Webmaster

WordPress Editörlere Sadece Kendi Yazıları Gösterme Nasıl Yapılır ?

WordPress sitenizde yazı yazan editörlere, admin paneline girdiklerinde sadece kendi yazılarını mı göstermek istiyorsunuz ? Ama bunu nasıl yapacağınız hakkında bir fikriniz yok ve eklenti kullanmakta istemiyor musunuz ? İşte doğru adrese geldiniz. Hiçbir eklenti kullanmadan Editörlere Sadece Kendi Yazıları Gösterme Nasıl Yapılır sorusunun cevabını burada bulabilirsiniz.

Özellikle kendi blog ve sitelerimize harici editörler tuttuğumuzda hepimiz bu sorun ile karşı karşıya gelebiliyoruz. Birden fazla editör olduğunda bu kişilerin birbirinden etkilenmemesi için, yazılarını sadece kendilerine göstermek istiyoruz.

Bu amaçla wordpress için yapılmış rol düzenleyici bir kaç eklenti var ancak çok da popüler bir mesele olmadığı için eklentilerin hemen hemen hiç biri güncelleme almıyor, kimisi ise çıkarıldıktan sonra bir tane dahi güncelleme yüzü görmemiş.

Gerçi bu işlemi bir php fonksiyonu ile zaten çok rahat bir şekilde halledebildiğimiz için, bu tür eklentilere gerek duymuyorum. Belki de bu yüzden insanlar bu eklentileri kullanmıyorlar. Sözü daha fazla uzatmadan direk PHP fonksiyonlarını göstereyim.

Sadece Editörlere Sadece Kendi Yazıları Gösterme

Eğer adminler dışında kalan bütün roller (editör, içerik sağlayıcıları vs) sadece kendi yazılarını görsün diyorsanız aşağıda yer alan kodu functions.php dosyasına eklemeniz gerekiyor.


//Adminler dışındaki bütün rolleri kısıtlar

function shapeSpace_set_only_author($query) {
global $current_user;
if (!current_user_can(‘manage_options’)) {f
$query->set(‘author’, $current_user->ID);
}
}
add_action(‘pre_get_posts’, ‘shapeSpace_set_only_author’);


Adminlere ve Editörlere Sadece Kendi Yazıları Gösterme

Eğer adminler de dahil herkesin görüşünü kısıtlamak yani bütün site yöneticilerinin ve editörlerinin sadece kendi yazdıklarını görmesini istiyorsanız, o halde aşağıda yer alan kodumuzu functions.php dosyasımıza ekliyoruz.


// Adminler dahil bütün rolleri kısıtlar

function shapeSpace_set_only_author($query) {
global $current_user;
$query->set(‘author’, $current_user->ID);
}
add_action(‘pre_get_posts’, ‘shapeSpace_set_only_author’);


WordPress üzerinde kullanıcıların rollerini kısıtlamak işte bu kadar kolay. Hiç bir eklentiye gerek duymaksızın bir fonksiyon ile kolayca halledebilirsiniz.

Eğer bu kodu nereye ve nasıl ekleyeceğinizi bilmiyorsanız aşağıdaki adımları takip edin.

  1. Admin paneline giriş yapın. (/wp-admin)
  2. Görünüm seçeneğinin üzerine gelin ve “Düzenle” seçeneğine tıklayın.
  3. Açılan pencere de Ctrl + F yapın ve functions.php dosyasını aratın.
  4. Ortaya çıkan functions dosyasını açın ve sağında çıkan kaydırma barını kullanarak en aşağı inin.
  5. Yukarıda yer alan kodları buraya yapıştırın.

Ancak yapıştırırken dikkatli olun, önceki kodlara ait herhangi bir parça silmeyin veya yukarıda yer alan kodları eksik yazmayın. Sadece “;” bile eksik olursa siteniz açılmaz, admin paneline dahi giremezsiniz. Girdiğinizde “503 internal server error” hatası ile karşılaşırsınız. Mecbur ftp ile dosyayı indir yükle yapmaya uğraşırsınız.

This Post Has One Comment

  1. Mehmet Reply

    Ne zamandr şunu arıyodum yaa

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir