelenmeye alınıyor. Bu süre sonunda olumlu veya olumsuz olarak size geri dönüş sağlanıyor. Adsense hesabınızda her ne kadar üç gün yazsa da bu süre bazen bir gün bazende bir ayı bulabiliyor. O yüzden sebat etmekte fayda var.

Umarım başvurularınız onaylanır, şimdiden webmaster hayatınızda başarılar ve bol kazançlar dilerim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir