Webmaster

Maillerin Spama veya Tanıtıma Düşmesi Nasıl Engellenir

Gönderdiğiniz mailler spam kutusuna mı düşüyor ? Gönderdiğiniz mailler bir türlü tanıtım kutusundan çıkamıyor ve birincil mailler arasına giremiyor mu ? İşte aşağıda gönderdiğiniz bir mailin birincil mailler kutusuna girebilmesi için sahip olması gereken bütün özellikleri anlattık!

Günümüzde web sektörü gittikçe ağırlık kazanan sektörlerden biri haline gelince haliyle bir çok webmaster , pazarlamacı ve malesef ki kötü niyetli insanlar bunu kötü amaçlar için kullanma başladı. Bunun sonucunda E-mail hizmeti veren firmalar kullanıcılarını bu rahatsız edici kişilerden korumak amacıyla gelen mailleri Spam, Tanıtım, Gereksiz mail gibi farklı sınıflara ayırmaya başladı.

Hal böyle olunca bir çok iyiniyetli pazarlamacı ve webmaster bu durumdan mağduriyet yaşamaya başladı. Özellikle mail servislerinin nasıl işlediğini bilmeyen bir çok kişi spam ve tanıtım kutuları arasında gidip gelmekten bıktı ve newsletter hizmeti vermeyi bıraktı.

Ancak aşağıda size vereceğim tavsiyeleri eksiksiz derecede uygularsanız göndermiş olduğunuz maillerin, kullanıcıların birincil mailleri arasında girmesini sağlayabilirsiniz.

Genel Tavsiyeler

1- Mailleri toplu göndermeyin!

Abonelerinize veya elinizde mail adresleri bulunan kişilere mail gönderirken asla toplu mail göndermeyin. Her mail her aboneye veya kişiye ayrı ayrı postalanmalıdır. Aksi halde mail servisleri sizin bir kullanıcı olmaktan ziyade spammer veya firma olduğunuzu düşünecek ve diğer şartlarında varlığı halinde sizi birincil kutudan çıkaracaktır.

2- Maillerinizi isme hitaben gönderin!

Mail gönderirken konu başlığı oluşturuyoruz. Mesela pazarlamacısınız ve firmanız yeni bir ürün çıkardı, atıyorum yeni bir yazılım ürünü pazarlıyorsunuz. Konu başlığını oluştururken “Şu işlemlerinizi bu yazılım ile gerçekleştirebilirsiniz” şeklinde değil de gönderdiğiniz kişinin ismine hitaben postalayın.

Şu şekilde “Merhaba Fatih, şu işlemlerini artık bu yazılım ile yapabilirsin” konu başlığı oluşturmalı ve göndermelisiniz. Elbette her kullanıcı için buna tek tek uğraşmanıza gerek yok. Piyasa da bu amaçla üretilmiş bir çok scrpit ve program yer alıyor.

3- Maillerinizdeki link sayısını düşürün!

Spam mail kutunuza bakın, bazı maillerin içinde hunharca link olduğunu göreceksiniz. Genellikle kötü niyetli kişiler, kullanıcıların yanlışlıkla dahi olsa bu linklerden birine tıklamasını sağlamak veya ilgisini çekebilecek en ufak bir nokta yakalamak amacıyla mail içerisine tonlarca link yerleştiriyor.

Böyle olunca da mail servisleri bu kişilerin niyetini anlıyor ve bu mailleri Spam kutularına yerleştiriyorlar. İşte sizde gönderdiğiniz mail içerisinde çok fazla dış linke sahipseniz, sizinde spammer olarak işaretlenmeniz söz konusu olabilir.

4- Maillerizdeki html boyutunu düşürün!

Güvenilir bir markadan veya kişilerden aldığınız mailleri bir düşünün. Kullandıkları html template’lerin çok düşük html boyutuna sahip olduklarını, neredeyse tamamının minimal bir tasarıma sahip olduğunu görürsünüz.

Ancak aldığınız tanıtım kutularındaki maillere baktığınızda ise bir firmanın veya online alış veriş sitesinin karmaşık ve büyük bir tema içerisinde onlarca ürünü size tanıttığını görürsünüz.

İşte yukarıdaki örneklerde olduğu gibi maillerinizde html template kullanıyorsanız ve bu template yüksek miktarlarda html oranına sahip ise mail servisleri sizin pazarlamacı olduğunuzu, ürün tanıtımı yaptığınızı düşünecek ve maillerinizi tanıtıma alacaktır.

Bu yüzden el verdiğince düşük html boyutlarına sahip templateler kullanın.

5- Kullandığınız kelimelere dikkat edin.

Hadi tanıtım maillerinize bir kez daha göz gezdirin ? Ne görüyorsunuz ? Şu satın alın, bu ürünü inceleyin, Şu kadar para, bu kadar indirimde vs.

Gördüğünüz mü yukarıda yer alan maillerde hep satış argümanları yer alıyor. Paradan, ürünlerden, indirimlerden bahsediliyor. Sadece dışarıdan baktığınızda bile ortada bir ticaretin döndüğünü anlıyorsunuz.

İşte mail servisleri de bu argümanların geçtiği mailleri tespit ediyor ve burada bir ürün tanıtımının yapıldığını fark ediyor. Böylece mailleri tanıtım kutusuna yolluyor.

Bu nedenle maillerinizde satış argümanları kullanmaktan kaçının. Bu argümanları, mailiniz ile kullanıcıları yönlendireceğiniz web sayfasına saklayın.

6- Abonelikten çık bağlantısı ekleyin.

Mailleri ister abonelerinize isterse de farklı yollar ile maillerini elde ettiğiniz kullanıcılara gönderin, fark etmez. Her iki mailde de “Abonelikten Çık” bağlantısı kullanmanız sizin için olumlu bir etki sağlayacaktır.

Mail servisleri baktığında “abonelikten çık” bağlantısını görecekler. Mail göndermiş olduğunuz kişinin, aslında sizin bir aboneniz olduğuna ve bu mailleri kendi rızası ile aldığına inanacaklar. Bu nedenle kullanıcıların deneyimini olumsuz etkilememek için bu mailleri birincil mailler arasına almaya özen gösterecekler.

7- Cevap için mail adresi gösterin.

Mail gönderdiğiniz kişinin geri etkileşimde bulunmasını sağlamak için “Şu mail üzerinde biz ulaşabilirsin, cevap yazabilirsin” şeklinde iletişim mail adresleri ekleyin.

Yukarıda yer alan maddeler kadar önemli olmasa da Mail servisleri iletişim bilgileri içeren maillere karşı daha olumlu davranmaktadır.

Teknik Taktikler

1- Schema.org işaretlemesi kullanın. 

Shema.org üzerinde yer alan email işaretlerini kullanarak göndermiş olduğunuz mailleri, mail servislerine daha kaliteli gösterebilirsiniz. Eğer mailinizin içeriği ve seçmiş olduğunuz işaretleme türü uyumlu ise Mail servisleri sizin güvenilir olduğunuza hükmedecek ve mailinizi birincil mailler arasına alacaktır.

2- Json-DL işaretlemesi kullanın.

Bir diğer işaretleme türü ise Google tarafından piyasaya sürülen Json-DL işaretlemesidir. Şuan bir çok kişinin gmail kullandığını hesaba katarsak Json-DL işaretlemesini biraz ciddiye almamız gerekiyor.

Google tarafından verilen örnek şablon;

<script type="application/ld+json">
{
"@context": "http://schema.org",
"@type": "Person",
"name": "John Doe",
"jobTitle": "Graduate research assistant",
"affiliation": "University of Dreams",
"additionalName": "Johnny",
"url": "http://www.example.com",
"address": {
"@type": "PostalAddress",
"streetAddress": "1234 Peach Drive",
"addressLocality": "Wonderland",
"addressRegion": "Georgia"
}
}
</script>

Yukarıdaki yapıyı doğru bir şekilde kendinizine göre düzenledikten sonra html yapınız içine yerleştirmeniz gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir